Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Future City Jobs
Konference EU
Symposium Ostrava
Creative Cities
Koncepce umění
Domů ArtsInfoArchitektura
TechSoup

Architektura

Ostrava: práce na územní studii Černé louky dokončeny

Přinést zajímavé a netradiční řešení území Černé louky bylo cílem ideové urbanistické soutěže s mezinárodní účastí o návrh revitalizace a rozvoje této lokality. Soutěž se konala v polovině roku 2010, jejím vítězem se stal nizozemský ateliér Maxwan a město se návrhem komplexní proměny Černé louky v novou městskou čtvrť ucházelo o titul Evropské hlavní město kultury 2015. Prioritou města zústává výstavba koncertní síně, jak uvedl pro ČTK primátor Ostravy Petr Kajnar. Kromě koncertní síně si myslím, že tam mohou být věci, které budou financovány komerčně, jako je hotel, byty, dovedu si představit i obchody a možná i kanceláře nebo školu. I přes určité úpravy bylo zachováno původní řešení ateliéru Maxwan, které schválilo zastupitelstvo města a které doporučila soutěžní porota k realizaci.

Nadace české architektury rozdělí 700 000 Kč i na výstavy a knihy

Správní rada Nadace české architektury vyhlásila výběrového řízení na přidělení grantů pro rok 2012 v oblasti architektury se zaměřením na výstavy, publikace, přednášky, workshopy. Rozdělena bude částka 700 000 Kč. Uzávěrka pro příjem žádostí je 10. ledna 2012.

Architekti očekávají soutěž na expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea byla 7. července 2011 uzavřena a započala její rekonstrukce, která potrvá do června 2015 a bude stát kolem 4 miliard korun. Kromě obnovy stavby budou také řešeny stálé expozice, jejichž investiční náklady by se měly pohybovat v řádech stovek milionů Kč. Vedení muzea připravuje na rok 2012 výběrové řízení na jejich řešení. Česká komora architektů (ČKA) doporučuje využít pro tento účel architektonickou soutěž, když se to nepodařilo u rekonstrukce budovy. Autorem projektu je Sdružení Národní muzeum, složené z firem VPÚ DECO Praha, a. s., a SUDOP Praha, a. s., hlavním architektem projektu je Ing. arch. Zdeněk Žilka.

Architekt odpadu navštíví Českou republiku

Do České republiky zavítá v mezi 2. a 4. květnem 2011 americký architekt Michael Reynolds, přezdívaný jako Architekt odpadu. Michael Reynolds již více jak 35 let konstruuje levné domy ze starých pneumatik, plechovek a plastových lahví. Jeho zemělodě jsou energeticky soběstačné, mají vlastní zdroj vody, tepla i kanalizaci. Reynolds, jehož práce  se stala známou díky dokumentu britského režiséra Olivera Hodge Architekt odpadu, zavítá do České republiky, konkrétně do Prahy a Českých Budějovic,  v rámci svého evropského turné.Návštěvu v ČR organizuje občanské sdružení Ekofilm a Magdalena Westman.

Soumaya nové soukromé muzeum umění v Mexico City

Mexiko
Jeden z nejbohatších mužů světa Carlos Slim Helú uspořádal 1. března 2011 v Mexiko City slavnostní otevření svého nového muzea. Muzeum navrhl jeho zeť, architekt, Fernando Romero (nar. 1971), který dříve pracoval pro Rema Koolhaase. Muzeum Soumaya, pojmenované podle Slimovy zesnulé manželky, stojí v jedné z nejluxusnějších čtvrtí mexického hlavního města. Magnát do šesti výstavních síní umístil na 60.000 exponátů, čímž z něj učinil jedno z největších muzeí v Latinské Americe. Expozice muzea obsáhne škálu uměleckých předmětů doby prehispánské, artefaktů až po díla francouzských mistrů. Podle agentury Reuters plánuje Carlos Slim Helú vystavět v okolí muzea další kancelářské a obytné budovy s tím, že náklady na jejich výstavbu dosáhnou v první etapě 750 miliónů dollarů. Veřejnosti se muzeum otevře 29. března 2011 a vstup do něj bude zdarma.

Výstava architektura a inkluze

Obrázek k článku: Výstava architektura a inkluze
Architecture and inclusion  je prezentace desítky realizací/projektů mladých ateliérů ze zemí EUNIC zaměřená na architekturu se sociální inkluzí a doprovodné přednášky nejen vystavujících autorů. Výstava představí současnou evropskou architekturu reflektující sociální témata ve společnosti v 21. století. Akce probíhá od 14.dubna do 6.června 2010 v Galerii Jaroslava Fragnera.

Výsledky architektonické soutěže na Krajské kulturní a vzdělávací centrum ve Zlíně

Radní  zlínského kraje schválili výběr nejvhodnějších návrhů na udělení cen architektonické soutěže projektu Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Cílem soutěže bylo nalézt nejvhodnější architektonické  řešení 14. a 15. budovy bývalého baťova továrního areálu, v nichž by po přestavbě našla svá nová sídla Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy. „Všechny tyto krajem zřízené organizace nyní sídlí v pronajatých prostorách s ne příliš vyhovujícími podmínkami a proto jsme se snažili najít prostřednictvím soutěže vhodné architektonické řešení s cílem využití těchto původně průmyslových objektů,“ zmínil statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš s tím, že hodnota celého architekty navrženého projektu počítá s investicí 800 milionů korun.

V červnu se v Budějovicích otevře výstava FUTURE SYSTEMS

Obrázek k článku: V červnu se v Budějovicích otevře výstava FUTURE SYSTEMS

V rámci výstav zaměřených na současnou architekturu připravil českobudějovický Dům umění na léto 2009 prezentaci studia Future Systems. V čele tohoto architektonicko-designového studia stál Jan Kaplický (1937 - 2009), který jej  v Londýně v roce 1979 založil. Stěžejním tématem výstavy Future Systems v Domě umění se stal projekt českobudějovického koncertního a kongresového centra, jehož návrh si objednala Jihočeská společnost přátel hudby a spolu s podporou města jej zamýšlí postavit ve čtvrti Čtyři dvory.  Výstava chce nabídnout široké veřejnosti možnost seznámení se s touto pozoruhodnou stavbou, o níž Jan Kaplický během prezentace v srpnu 2008 řekl: „Budova musí přispět hlavně ke kultuře města. Je úžasné, že České Budějovice se nyní mohou stát středem Evropy“. Kurátorem výstavního projektu je Michal Škoda. Výstava bude otevřena veřejnosti od 18. června do 12. září 2009.

Young Blood: I’m a Young „Austerian“ Architect!

Poslední výstava z cyklu I´m a Young „Austerian“ Architect! v CCEA představuje mladé architektonické ateliery z Rakouska. Nejedná se o úplně neznáma jména. AllesWirdGut, non-conform nebo transparadiso už mají za sebou nejednu velmi úspěšnou realizaci navzdory nízkému věku. Mladá generace rakouských architektů je v posledních letech opakovaně v centru zájmu různých akcí a výstav. Cyklus Young Blood zaměřen na prezentaci nejmladší činné architektonické generace ze zemích Střední Evropy se po české, slovinské, slovenské, polské a maďarské výstavě věnuje rakouské scéně a byl iniciován v roce 2003 neziskovou organizací Centre for Central European Architecture ve dnech 9. června - 31. července 2007.

Disconnected. Connected! 2006 architektura a djing

Centrum for Central European Architecture představuje ve svém třetím ročníku Disconnected. Conneceted! vybrané diplomové práce ze všech českých vysokých škol v konfronatci s jiným kreativním odvětvím. Deět českých Dj's se zamyslelo nad tím, jak je hudební tvorbě inspiruje architektonický návrh. Kurátorkou této části projektu je Babe LN (Radio 1). Absolventku ateliéru nových médií na AVU můžeme směle řadit mezi legendy české taneční scény a dění v oblasti djingu. Zahrála po boku hvězd jako Ltj Bukem a Mc Conrad, Zinc, Ed Rush, High Contrast, D-Bridge, Fabio a dalších.  Výstavu je možno vidět v Praze ve dnech 16. března - 9. dubna 2006.

Udělené granty Nadace české architektury na rok 2006

Správní rada NČA odsouhlasila na svém zasedání dne 26.1.2006 rozdělení nadačních příspěvků na rok 2006 v oblasti podpory architektury. Celkem byla rozdělena částka 1 693 000 Kč na výstavní projekty, propagaci architektury a publikační činnost.

Cyklus Young Blood pokračuje

Zahájení druhé výstavy z cyklu Centra pro středoevropskou architekturu Young Blood pokračuje vystavou I’m a Young “Slowak” Architect!, která se bude konat ve dnech 17. června - 15. září 2005 v Praze. Cyklus Young Blood  je zaměřen na monitorování mladé architektonické generace ve středoevropském prostoru – v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Slovinsku a Rakousku.

Centrum pro středoevropskou architekturu: vystavuje Bokovky

Bokovky je název výstavy projektů mladých architektů, které vznikají "bokem" při jejich soustavné práci v zavedených architektonických ateliérech , která proběhne ve dnech 30. dubna - 29. května 2005 v pražském Centru pro středoevropskou architekturu. Prostřednictvím výzvy publikované v odborných médiích oslovilo CCEA všechny architekty, kteří splňovali podmínky maximálně osmiletého odstupu od absolvování školy, aby se na projektu podíleli. Výběr projektů–„bokovek“ tak představuje vlastní tvorbu generačně širšího spektra architektů působících v Praze, Brně, Liberci a Českých Budějovicích.

Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.