Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Future City Jobs
Creative Cities
Konference EU
Symposium Ostrava
Future City Game
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

SAPRO–AGAPÉ – PREMIÉRA

Nezávislá taneční skupina DuWadance uvede své nové představení Sapro - Agapé, které vzniklo jako autorský projekt Tomáše Krivošíka v Universálním prostoru NoD Praha, který souboru poskytl více jak dvouměsíční rezidenci. Koprodukčním partnerem projektu je 10 Gates Dancing Company Ottawa (Kanada).
PREMIÉRA 14. a 15. 9. 2004 (20:00), NOD.Roxy

SAPRO - AGAPÉ (DuWadance)

Autor projektu: Tomáš Krivošík
Tanec a choreografie: Stanislava Vlčeková, Milan Tomášik, Lucia Kašiarová, Eva Klimáčková, Tomáš Krivošík
Hudba: David Vrbík
Kostýmy: Ondrej Bederka
Světelny design: Pavel Kotlík

Nezávislou taneční skupinu DuWadance založili dva slovenští choreografové a tanečníci: Jaro Viňarsky (1978) a Tomáš Krivošík (1980) v roce 2001 v Praze. Svůj první projekt, choreografii Vnútorná práva, uvedli v listopadu 2001, o rok později následovalo představení Malé podobenstvo. V březnu 2003 uvedli v jednom večeru dvě samostatné choreografie Uletená pieseň a Nikdy nezaliaty čaj, za níž J. Viňarsky v Praze znovu získal druhou cenu v mezinárodní choreografické soutěži J. Jeřábkové. Skupina prezentovala svoji tvorbu zejména v zemích východní a střední Evropy - Rusku, Chorvatsku, Rakousku, ale i v Portugalsku. Sapro - Agapé je prvním představením, které vznikalo v širším tvůrčím týmu. Jeho autor, T. Krivošík ke spolupráci přizval své spolužáky z konzervatoře J. L. Belly v Banské Bystrici, kteří v současnosti působí v renomovaných tanečných souborech a spolupracují s významnými osobnostmi současného tance v celé Evropě.

Na začátku zkoušení Krivošík určil téma, vyjádřené latinským a řeckým souslovím "SAPRO - AGAPÉ" (hnijící láska). Toto slovní spojení se stalo inspirací pro jednotlivé členy tvůrčího týmu, kteří během dvou a půl měsíčního zkoušení, hledali taneční materiál, vycházející z jejich vlastních zkušeností a prožitků. Pohybový výraz vznikal volnou improvizací i tematizovanými etudami. Vždy však s důrazem na osobitý pohybový slovník každého z nich a se snahou vložit do představení kus sebe. Light designér Pavel Kotlík se účastnil zkoušek tak, aby světelné řešení tvořilo celek s pozvolna vznikajícím tvarem představení. Kostýmní výtvarník Ondrej Bederka pro projekt navrhl téměř civilní kostýmy, jejichž extravaganci a tedy i divadelnost vytvářejí výrazné detaily. Elektronická hudba Davida Vrbíka je komponována v rozsáhlých, zdánlivě monotónních plochách, které však v sobě ukryvají sofistikované drobnosti, díky nimž získává překvapivou důvtipnost.

Představení Sapro - Agapé vzniklo jako autorský projekt v Universální prostoru NoD Praha, který souboru poskytl více jak dvouměsíční rezidenci. Koprodukčním partnerem projektu je 10 Gates Dancing Company Ottawa (Kanada).


STRUČNÉ ŽIVOTOPISY

TOMÁŠ KRIVOŠÍK
Po ukončení studia na taneční Konzervatoři J. L. Belly v Banské Bystrici, studoval choreografii na HAMU v Praze. V roce 2000 získal třetí cenu na mezinárodní choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové za duet V NÁS. Spolupracoval na menších projektech např. s B. Stefanonim, A. Vidach, J. Hamiltonem a N. Charnockem. Tento rok strávil tři měsíce v Kanadě, kde pracoval na novém projektu choreografa T. Robinsona "Absolut Naked Party", jehož premiéra se připravuje na říjen 2004 v Mnichově.

LUCIA KAŠIAROVÁ
V roce 2000 ukončila studia na Konzervatoři J. L. Belly v Banské Bystrici. Tři sezóny působila v profesionálním tanečním divadle "Štúdio tanca". Momentálně je posluchačkou katedry taneční tvorby na VŠMU v Bratislavě, kde studuje pedagogiku moderního tance. Od roku 1999 vyučuje tanec v různých tanečních školách a na workshopech. Účinkovala v představeních významných osobností současného tance jako je J. Hamilton, O. Soulimenko, M. Bitterli, Z. Hájková, M. Kozánek, A. Sedlačková. V roce 2002 spolu s S. Vlčekovou a R. Bubniakovou založila skupinu MY3. Z této spolupráce vznikla například choreografie "My Tri - My Try" (cena poroty na mezinárodním festivalu "12th Saitama International Dance Contest" v Tokiu).

EVA KLIMÁČKOVÁ
Vystudovala VŠMU v Bratislavě, odbor pedagogika moderního tance. Po té působila sezónu v profesionálním tanečním divadle "Štúdio tanca" v a zároveň vyučovala na Konzervatoři J. L. Belly. Spolupracovala s choreografy Z. Hájkovou, K. Mojžišovou, S. Sandronim, M. Kozánkem, A. Sedláčkovou, atd. V rámci své choreografické tvorby spolupracovala s řadou umělců z jiných oborů, například s klavíristou K. Mihalovem (duet "Lovers", oceněny na Aerowaves´00 v Londýne), baskytaristou Oskarem Rózsou a hercem Csongor Kassai ("Vank"). Poslední tři roky působí v Paříži v souboru F. Linyekula, A.L. Valla a jako pedagožka v taneční škole Canaldanse. Zároveň zde studuje tanec na Univerzitě Paris VIII.

STANISLAVA VLČEKOVÁ
Vystudovala tanec na Konzervatoři J. L. Belly v Banské Bystrici. V době studia působila v profesionálním tanečním divadle "Štúdio tanca". Spolupracovala s choreografy Z. Hájkovou, M. Kozánkem, J. Hamiltonem, O. Soulimenkem, atd. V současnosti studuje čtvrtý rok na VŠMU v Bratislavě, odbor pedagogika moderního tance. V roce 2002 spolu s L. Kašiarovou a R. Buniakovou založili skupinu MY3 (představení My tri-My try, Mrachtri) Od roku 2003 spolupracuje se skupinou DAJV choreografky M. Polákové.

MILAN TOMÁŠIK
Tančit začal v dětském folklórním souboru "Maly Vtáčnik" v Prievidzi. Vystudoval Konzervatoř J. L. Belly v Banské Bystrici, VŠMU v Bratislavě, obor Pedagogika klasického tance a nakonec mezinárodní taneční školu P. A. R. T. S. v Bruselu. Od roku 2000 spolupracuje s německou choreografkou E. Weissmann (představení Doctor Faustus Lights the Lights, Nenne Mir Musa). Spolupracoval s J. Stavenuiterem, J. Grayem, A. Lachkým, K.Mojžišovou, J. Zimbou, atd. Vytvořil zatím jedinou sólovou choreografii "7 Minutes Round. Od roku 2004 pracuje ve slovinské skupině En-Knap pod choreografickym vedením Iztoka Kováča.

Více na www.roxy.cz

(10.09.2004)
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.