Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Creative Cities
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Future City Jobs
Konference EU
Domů ArtsInfoTexty, literatura
TechSoup

Texty, literatura

Portál české literatury má německou mutaci

Od května 2012 si na portálu http://www.czechlit.cz mohou návštěvníci z celého světa číst o české literatuře také v němčině. Vícejazyčný webový Portál české literatury je primárně určen k propagaci české literatury v zahraničí prostřednictvím poskytování informací. Portál si klade za cíl ve výběrové podobě postupně zpřístupňovat především informace o žijících a v současné době tvořících literátech prozaiciích, básníciích, dramaticiích, esejistech a autorech knih pro děti a mládež a o jejich díle. Po německé mutaci jistá poptávka mezi zahraničními bohemisty, jednak platí, že němčina je častokrát prvním jazykem, kterým se nová česká literatura dostává do světa. K tomu se dá připočíst dobrá zkušenost ministerstva s prezentací českých spisovatelů na knižním veletrhu v Lipsku, potažmo intenzivní spolupráce s pobočkami Českých center v Německu, vysvětluje důvody, proč MK ČR podpořilo zřízení německé mutace na www.czechlit.cz, referent Samostatného oddělení literatury a knihoven Radim Kopáč. Německou mutaci povede editorka Šárka Krtková absolventka stipendia Nadace Roberta Bosche pro kulturní manažer/ky. 

Publikace: Česká společnost v 19. a 20. století v humoristických časopisech

Obrázek k článku: Publikace: Česká společnost v 19. a 20. století v humoristických časopisech
Kniha historika Václava Fronka (1976) Sebereflexe české společnosti: Přelom 19. a 20. století v perspektivě humoristických časopisů pojednává o posledním čtvrtstoletí habsburské monarchie z hlediska kulturních a sociálních dějin. Titul vydal autor v roce 2011 vlastním nákladem a není dostupný v běžné distribuci. Hlavním pramenem jsou pro ni dobové humoristické a satirické časopisy. Kniha obsahuje řadu reprodukcí dobových karikatur a ilustrovaného humoru, na jejichž základě si čtenář může ověřit, že řada problémů, s nimiž se česká společnost před sto lety potýkala, zůstává aktuální dodnes. Pro MF Dnes autor uvedl, že je karikatura v této době „nucena se stále častěji vyrovnávat s konflikty, které vybočují z dřívější hodnotové jednoznačnosti. První automobilisté, sufražetky a sportovci, reprezentanti nové, daleko méně přehledné české společnosti počátku 20. století, začínají hrát na stránkách humoristických časopisů stále významnější roli.“

Goethe Institut Praha: Literatura pod vysokým napětím

Provokují, iritují, vyvolávají diskuse. Současná německá literatura je plná svébytných osobností a možná není náhoda, že často mají zahraniční kořeny. Vybrala jsem autory s odvahou, energií, jiskrou. A takové, kteří mají o čem psát, říká novinářka Alice Horáčková, kurátorka nové literární řady pražského Goethe-Institutu. Trojici diskusních pořadů Literatura pod vysokým napětím zahájí 27. února 2012 Sibylle Lewitscharoff. Ve svém románu Apostoloff účtuje s Bulharskem, rodnou zemí svého otce. Kniha získala Cenu Lipského knižního veletrhu, ale také v Bulharsku vyvolala bouřlivé reakce.

Ostravská Fiducia uvedla autorské čtení dvou mladých literátů Davida Zábranského a Jana Těsnohlídka

Společné vystoupení dvou mladých literátů - Davida Zábranského, úspěšného mladého prozaika, držitele Magnesie Litery 2007, který čte ze své nejnovější knihy Kus umělce a z připravované Edity Farkaš. Jako hosta s sebou přiveze básníka Jana Těsnohlídka, který v roce 2010 získal cenu Jiřího Ortena a v Ostravě představil básně z připravované sbírky Rasistická poezie, jež vzbudila značné ohlasy ještě před svým vydáním. Těsnohlídkovo ostravské vystoupení je navíc výjimečné, neboť básník v poslední době své texty veřejně neprezentuje. Čtení proběhne 5. dubna 2011 v ostravské Fiducii.

Magnesia Litera 2011 hlasování čtenářů

Cena Magnesia Litera zahájila na České televizi vysílání portrétů nominovaných autorů pro letošní ročník soutěže. Na webových stránkách pořadatelů soutěže je rovněž možnost zúčastnit se hlasování o cenu čtenářů a sice navrhnout jakoukoliv beletristickou knihu, která v ČR vyšla v roce 2010. Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera, které jsou udělovány od roku 2002 je propagovat kvalitní českou literaturu a dobré knihy. Hlasování čtenářů probíhá do 31. března 2011.

Společnost Franze Kafky: přednáškový cyklus 2011

Společnost Franze Kafky zve na přednášku Anny Janištinové na téma Willy Nowak: Němečtí výtvarní umělci v Praze v 1. polovině 20. století. Jde o první přednášku z volného cyklu, která se bude konat 8. března 2011 v sále Společnosti Franze Kafky v Praze. Současně přinášíme výběr z programu Společnosti Franze Kafky v roce 2011. Není-li uvedeno jinak, konají se pořady v sále Společnosti v Široké 14, Praha 1, vstup je přes Knihkupectví. Vstupné je dobrovolné.

Straka v říši entropie, průkopnice net artu popularizuje obávanou fyziku

Markéta Baňková, česká průkopnice net artu, věnující se fotografii, interiérovému designu, filmu a grafice pokřtí ve středu 15. září 2010 svůj nový, tentokrát literární počin. Je jím kniha bajek pro dospělé a děti s názvem Straka v říši entropie, v níž zvířata, hrdinové bajek, luští záhady existence a fungování světa.  Astrofyzik  a kmotr díla Jiří Grygar o knize říká: Od časů moudrého ezopa se píší bajky, v nichž mají zvířata lidské vlastnosti, které se takto oklikou dají tepat nebo chválit. Teprve autorku Straky v říši entorpie však napadlo, že bajky se znamenitě hodí k popularizaci obávané fyziky a povedlo se jí to skvěle.  Sám jenom žasnu, že díky hrochům, gepardům, kočkám, slepicím, myším, králíkům a jiné zvířeně lze nahlédnout za oponu Archimédova zákona, termodynamiky, teorie relativity a kvantové mechaniky.

Kurz gotické knižní vazby s restaurátorkou Židovského muzea v Praze

Vysoká škola uměleckoprůmyslová vás pořádá kurz s názvem Gotická knižní vazba - šití na pravé vazy, kapitálkový vaz, nasazení dřevěných desek. Kurz lektoruje Eva Andrtová, restaurátorka Židovského muzea v Praze. Kurz proběhne od 19.–23. dubna 2010 v knihvazačské dílně VŠUP.

Pátrání po nezávislých časopisech po roce 1989 pro výstavu BigMag

Obrázek k článku: Pátrání po nezávislých časopisech po roce 1989 pro výstavu BigMag
Moravská galerie v Brně a trojice autorů Aleš Najbrt, Bohumil Vašák (Studio Najbrt), Michal Nanoru (Živel, Hype) projektu BigMag spustila přípravu výstavy, která si klade za cíl zmapovat a popsat scénu nezávislých českých časopisů od Aargh! až po Živel. Projekt chce nabídnout časopisy v co největší šíři, poskytnout kontext pro informované uvažování o situaci a budoucnosti tisku vytvořením reprezentativního zdroje ukázek, od periodik pozapomenutých po spontánní tvorbu amatérů. Autoři projektu vyzývají k zapojení každého, kdo zná nějaký časopis, o kterém nevědí. Časopis je možné přihlásit prostřednictvím stránek http://www.bigmag.cz do vznikající databáze. Každý z přispěvatelů se stává spoluautorem projektu. Výstava BigMag — Časopisy v Česku po roce 1989, uspořádaná v rámci 24. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2010, vypíchne to nejzajímavější, co bylo z hlediska vizuality realizováno na ploše „nezávislé“ časopisecké produkce na území ČR v letech 1989–2009. Jsou časopisy platformou pro vyjednávání nového grafického podání? Jak efektivní jsou v komunikaci? Kolik si z nich pamatujeme? Jakou funkci časopisy plní a potřebujeme je vůbec ještě? Které byly krásné a které tak strašné, až byly krásné? A — chcete si číst a prohlížet?

Nové webové stránky www.zenyvumeni.cz

Od konce ledna 2009 byly uvedeny do provozu webové stránky věnované ženám, genderu a modernímu umění www.zenyvumeni.cz Webové stránky jsou jedním z výstupů badatelského projektu Martiny Pachmanové "Jiným hlasem: Ženská výtvarná kultura v době první Československé republiky", který podporuje Grantová agentura České republiky. Webové stránky se soustřeďují jednak na mapování tvorby významných a neprávem opomíjených ženských osobností meziválečné doby - především umělkyň, ale také uměleckých kritiček - a jednak na kritickou, genderově orientovanoou reflexi modernistického kánonu, jež dodnes svazuje obsah a charakter dějin českého umění 1. poloviny 20. století. Nedílnou součástí projektu je i sledování proměn vizuálního obrazu ženy a "ženství" v dobové populární kultuře, zvláště pak v reklamě a ve filmu. Webové stránky poskytují rovněž prostor textům jiným badatelům a badatelkám, včetně začínajíích historiků a historiček umění, kteří se problematikou "ženského umění" a genderu ve vizuální kultuře obecně věnují.

SAD vydává Standa má problém a další malé hry pro velké sadisty

Svět a divadlo (SAD) časopis o světě divadla a divadle světa vydal přílohu k ročníku 2005 s titulem Standa má problém a další malé hry pro velké sadisty. Publikace obsahuje 9 divadelních her současných autorů. 

Ceny Nadace Český literární fond uděleny

Nadace Český literární fond udělovala 8. června v Míčovně Pražského hradu své výroční ceny za minulý rok. Kromě toho přiřkla mimořádnou cenu za zásluhy o českou literaturu literárnímu historikovi a teatrologovi Vladimíru Justlovi, oceněna byla kniha rozhovorů Daniela a Jiřího Reynka a Aleše Palána, režie Jana Nebeského hry Ernsta Jandla Z cizozy, a David Jařab za námět, scénář a režii filmu Vaterland - Lovecký deník.

2. ročník slam poetry

Obrázek k článku: 2. ročník slam poetry

Pražské regionální kolo
7. října 2004 od 19.30 hodin
NOD: Roxy, Dlouhá 33, Praha 1
Slam poetry pokračuje! Vyhraj 30.000 Kč!

Do pražského kola slam poetry se může přihlásit každý, kdo najde odvahu vystoupit před bouřícím publikem a předn(v)ést vlastní texty. Porota sestavená na místě z diváků bude hodnotit nejen obsah sdělovaného, ale především způsob prezentace. Vítěz postoupí do olomouckého finále, které se uskuteční 9. října v rámci festivalu Poezie bez hranic. Právě v Olomouci se rozhodne, kdo si odnese odměnu ve výši 30.000 Kč!

Moje kniha

Ještě do 30. září 2004 se můžete zúčastnit ankety, kterou pořádá od letošního roku Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Na stránkách www.mojekniha.cz můžete shlédnout průběžné výsledky ankety. Blíží se finále celé akce, tedy vyhlášení jediné nejoblíbenější knihy českého národa, které proběhne 3. října.

První pražský mezinárodní festival poezie

vznikl na popud umělců žijících v Praze, kteří zde postrádali platformu, na níž by se mohli setkávat básníci a performeři v mezinárodním kontextu. Festival, který se koná 16.-22. května 2004 je zaměřen jak na místní a regionální básníky, tak na básníky ze vzdálených končin jako je Indie, Austrálie, Singapur a Spojené státy. Záměrem festivalu je uspokojit dlouhotrvající potřebu pražské literární komunity a podpořit kulturní výměnu mezi spisovateli, vydavateli, nakladateli a institucemi, která bude více než pouhou literární akcí. Festival uvítá širokou účast všech, kteří se zajímají o stav současné poezie.

Nejkrásnější kniha České republiky je o Berlíně

Nakladatelství Labyrint získalo dnes 22. dubna 2004 první místo v soutěži pořádané Památníkem národního písemnictví a Ministerstvem kultury ČR "Nejkrásnější česká kniha roku 2003" v prestižní kategorii beletrie za titul Jaroslava Rudiše (*1972) NEBE POD BERLÍNEM. Autorem grafické podoby a původních ilustrací je výtvarník Juraj Horváth (*1974).

Výstava z této knihy pod názvem Nejkrásnější kniha České republiky je o Berlíně probíhá v knihkupectví Samsa (pasáž U Nováků, Vodičkova ulice, Praha 1) do 15. května 2004.

ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.