ProCulture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů | DB->Query($query); while($menu = $Result->getRow()) { print ''.$menu['name'].' | '; } ?>
ECA

Ruo je představitelem ČR v Evropské radě umělců
 
Proculture

ProCulture - výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
 
Facebook
Symposium Ostrava
Future City Game
Koncepce umění
Konference EU
Future City Jobs
Creative Cities
TechSoup

Výzva zástupců/kyň NNO: Občanský sektor supluje aktivity státu, ale stát jej podporovat nechce

FORINT - Fórum pro integraci, ANEPOSS - Aliance neziskových poskytovatelů sociálních služeb, ČESKÁ ŽENSKÁ LOBBY, RUO - Rada uměleckých obcí a JANA HYBÁŠKOVÁ, poslankyně Evropského parlamentu zveřejnili dne 17. července 2008 výzvu poukazující na selhání státu při podpoře činnosti neziskových organizací. Iniciátory výzvy jsou tematické platformy NNO zaměřené na sociální a zdravotní služby, a dále na veřejně prospěšné činnosti v oblasti rovných příležitostí, vzdělávání, lidských práv a kultury. K výzvě se připojilo na 83 českých nestátních neziskových organizací. Výzva apelujeme na media, aby věnovala pozornost možnostem a podílu neziskového sektoru na realizaci implementace strukturálních fondů v ČR. Tyto fondy nejsou primárně určeny pro potřeby státu, ale těm, kteří se podílejí na řešení aktuálních i dlouhodobých problémů společnosti, na což Evropská unie klade velký důraz.

Výzva zástupců NNO:


Občanský sektor supluje aktivity státu, ale stát jej podporovat nechce

Iniciátory výzvy jsou tematické platformy NNO zaměřené na sociální a zdravotní služby, a dále na veřejně prospěšné činnosti v oblasti rovných příležitostí, vzdělávání, lidských práv a kultury.

FORINT - Fórum pro integraci
ANEPOSS - Aliance neziskových poskytovatelů sociálních služeb
ČESKÁ ŽENSKÁ LOBBY
RUO - Rada uměleckých obcí
JANA HYBÁŠKOVÁ, poslankyně Evropského parlamentu

 

Praha, 17. července 2008 Neziskové organizace jsou důležitou součástí demokratické společnosti. Zásadním způsobem se podílejí na zajišťování veřejných služeb a veřejně prospěšných činností. Neziskový sektor s napětím očekává další projektové výzvy v rámci strukturální pomoci EU, kterou zprostředkovává a rozděluje český stát. Vzhledem k tomu, že většina výzev pro období 2007 – 2013 stále ještě nebyla vyhlášena, nemohou organizace plynule navazovat na realizované aktivity. Je tak nevyužit potenciál a ohrožena nejen kontinuita osvědčených přístupů k rozvoji veřejných služeb, ale i rozvoj veřejně prospěšných činností. V konečném důsledku jsou ohroženi příjemci těchto služeb a činností. Prostředky z Evropské unie přitom poskytují jedinečnou možnost realizovat nejen ty aktivity, na něž stát nyní nemá finanční prostředky, ale hlavně takové, které svým charakterem lépe odpovídají principům a požadavkům moderní společnosti. Příkladem mohou být sociální služby poskytované NNO, které naplňují principy sociální integrace a prevence sociálního vyloučení. Dotační programy ale prozatím preferují podporu vládního sektoru s tím, že nevládní sektor je odsunut.
Upozorňujeme na postupnou likvidaci nevládních neziskových organizací způsobenou nezájmem státu a nedostatkem finančních zdrojů. Příčinou tohoto stavu není jen zpoždění grantových výzev z Evropského sociálního fondu, ale i přetrvávající lhostejný a často i negativní postoj českého státu k neziskovým organizacím. V posledních několika měsících dochází k drastickému úbytku aktivit nevládních organizací. Značná část organizací se potýká s finančními problémy, některé již omezují svojí činnost. Zvlášť nepříznivá je situace v oblasti poskytování sociálních služeb, kde jsou ukončením činnosti příslušných NNO ohroženy velké skupiny osob, které jsou na asistenci pracovníků NNO přímo závislé.

Současná situace nás vede k obavě, že se nejedná o náhodný a přechodný stav, ale spíše o jeden ze symptomů systémového selhání státu ve vztahu k neziskovému sektoru.
Navíc se domníváme, že je to výraz nezájmu státu podporovat prosazování participativní demokracie.

„Evropa má k dispozici dostatek prostředků.“
říká Jana Hybášková, poslankyně Evropského parlamentu, „Jde především o zodpovědný přístup státu, o rozpracování programových priorit a to s maximální důsledností a společenskou zodpovědností k budování absorpční kapacity, tedy schopnosti smysluplně využít nabízené finanční zdroje. Jde o to, aby úředníci a ministerstva na základě vyhodnocení v maximálně krátkém čase připravili zpřesnění programových priorit a jednotlivé výzvy tak, že umožní co nejodpovědnější a nejracionálnější čerpání, aby rozvíjeli, ne snižovali absorpční kapacitu státu. To není jen věc komunikace s Unií, jde o analýzy, průběžné kontroly, zpřesňování, vyhodnocování a průběžné, nikoli skokové čerpání peněz.“

Zcela jiný obrázek nabízí pohled do sousedních zemí. Například v Německu a Rakousku, řídící orgány strukturálních fondů EU podporují a financují aktivity nevládních organizací a spolupracují s nimi, jsou si vědomy jejich nezastupitelné role v demokratické společnosti. Využívají jejich expertních znalostí, kontaktů s cílovými skupinami a poznatků z práce v terénu. Podporují tzv. aktivní občanství, zapojení běžných občanů a občanek do rozhodování o záležitostech, které bezprostředně ovlivňují jejich život.

Vyzýváme zodpovědné činitele i relevantní státní orgány, jmenovitě všechna ministerstva, aby veřejnost co nejdříve jasně informovali o závazných termínech a programech čerpání strukturální pomoci pro neziskový sektor a umožnili tak neziskovému sektoru podílet se na veřejných službách a projektech přispívajících k rozvoji ČR. Zvláště pak vyzýváme k jasnému formulování priorit v podpoře neziskových organizací poskytujících sociální služby a k zajištění nástrojů pro naplňování těchto priorit.

Apelujeme na media, aby věnovala pozornost možnostem a podílu neziskového sektoru na realizaci implementace strukturálních fondů v ČR. Tyto fondy nejsou primárně určeny pro potřeby státu, ale těm, kteří se podílejí na řešení aktuálních i dlouhodobých problémů společnosti, na což Evropská unie klade velký důraz. V této souvislosti vyzýváme média, aby se stala skutečným nástrojem veřejné kontroly politiky státu.


K této výzvě se dosud připojilo 83 organizací. Výzva je i nadále otevřena.


Kontaktní osoba:
Veronika Vendlová, mobil: 774 499 339
e-mail: veronika.vendlova@forint.cz


Tiskovou zprávu si můžete stáhnout v češtině i angličtině:

TZ-vyzva-zastupcu-nno.doc


TZ-vyzva-zastupcu-nno-english.doc

Aktualizace 31. 7. 2008: K Výzvě je možné se připojit i elektronicky na adrese: www.ruo.cz/vyzva-nno

(17.07.2008)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 stránky spravuje ProCulture o.s.
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.