Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Jobs
Future City Game
Koncepce umění
Creative Cities
Konference EU
Symposium Ostrava
Domů ArtsInfo
TechSoup

Etnobigbeatová brněnská dechovka Čankišou pronikla na americký satelit

Čankišou, svébytná kapela na poli české worldmusic, jejíž hudba je inspirována legendou jednonohého lidu Čanki, pronikla se svým klipem Anay Yo do americké televize Link TV, která vysílá hudební klipy a hudební dokumenty z celého světa. Link TV, který provozuje nezisková společnost Link Media, Inc. vznikla v prosinci 1999 jako první celostátní televizní kanál, který poskytuje americkým divákům globální pohled na události z celého světa. V současné době si satelitní kanál může naladit cca 22 milionů amerických domácností. Kapelu Čankišou můžete znát i z filmu Nuda v Brně.

Klip kapely Čankišou v americké Link TV

Čankišou, svébytná kapela na poli české worldmusic, jejíž hudba je inspirována legendou jednonohého lidu Čanki, pronikla se svým klipem Anay Yo do americké televize Link TV, která vysílá hudební klipy a hudební dokumenty z celého světa.

Po létě bohatém na zahraniční koncerty (Litva, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko) se kapele Čankišou podařil další krok do světových hudebních vod. Americká televize Link Tv projevila zájem o druhý klip kapely Čankišou Anay Yo, který vznikl začátkem letošního roku ke skladbě z poslední desky Gamagaj. Jeho americká premiéra se uskuteční koncem srpna. V dohledné době zařadí televize do svého vysílání i první klip Čankišou nazvaný Sham Sut z debutové desky Hudba lidu Čanki.

Link TV vznikla v prosinci 1999 jako první celostátní televizní kanál, který poskytuje americkým divákům globální pohled na události z celého světa. V současné době si satelitní kanál může naladit cca 22 milionů amerických domácností. Link TV provozuje nezisková společnost Link Media, Inc.

Link TV úzce spolupracuje s internetovým obchodem Calabash Music. Ten již brzy zahrne do své nabídky i hudbu Čankišou ve formátu MP3.

Klip Anay Yo byl dokončen začátkem letošního roku a režíroval ho David Synák z Čankišou a Dušan Urbanec ze sdružení VJ Moire. Klip Sham Sut natočil ve spolupráci se studiem Febio Pavel Jandourek.

Čankišou hrají ve složení
Karel Heřman - zpěv
Zdeněk Kluka - zpěv, bicí, perkuse
David Synák - didjeridoo, flétny, altsax
Martin Krajíček - mandolína
Jan Kluka - djembe, perkuse, bicí
René Senko - tenorsax
Roman Mrázek - baskytara

Kapela vydala již tři cd: Hudba lidu Čanki (2000), Densé Ju (2002) a Gamagaj (2004), vše FT Records.

Brněnská kapela Čankišou vznikla v roce 1999 a od té doby si získala výrazné místo na poli české worldmusic. Muzikanti místo bigbeatu, který do té doby hráli v nejrůznějších formacích, zvolili etno, world music. Tu pojali svým vlastním a osobitým stylem. Oprášili legendu dávného jednonohého lidu Čanki, naučili se jejich jazyk a posbírali  hudební nástroje z různých koutů světa - dijderidoo, djembe, yabbara, flétny, perkuse, saxofony, mandolína, basa, bicí. Ovlivněni několika etniky - arabským, africkým, balkánským - a rockovou minulostí, tak vytvořili vlastně nový žánr: etnobigbeatovou dechovku. Hudba Čankišou s výraznou dechovou a rytmickou sekcí, založená na energii, přímo svádí k tanci a to bez rozdílu věku.

Debutové album Hudba lidu Čanki vyšlo v roce 2000. Druhé album Densé ju s titulní mongolskou lidovou písní následovalo o dva roky později. V září 2004 vyšlo třetí CD Gamagaj inspirované stejnojmennou postavu z knihy Umberta Eca Baudolino /vše FT Records/. Za podpory studia Febio Čankišou natočili klip Sham Sut v režii Pavla Jandourka. Ten je k vidění např. v Noci s andělem na ČT2 či na hudební TV Óčko. Česká televize také o kapele natočila hodinový dokument. Kapela nahrála hudbu Jana Budaře ke kritikou i diváky ceněnému filmu Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. Skladby Lebada Roti a A Sta Libera z desky Gamagaj zní v českém filmu Blízko nebe režiséra Dana Svátka (2005). Začátkem roku 2005 vznikl klip ke skladbě Anay Yo, který natočil Dušan Urbanec ze známého uskupení VJ Moire a režíroval David Synák.

Kapela vystupuje na nejrůznějších hudebních a společenských akcích:
- předkapela Transglobal Underground Soundsystem a také live koncert v rámci Metropolis Session, předkapela Tribaldrift
- české festivaly - Colours of Ostrava /člen European Forum of Worldwide Music Festival/, Rock for People, Trutnov Open Air, Zámostí, Strážnice, Prázdniny v Telči, Trnkobraní…
- slovenské festivaly - Pohoda, Reviště, Country Loděnice, Cibulák, Hodokvas
- zahraničí - Švýcarsko, Rakousko, Německo (Prague in Hamburg 2004), Itálie, Polsko (FolkFiesta), Ukrajina, Litva (Klaipeda Jazz Festival 2005), Rumunsko (Fete de la Musique 2005), Maďarsko
- nahrávka hudby k filmu Vladimíra Morávka Nuda v Brně
- vernisáž výstavy Tam-tamy času v Národním muzeu Praha za účasti indonéského velvyslance
- vernisáž výstavy The National Geographic v pražském Klementinu
- slavnostní vyhlašování nejlepších lyžařů v brněnském Boby centru
- slavnostní udělování ceny Jindřicha Chalupeckého
- laoské večírky v brněnském hotelu Amphone
- festival Etnomania k výročí nezávislosti J.A.R. za účasti jihoafrického konzula a kulturního atašé
- ohňostroje, módní přehlídky, scénická hudba (Karel Heřman a David Synák -  Kratochvílení  2005, Zdeněk Kluka - Dům hluchého, Pojď do mého světa, David Synák - Daleko k dotýkání)

Zpěvák a frontman kapely Karel Heřman obsadil druhé místo na mezinárodním hudebním festivalu Chuch Mongolia (v Mongolsku). David Synák se spolu s Divadlem Continuo zúčastnil světové výstavy EXPO 2005 v japonském Aichi. Karel Heřman hrál ve filmech Nuda v Brně (režie Vladimír Morávek), Blízko nebe (r. Dan svátek), Šílení (r. Jan Švankmajer).

Více najdete na: www.cankisou.cz   

Kontakt:
Manager
Hanka Vojtěchová
+ 420 732 344247 
hankavojtechova@yahoo.com

(18.08.2005)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.