Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Creative Cities
Future City Jobs
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Konference EU
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Divadlu v 7 a půl chybějí peníze na provoz, doufá v granty

Brněnskému Divadlu v 7 a půl budou i letos chybět peníze na provoz, a obává se proto uzavření. "Dostali jsme od brněnských zastupitelů stejnou částku jako loni. Až dojde, nevím, co budeme dělat," řekl ČTK ředitel divadla Matěj T. Růžička. Loni dalo město divadlu 700.000 korun. Soubor by ale potřeboval dva miliony. Růžička a jeho lidé tak doufají, že uspějí s žádostmi o granty - obrátili se s nimi na ministerstvo kultury, kraj i fondy EU.

Divadlo, jež se z provizorií před rokem přesunulo do Kabinetu múz, uvolněného HaDivadlem, o sobě tvrdí, že je jediným experimentálním nezávislým souborem v Brně. Podle Růžičky je srovnatelné jen Divadlo Líšeň, to ale kromě dvou šéfů nemá stálý soubor. "Bojím se, že se budeme stále víc a víc zadlužovat," obává se Růžička. Loni divadlo hospodařilo s rozpočtem asi čtyři miliony korun.

"Přitom se pouštíme do dramatizací textů, kterých se jiní obávají," tvrdí šéf souboru. Například na čtvrtek soubor chystá dramatizaci knihy Jacka Kerouaka Podzemníci a na 2. dubna svou verzi Satanských veršů Salmana Rushdieho. V dramaturgickém plánu má i hru o slavné malířce Fridě Kahlo.

Až jako poslední možnost vidí Růžička pronájem prostor divadla. "Zatím nechci tahat komerci mezi umění," míní.

Divadlo dříve hrálo v Barce v Králově Poli a později v Edison Garden na Kolišti, o tento prostor ale přišlo po nevyjasněných majetkových sporech. V Kabinetu múz v Sukově ulici soubor dostal dvakrát větší nájem, než mělo HaDivadlo. Bojí se, že nebude schopno za něj platit.

Růžička upozornil, že Brno dává z měst v Česku zřejmě nejvíce na kulturu. Peníze ale končí například v muzikálovém Městském divadle, které by se bez nich obešlo, protože si vydělá dost na vstupném, tvrdí Růžička. Magistrát se ale brání tím, že město není zřizovatelem Divadla v 7 a půl, ale právě Městského divadla.

Pavel Gejdoš khj

(10.02.2005) ZDROJ: Divadelní ústav
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.