Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Konference EU
Future City Jobs
Future City Game
Symposium Ostrava
Creative Cities
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Divadlu v 7 a půl chybí peníze na příští rok, hrozí mu uzavření

BRNO 23. listopadu (ČTK)
Brněnskému Divadlu v 7 a půl chybí peníze na provoz v příštím roce, hrozí mu uzavření. S koncem roku dostal soubor poslední peníze z grantů. Další však zřejmě dostane až na jaře příštího roku. Letos město dalo divadlu 700.000 korun, soubor by ale potřeboval dva miliony korun. Celkový letošní plánovaný rozpočet jsou čtyři miliony, řekl dnes novinářům ředitel divadla Matěj T. Růžička.

Podle ředitele magistrát nebude ochoten rozpočet navýšit. V lepším případě dostane soubor tolik peněz co loni. "A to přesto, že jsme letos dokázali, že jsme v tomto prostoru schopni ustát uměleckou úroveň. Takže vůbec nevím, zda na počátku dubna nebudeme žrát trávu," uvedl Růžička. Při loňském schvalování rozpočtu však soubor neměl stálé sídlo. Divadlo dříve hrálo v Barce v Králově Poli a později v Edison Garden na Kolišti, o tento prostor ale přišlo po nevyjasněných majetkových sporech.

Nyní divadlo sídlí v Kabinetu múz v Sukově ulici, kde bylo dříve HaDivadlo. Dostalo ale dvakrát větší nájem, než mělo HaDivadlo. Divadlo tvrdí, že nebude schopno platit nájem a energie. A i grant pokryje jen část celkového rozpočtu, řekl ředitel. "Nejsem si jist, zda budeme schopni získat další prostředky na činnost. Po devíti letech existence divadla je možné, že když se dohrabalo konečně do centra a je schopno oslovovat široké spektrum diváků, tak bude možná rychle pod kytičkama," dodal.

Růžička upozornil, že Brno dává z měst v Česku zřejmě nejvíce na kulturu. Peníze ale končí například v muzikálovém Městském divadle, které by se bez nich obešlo, protože si vydělá dost na vstupném, tvrdí Růžička. Magistrát se ale brání tím, že město není zřizovatelem Divadla v 7 a půl, ovšem Městského divadla ano.

Na sobotu chystá "Sedmapůlka" premiéru hry Stalker Walker. V dramaturgickém plánu má dále hry Podzemníci, dramatizaci Satanských veršů Salmana Rushdieho či Fridu Kahlo. V příští sezoně by měl opět hostovat J. A. Pitínský. Novinkou je od minulého měsíce i filmový klub. Má již 250 členů. Je však možné, že spor o to, zda jde o studijní projekce, skončí u soudu.

Pavel Gejdoš snm

http://www.7apul.cz

(29.11.2004) ZDROJ: Divadelní ústav
ProCulture

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.