Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Koncepce umění
Konference EU
Future City Jobs
Symposium Ostrava
Creative Cities
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Divadlo Tramtarie Olomouc uvádí 1. premiéru nové sezóny

Embryo aneb Automobily východních Čech Davida Drábka, dramatika, režiséra a uměleckého šéfa Studia Hořící žirafy bude uvedena 10. října s reprízou 15. října 2005 v Divadle hudby Olomouc. V Embryu spojuje Drábek své oblíbené motivy v  konzistentní celek, jenž překonává většinu jeho starších textů. Inscenace vznikla v rámci dramaturgické linie, věnované současnému českému dramatu.

Divadlo Tramtarie Olomouc uvádí

1. premiéru nové sezóny

David Drábek:
Embryo aneb Automobily východních Čech
Premiéra: 10. 10. 2005 v Divadle hudby Olomouc
1. repríza: 15. 10. 2005 v Divadle hudby Olomouc

režie: Petr KlariN Klár
hrají: Marek Zahradníček, j.h., Tomáš Slepánek, Doubravka Krautschneiderová, Michal Schvarz, j.h., Aneta Dorazilová nebo Dominika Šindelková

Svět je prostě dokonalá pláž aneb Šílenství masmediálního teroru v izolaci želatinové krychle. Kajetán má nápad, Stela mu pomůže a Honza s Irenou se stanou Dítětem! Dívenka s přebujelým intelektem a zvláštní školák rovněž v prapodivné akci.  Návštěva, veveřice a samozřejmě…Embryo. Horror všedního dne na prknech divadla Tramtarie!

V Embryu spojuje Drábek své oblíbené motivy v  konzistentní celek, jenž překonává většinu jeho starších textů. Z přehršle témat se dere do popředí  manipulace pochybně vyvoleného jedince se skupinou jemu podřízených postav. V široké žánrové oscilaci mezi černou situační komedií a horrorem autor sice na první pohled  hraje s kartami typickými pro škatulku coolness, nicméně je evidentní, že  Embryo má mnohem  hlubší kořeny. Inscenace vznikla v rámci dramaturgické linie, věnované současnému českému dramatu.

David Drábek
18.6.1970
Dramatik, režisér a umělecký šéf autorského Studia Hořící žirafy. Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, obor filmová a divadelní věda. Na univerzitě založil spolu s Darkem Králem divadelní Studio Hořící žirafy. V letech 1996-2001 pracoval jako dramaturg činohry Moravského divadla v Olomouci. V letech 2001-2003 vedl nově vzniklou alternativní scénu Hořící dům. V roce 1995 obdržel Cenu Nadace Alfréda Radoka za nejlepší hru roku za text Jana z parku. V roce 2003 vydalo nakladatelství Větrné mlýny sborník sedmi jeho her. Jako autor, režisér a dramaturg spolupracoval s Klicperovým divadlem v Hradci Králové, Divadlem Petra Bezruče v Ostravě. Drábkovy texty se vyznačují anekdotičností a epigramatičností. Velkým zdrojem mu je film a televize, jejíž styly s oblibou napodobuje a paroduje ve svých groteskních a kabaretních textech, a jež jsou také stěžejním tématem jeho dramatiky: kýč, mediální svět, masová a komerční kultura. Autor je v současné době kmenovým režisérem pražského divadla Minor.
 "David Drábek mi poslal hru /jmenuje se Embryo a já jsem si ji dneska přečetl na žlutém prostěradle/ žena měla přijít v jednu- ale mně to ještě ani o čtvrt na tři nevadilo/ četl jsem tu hru, v které postavy mluví na sebe hrozně vtipně a teskně/ smál se a těšil se už od strany osm jak to bude dál.."
Vladimír Morávek
 

(07.10.2005) ZDROJ: Divadlo Tramtárie
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.