Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Jobs
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Creative Cities
Future City Game
Konference EU
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Euforia - European DJs Parade

Roxy promotion ve spolupráci s British Council, Rakouským kulturním fórem, Goethe institutem, nadací Pro Helvetia, Francouzským institutem a Linhartovou nadací připravili na dny od 14. do 16. dubna ojedinělou třídenní akci, kterou se zmíněné instituty snaží oslovit nové mladé publikum v Praze a představit mu kulturu svých zemí v ne tradičním stylu. Na své si přijdou posluchači downtempa a elektroniky, současného techna a rovněž kvalitního hiphopu.

Ve čtvrtek 14. dubna v Roxy vystoupí zástupci chilloutu, downtempa a čiré elektroniky tří zemí - Rakušan, elektronický mág a neúnavný skladatel Patrick Pulsinger, jemuž vycházejí tracky na těch nejvyhlášenějších značkách (Compost, Form & Function...); dále producent, blízký spolupracovník Felixe Da Housecata a Miss Kittin - Dave The Hustler ze Švýcarska a třetici doplní domácí stálice klidných beatů a ambientních ploch - DJ Tall.

Druhý den bude patřit divokým scratchům a "phat" beatům. Hlavními hvězdami bezpochyby budou Tony Vegas, Prime Cuts a Plus One alias Scratch Perverts z Velké Británie. Mistři svého řemesla, jenž za téměř deset let svého fungování posbírali snad všechna existující ocenění v oboru, se vytáhnou se svými nadrobno rozsekanými sety v technicky dokonalé, atmosférické show, jakou umí jen oni.

Konkurovat jim budou dva mladí hosté z Německa - Kid Fresh & Rafik z Lordz Of Fitness crew. Ti i přes svůj nízký věk mají od roku 2001 na kontě 12 národních a 4 mezinárodní ocenění, některá jako celek, jiná získali jednotlivě. Například Rafik v rámci loňské německé ITF triumfoval jak v Advancement Class, tak v kategorii Scratching.

Za domácí vystoupí Trafik - člen pražských Penerů strýčka homeboye a šampión loňského, evropského ITF v kategorii X-perimental; a také DJ Five ze známé brněnské crew Questablist.

V závěru festivalu bude na pořadu dne nekompromisní techno, které bude servírovat speciální host z Francie, DJ od roku 1989, jeden z nejkreativnějších producentů francouzského techna a majitel několika labelů - Laurent Ho. Hosta podpoří ti nejlepší z domácí scény - Nika 77 hrající pod bookingem techna.cz, veterán Pavel Krejdl a jeden z nejpověřenějších techno DJů Slovenska, u nás oblíbený DJ Tibor.

Euforia - European DJs Parade bude jistě významnou událostí letošního jara a oslavou taneční i poslechové hudby. Nenechte si ujít! Předprodej byl již zahájen.


SCRATCH PERVERTS

Tony Vegas, Prime Cuts a Plus One, to jsou Scratch Perverts, což je jméno, které se stalo synonymem hip-hopu a bojovného DJingu už od doby jejich vzniku v roce 1996. Jejich pověst jedné z nejprogresivnějších světových DJ formací nemá obdoby - dvakrát za sebou dostali titul World DMC Team, dále tituly mistrů Plus One's World DMC and World Vestax, ocenění Prime Cut's back to back World ITF Scratching crowns. Nespočetněkrát vystoupili při nejrůznějších příležitostech po celém světě.

Perverts posbírali všechna ocenění, která mohli, a tak jsou připraveni vstoupit do další fáze své kariéry - umělců nahrávajících vlastní desku. To, co DJové, kteří se vymysleli nespočet nových technik a prosadili tolik radikálních inovací na poli hudebního rozvoje a gramofonového výraziva, označují jako hip-hop, je na hony vzdáleno všeobecným představám. "Hip-hop je svojí podstatou oslava všech hudebních žánrů," vysvětluje Prime Cuts."Takže je jasný, že naše album je hiphopový v tom nejširším slova smyslu. Pokusili jsme se uskutečnit to, co považujeme za podstatu hip-hopu - oslavu veškerý hudby. Všechno, co nás inspiruje, jsme vzali a předělali do svých skladeb."

Ideály, které tvořili Kool Herc a Afrika Bambaataa apod., se vyvinuly v letech, kdy se hip-hop formoval. Perverts do svého DJingu a nyní i do vlastní hudby přinesli dynamiku a novost. "Pokusili jsme se přenést svou tvořivost s gramofonem taky do studia," vysvětluje Tony. "Chceme ukázat stejně nezávislý hudební myšlení."

Perverts vždycky bez rozpaků přijali a zpracovali všechno, co se jim po hudební stránce hodilo, což je zřetelné zejména, pokud si uvědomíte, že za důležité a inspirativní považují mimo jiné například The Neptunes, Dillinja, Red Hot Chilli Peppers a Aphex Twin. "Hip-hop pochází z mnoha hudebních žánrů," říká Tony. "Pokaždý jde o kolektivní energii. Z hip-hopu nedělá hip-hop jenom rapper, ale ten náboj. Pokud ho nahrávka má, považuju ji klidně za hiphopovou." V žádném případě jim však nejde o to "znít jako někdo". "Jsme jiní," prohlašuje Plus One. "Když uděláme breakbeatovou skladbu, nebude znít jako od Stantons, když uděláme hiphopovou skladbu, nebude doufejme znít jako od Neptunes, když uděláme něco ve stylu drum & bass, nakonec z toho možná bude spíš rocková záležitost."

Nekonečných výbojů se Perverts už možná vzdali, ale svého nabitého soutěživého ducha neztratili. "Pořád v sobě neseme to pravy eticky jádro starych B-Boys," vysvětluje Plus One. "Musíme se jich prostě zbavit, bejt lepší, než jsou oni," přidává Prime Cuts. "Například když poslouchám něco od Dillinja a myslím si, že to je moc tvrdý, chci udělat něco lepšího - máme takovou povahu, která nás žene dál, chceme se pustit do něčeho, co jsme někde slyšeli, a pokusit se udělat to líp." Tentokrát místo toho, aby se pokoušeli jeden druhého vzájemně dostat, naopak pilně pracují všichni spolu na jediné věci! "Vždycky se snažíme jeden druhýho dostat," šklebí se Plus One. "I když všichni děláme na jednom, v ty energii je vždycky určitá snaha - udělám nejlepší melodii tejdne, chci mít ten správnej nápad, a to nás žene dopředu způsobem, kterej jiný lidi možná ani neznají."

Tvůrčí energie a zaujetí, které z Perverts vyzařuje, je mimořádné. Díky všem těm schizofrenním vlivům a vznešeným ideálům máte pocit, že jejich energie přináší něco naprosto jedinečného. "Cítíme výzvu přijít s něčím, co bude naplňovat naši pověst," říká Plus One. "Což je docela složitý, protože děláme moc věcí." Jak shrnuje Tony Vegas: "Snažíme se nelhat sami sobě, nechceme lidi nechat na pochybách, co to deska od Scratch Perverts vůbec je. Buďte si jistý, že bude stejně upřímná, energická a neodbytná, jako náš DJing."

Více informací na scratchperverts.com

Roxy
Dlouhá 33
110 00 Praha 1
tel: 224 826 296

(07.04.2005) ZDROJ: Roxy
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.