Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Koncepce umění
Future City Game
Future City Jobs
Creative Cities
Symposium Ostrava
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Lounské divadlení - nový regionální festival amatérských divadel

Ve Vrchlické divadle v Lounech proběhne 11. až 13. března třídenní divadelní festival amatérských souborů nazvaný Lounské divadlení. Nultého ročníku se zúčastní celkem pět ochotnickych souborů. TMA divadlo z Terezína s hrou Antonína Procházky S tvojí dcerou ne, divadelní soubor Pikart Úštěk s Příběhy obyčejného šílenství, chomutovští ochotníci s Goldoniho Mirandolinou, klášterecký soubor Zdrhovadlo a divadelníci z Dobronína od Jihlavy s komedií Prolhaná Ketty.

Vstupné na jedno představení je 30 Kč a permanentka na všech pět představení stojí 100 Kč.

Hlavním iniciátorem nové soutěžní a postupové přehlídky je divadelník Ladislav Valeš, vůdčí osobnost Rádobydivadla Klapý. "Domnívám se, že divadelních přehlídek není nikdy dost. Mám dojem, že severní Čechy jsou tak velký region, že vedle sebe mohou existovat přehlídky jakou Děčínská brána, tak nově vzniknuvší Lounské divadlení. Louny jsou město pro divadlo jako stvořené. Divadlo zde mělo v minulosti silné kořeny, a je třeba je zalévat," vysvětluje svou motivaci Valeš.

Jeho podnět ředitel lounského divadla Vladimír Drápal přivítal: "Úkolem divadla na menším městě je nabídnout svým návštěvníkům pestrou paletu nejrůznějších divadelních představení - a ochotníci vždy patřili nejen k vítanému zpestření, ale i k nezbytnému základu divadelního života. I proto jsme se rozhodli v našem divadle zorganizovat soutěžní přehlídku amatérských divadelních souborů a nabídnout potřebný prostor a zázemí představením, o nichž si myslíme, že budou pro divadelní příznivce přínosem."

Divadelní soubory soutěží nejen o diváckou přízeň, ale především o účast na národní přehlídce v Třebíči a Poděbradech, z nichž se již postupuje do"národního finále", na Jiráskův Hronov. O vítězi rozhodne odborná porota. V ní zasednou Rudolf Felzmann, uznávaný divadelní odborník a v současné době režisér divadla v Mladé Boleslavi. Dále ředitel děčínského divadla Petr Michálek, který také působil jako dramaturg divadla v Karlových Varech. Něžnější část poroty budou tvořit scénografka Kateřina Baranowská, herečka mosteckého divadla Veronika Týcová a za Město Louny Milena Zikmundová.

Vrchlického divadlo v Lounech dokončuje po znovuotevření teprve druhou sezónu. "Snad tento nultý - a ve své podstatě zkušební - ročník potvrdí, že divadlo se po letech absence stalo v našem městě běžnou, oblíbenou a plnohodnotnou součástí života. Chceme také, aby Lounského divadlení zaplnilo bílé místo na celorepublikové divadelní mapě a upozornilo, že Louny začínají plnit roli přirozeného kulturního centra svého regionu," říká ředitel Drápal. Zároveň si uvědomuje, že bez organizačních a sponzorských partnerů by podobný festival nebylo možné uspořádat: "Chtěl bych za spolupráci velmi poděkovat Rádobydivadlu Klapy a vyzdvihnout finanční podporu Ekostaveb Louny. Ještě jednou díky."

Program:

pátek 11. 3.
17:00 Antonín Procházka: S tvojí dcerou ne (TMA divadlo, Terezín)
20:00 Petr Zelenka: Příběhy obyčejného šílenství (DS Pikart Úštěk)

sobota 12. 3.
10:00 Carlo Goldoni: Mirandolina (Divadelní studio při SKZ Chomutov)
15:00 Romain Rolland: Petr a Lucie (DS Zdrhovadlo Klášterec n. O.)
20:00 Maurice Hennequin: Prolhaná Ketty (DS Zmatkaři Dobronín)

neděle 13. 3.
11:00 Slavnostní vyhlášení vítězů

Vstupné: 30 Kč na jedno představení, 100 Kč permanentka na 5 představení

(Vrchlického divadlo Louny, Osvoboditelů 411, 440 01 Louny, prodej vstupenek zahájen 1. února, rezervace: 415 652 347).

(04.03.2005) ZDROJ: Divadelní ústav
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.