Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Creative Cities
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Konference EU
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Ojedinělý večer pekingské opery v Paláci Akropolis

Obrázek k článku Ojedinělý večer pekingské opery v Paláci Akropolis

Shang Huimin a Čínská divadelní akademie města Peking
úterý 26. 10. 2004 od 19.30 hod v paláci Akropolis.

Slavný soubor Čínské divadelní akademie předvádějící pekingskou operu – typ tradičního čínského divadla – přijede v čele s paní Shang Huimin poprvé do Prahy.

Shang Huimin je pokračovatelka největší rodové školy ženského typu pekingské opery a v Evropě ona i soubor budou hostovat poprvé. Českým divákům předvedou klasické kusy svého rodu – inscenaci Princezna vyráží za Dlouhou zeď (Čao-t´űn čchu-saj), Ukrást královskou propustku (Tao ling), Našla dívenka nefritový náramek (Š´jű-čuo), Ztratit dítě a zbláznit se (Š´-c´ting-feng) a Opičí král řádí v Nebeském paláci (Ta nao tchian-kung).

V Číně existuje více než 300 regionálních divadel, jejichž dosah však většinou nepřesahuje danou oblast. Divadla totiž používají místní dialekty, kterým lidé z jiných regionů nerozumí. Pekingská opera má v tomto rozložení „sil“ výsostné postavení. Jako divadlo původem z císařova paláce má celonárodní význam i popularitu. Stejně jako v Číně i na Taiwanu velice známá Shang Huimin.

Pekingská opera je dnes zároveň nejrozšířenější forma tradičního čínského divadla. Patří do ní různé slavné divadelní rodové školy. Škola Shang, která přijíždí do Prahy, patří k těm nejvýznamnějším. Do repertoáru této školy patří celá řada velmi náročných pěveckých technik a technik jevištního pohybu, jež v sobě kombinují jin a jang – jemnost a tvrdost.

Paní Shang Huimin přijala během svého uměleckého života tři osobní žákyně. Jednou z nich je zpěvačka Feng-jűn Song, která je zároveň dramaturgyní tohoto představení. K vystoupení Čínské divadelní akademie v Praze řekla:
„Od svých 12 let jsem se u paní Shang učila pekingskou operu. Síla její osobnosti spočívá v tom, že její vysoká profesní úroveň souzní s její úrovní lidskou. Mým snem je evropským divákům ukázat skutečně autentické a tradiční čínské divadlo a umění vůbec.“

Tradiční čínské divadlo se od evropského velmi liší. Funguje na bázi systému vzorců, což je řada kodifikovaných forem hereckého a scénického projevu. Tradiční hudba, zpěv, recitace, tanec, akrobacie a bojová umění tvoří pak části tohoto nedělitelného celku.

Jednotlivé inscenace:

"Princezna vyráží za Dlouhou zeď" – Škola Shang

Příběh z dynastie Západní Chan podle historické události z roku 48 před naším letopočtem. Císařova oblíbená krasavice Wang Čao-ťűn se líbila hunskému chanovi. Aby ji získal, rozpoutal Chan válku proti Číně. Císař chtěl však tuto válku ukončit smírem, a tak přemluvil Čao-ťűn, aby se provdala za vzdáleného hunského chana. A Čao-ťűn se vydala na dlouhou cestu do neznámého kraje.
Li Aixian v roli krasavice Čao-ťűn

"Ukrást královskou propustku"- Škola Shang

Příběh dynastie Severní Sung z 12. století. Mladý čínský generál slavného rodu Jang byl zajat džurdženským vojskem a pod tajným jménem si vzal džurdženskou princeznu. Když zamilovaná princezna zjistila pravdu, šla za matkou královnou, aby jakkoli pomohla zachránit svého čínského manžela…
Shang Huimin v roli džurdženské královny

"Našla dívenka nefritový náramek"- Škola Xun

Příběh dynastie Ming ze 14. století. Když dívenka z chudé rodiny Sun Jű-ťiao pracovala před svým domkem, šel kolem mladý student Fu. Zamilovali se do sebe. Fu nechal nefritový náramek před její branou a tajně pozoroval, jak se zachová. Ostýchavá, ale chytrá dívenka na náramek pustila nenápadně kapesník a šikovně ho zvedla.
Wang Mengting v roli Sun Jű-ťiao

"Ztratit dítě a zbláznit se"- Škola Shang

Lidové vyprávění dynastie Ming ze 14. století. Mladá a krásná paní Chu čekala dítě a žárlivá konkubína přesvědčila jejího muže - pana Chua -, aby ji vyhodil z domu. Ubohá paní Chu odešla z domu se svou služkou Šou-čchun a porodila dítě na cestě. Naneštěstí je potkali lupiči a unesli mladou paní Chu. U cesty zahozené dítě našel náhodný kolemjdoucí. Když paní Chu unikla lupičům a zjistila, že ztratila své dítě, šokem a bolestí se zbláznila.

Shang Huimin v roli paní Chu
Li Aixian v roli služky Šou-čchun

"Opičí král řádí v Nebeském paláci"- Škola Opičího krále

Z čínského mytologie. Ukázky z repertoáru Opičího krále.
Yang Huan v roli Opičího krále


PALÁC AKROPOLIS, Kubelíkova 27, 130 00 Praha 3
Úterý 26. 10. 2004 v 19.30 hod
studenti, děti:
100,- Kč
ostatní: sekce B 350,- Kč a sekce A 450,- Kč
www.palacakropolis.cz

(19.10.2004)
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.