Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Symposium Ostrava
Creative Cities
Konference EU
Koncepce umění
Future City Game
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Ostravské dny 2005 – Institut a Festival nové hudby

Ostravské dny – Institut a Festival nové hudby – jsou mezinárodním pracovním a koncertním prostředím, zaměřeným na novou a experimentální hudbu a práci s orchestrem. Od 8. do 28. srpna se bude v Ostravě konat třetí ročník této mimořádné akce, která nemá obdoby nejen v České republice.

Festival představí 70 kompozic, z toho 24 bude uvedeno v premiéře. Třetina programu je věnována dílům mladých skladatelů, studentů Institutu Ostravské dny 2005 (Argentina, CR, Irsko, Island, Kanada, Maďarsko, Makedonie, Mexiko, Německo, Polsko, Řecko, Slovensko, Srbsko, Švédsko, USA a Velká Británie).

Lektory a hosty institutu budou mladá britská skladatelka Rebecca Saunders, píšící mj. na objednávky Tate Modern v Londýně, Museum de la cité v Paříži, nebo BBC, dále nejznámější holandský skladatel Louis Andriessen, který mj. spolupracuje s filmovým režisérem Peterem Greenwayem, legendární americký jazzový klavírista Cecil Taylor, jehož improvizace přesahují tradiční jazz, skladatel a dirigent Petr Kofroň – zakladatel souboru současné hudby Agon Orchestra, skladatel a dirigent Petr Kotík – ředitel S.E.M. Ensemble v New Yorku a tři renomovaní američtí skladatelé – „industriální“ minimalista Phill Niblock, zakladatel „hudby mozkových vln“ Alvin Lucier a přímý Cageův žák Christian Wolff. Třítýdenní program institutu doplní semináře a panelové diskuse hudebních teoretiků Volkera Straebla (Berlín) a Makise Solomose (Montpellier).

Mezinárodní skupina 30 mladých a začínajích skladatelů a interpretů, která bude spolu s výše uvedenými osobnostmi diskutovat o obecnějších otázkách současného umění a konzultovat své kompozice na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, se bude podílet i na nastudování vlastních skladeb. Tyto kompozice spolu se stěžejními skladbami posledních 40 let budou uvedeny na Festivalu Ostravské dny 2005, kterým bude akce vrcholit. Zájemci o participaci mohou najít bližší informace na internetových stránkách www.ocnmh.cz.

Novinkou třetího ročníku Ostravských dnů bude účast mezinárodního 25 členného orchestru Ostravská banda, kterou pořadatel akce Ostravské centrum nové hudby zakládá. Ostravská banda a Janáčkova filharmonie Ostrava budou rezidenčními orchestry institutu, což činí akci unikátní v celosvětovém kontextu. Hlavními dirigenty orchestrů budou Zsolt Nagy, Petr Kotík, Petr Vronský, Marián Lejava a Petr Kofroň.

Festivalová část se uskuteční od 21. do 27. srpna v Domě kultury města Ostravy a Janáčkově konzervatoři. Hosty festivalu budou špičkové kanadské kvarteto Bozzini Quartet, smíšený pěvecký sbor Canticum Ostrava, komorní soubor SOOZVUK Ensemble z Bratislavy, soubor bicích nástrojů DAMA DAMA, klavíristé Heather O’Donnell, Joseph Kubera a Lukáš Vondráček, švýcarský varhaník Christoph Maria Moosmann, slovenská hobojistka a studentka Ostravské univerzity Magdaléna Franková a řada dalších. Festivalový program uvede vedle skladeb studentů a lektorů institutu díla Luigiho Nona, Iannise Xenakise, Edgara Varese, Charlese Ivese, Pierre Bouleze, Olgy Neuwirth, Jamese Tenneyho a řady dalších.

Pořadatel akce – občanské sdružení Ostravské centrum nové hudby je v současné době kromě organizačních příprav v procesu zajišťování finančního krytí celé akce i zabezpečování stipendií, které uděluje nadaným zájemcům o účast na institutu zejména z ČR a bývalého východního bloku. Není to vůbec snadné. Velkou vzpruhou pro celou akci je podpora Statutárního města Ostrava a jeho primátora Aleše Zedníka a dále International Visegrad Fund, kteří Ostravské dny 2005 podpořili mezi prvními. Dále děkujeme České televizi, Českému rozhlasu a časopisu HIS Voice za mediální partnerství.

Více informací naleznete na: www.ocnmh.cz

(26.07.2005) ZDROJ: www.ocnmh.cz
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.