Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Future City Jobs
Symposium Ostrava
Future City Game
Koncepce umění
Konference EU
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Universální prostor NoD - Lamenti

Obrázek k článku Universální prostor NoD - Lamenti

In spe, o.s. uvádí autorský projekt Lamenti
5., 6., 9. a 10. listopadu 2004 v 19 h - Universální prostor NoD, Dlouhá 33, P-1
17. listopadu 2004 ve 20.30 h - Schlachthaus Theater Bern (švýcarská premiéra)

Scénický madrigal pro pět lidských hlasů a sedm hudebních nástrojů

Francesco Micieli – Claudio Monteverdi – Michal Nejtek – Jiří Heřman

Fragment Lamento di Arianna (Nářek Ariadné) z opery Arianna Claudia Monteverdiho se stal hlavním východiskem autorského hudebně-divadelního projektu Lamenti, který se snaží přenést slovo básníka do prostoru prostřednictvím hlasu, těla, hudby a světla. Tato poetická forma je divadlem kontemplace nad tématem emigrace, ztrátou matky i vlastní identity a je zároveň obrazem odpoutání se od uměle vytvořených hranic v tomto světě, vnitřních i vnějších.

Česká premiéra je uvedena v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Projekt Lamenti vznikl při tvůrčím setkání italsko-švýcarského spisovatele Francesca Micieliho a operního režiséra Jiřího Heřmana. Výchozím tématem tohoto projektu je Monteverdiho fragment Lamento d´Arianna. Nacházíme v něm, stejně jako v celém Monteverdiho díle, originální přístup k problematice vztahu slova a hudby – slovo básníka je transformováno hudbou.

Ke zhudebnění básní byl vyzván skladatel Michal Nejtek – s Jiřím Heřmanem spolupracoval již na úspěšném projektu 2 × Nová opera a tímto pokračují v tvůrčí spolupráci v oblasti současného hudebního divadla. Cyklus je komponován pro mužský hlas, čtyři ženské hlasy a sedm hudebních nástrojů.

Lamenti je první ze série připravovaných inscenačních projektů in spe, občanského sdružení založeného režisérem Jiřím Heřmanem v roce 2003. Hlavním posláním tohoto sdružení je rozvoj ryze současného hudebního divadla v České republice s důrazem na autorskou a inovativní tvorbu, mezioborovost a vzdělávací činnost a v této souvislosti i mezinárodní spolupráci a kontakty.

Česká premiéra a reprízy
5., 6., 9. a 10.11. 2004 Universální prostor NOD, Dlouhá 33, Praha, www.roxy.cz

Švýcarská premiéra
17. 11. 2004 Schlachthaus Theater Bern, www.schlachthaus.ch

Představení 5. a 6. 11. se konají v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Inscenace patří do dramaturgické řady Investigace projektu Česká hudba 2004. Představení ve Schlachthaus Theater Bern se koná v rámci projektu Central Europe Dreams švýcarské kulturní nadace Pro Helvetia.

Představení trvá 70 minut a je uváděno v německém jazyce s českými titulky.

Námět a koncepce: Francesco Micieli, Jiří Heřman, Michal Nejtek
Hudba: Claudio Monteverdi, Michal Nejtek Libreto Otavio Rinuccini, Francesco Micieli
Režie: Jiří Heřman
Dirigent: Michal Nejtek
Scéna: Jiří Heřman, Pavel Svoboda
Instalace: Jiří Heřman, Pavel Svoboda
Kostýmy: Lenka Polášková Baryton Jiří Hájek
1. soprán: Andrea Brožáková
2. soprán: Jitka Šulková
Mezzosoprán: Jana Piorecká
Alt: Markéta Cukrová
Orchestrální nahrávka: Lamenti Ensemble
Projekt Management: Jana Horčičková


Představení vzniklo v koprodukci sdružení in spe, Pražského divadelního festivalu německého jazyka, Schlachthaus Theater Bern, Clube Portugues de Artes e Ideias, ve spolupráci s Universálním prostorem NoD, za podpory Ministerstva kultury ČR, nadace Pro Helvetia, KulturStadtBern, Kanton Bern, Central Europe Dreams, Divadelního ústavu, Hlavního města Prahy, Linhartovy nadace, Hlávkovy nadace a Nadace Český literární fond, v partnerství společností Transgas, a.s., člen RWE Group, Kabel Plus Sport,a.s. a Inekon Group, a.s.


JIŘÍ HEŘMAN
se narodil 14. května 1975. V letech 1991 až 1997 studoval obor operní zpěv na Konzervatoři v Plzni. V roce 1998 byl přijat na hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde v roce 2003 absolvoval obor operní režie u profesora M.Nekvasila. Od téhož roku je posluchačem doktorandského studia na katedře scénografie DAMU.
V roce 2002 byl Jiří Heřman nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku a v roce 2004 získal cenu Divadelních novin a Sazky v oblasti hudebního divadla za režii opery Bludný Holanďan v Divadle J. K. Tyla v Plzni.
Inscenace:
2000 - Disk – Severní noci - scénické provedení tří písňových cyklů (R. Schumann, P. Eben, J. Křička)
2001 - Divadlo Inspirace - projekt 2 x nová opera – M. Nejtek: Dementia Praecox a M. Ivanovic: Dívka a smrt (cena ředitelky festivalu Opera 2003 v Praze)
2002 - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - Camille Saint-Saëns: Samson a Dalila
2004 - Divadlo J. K. Tyla v Plzni - R. Wagner: Bludný Holanďan


FRANCESCO MICIELI
se narodil 21. února 1956 v Santa Sofia d'Epiro v Itálii. Od roku 1965 žije ve Švýcarsku. Studoval romanistiku a germanistiku na univerzitách v Bernu, Cosenze a Florencii. Po ukončení studia působil jako herec, autor a režisér v divadle Protheater v Solothurnu a v divadle Theater am Scharfenegge v Burgdorfu. V letech 1992 až 1999 vyučoval na Výtvarné škole (Schule für Gestaltung Bern/Biel). Dnes žije a pracuje jako spisovatel a docent v Bernu. Je mj. nositelem prestižní ceny Adalbert-von-Chamisso-Preis z roku 2002.
Próza:
Ich weiss nur, dass mein Vater grosse Hände hat. Tagebuch eines Kindes (Vím jen, že můj otec má velké ruce. Deník dítěte), Bern: K. Salchli, 1986
Das Lachen der Schafe (Smích ovcí), Bern: K. Salchli, 1989
Meine italienische Reise (Moje italská cesta), Bern: Zytglogge, 1996
Blues-Himmel. Ein Album. (Blues-nebe. Album.), Bern: Zytglogge, 2000
Libreta (hudební divadlo):
1991 Stadttheater Luzern, Das Lachen der Schafe (Smích ovcí)
1994 Stadttheater Luzern a 1996 Hessisches Staatstheater, Wiesbaden, Winterreise (Zimní cesta)
2000 Expo 2000, Hannover a Stadttheater Trier, Die Trilogie der Sommerfrische (Trilogie Letní byt) podle Carla Goldoniho


MICHAL NEJTEK se narodil 20. dubna 1977 v Litoměřicích. Absolvoval Konzervatoř v Teplicích, obor klavír (1991-97) u prof. Věry Vlkové. Na téže konzervatoři studoval skladbu, v jejímž studiu pokračoval na HAMU v Praze pod vedením prof. Svatopluka Havelky, u něhož absolvoval v roce 2002.
Od r. 1998 vyučuje hudební teorii a klavírní improvizaci na Konzervatoři v Teplicích. Jako klavírista působí od r. 1998 v souboru Agon. Od r. 1995 hrál v pražských jazzových skupinách (Jazzbox, Four Roses, Lee Davison). Spolupracuje s legendární skupinou The Plastic People Of The Universe. V poslední době píše i scénickou hudbu. Jeho skladby získaly řadu domácích i mezinárodních ocenění a byly uvedeny i na některých významných zahraničních festivalech (Darmstadt, Varšavský podzim 2001). Na objednávku festivalu Varšavský podzim 2002 zkomponoval skladbu Distress Sonata a pro festival Donaueschinger Musiktage 2002 skladbu Osten do těla. V roce 2003 si u něj pro svůj pražský koncert v Divadle Archa objednal skladbu Irritating Of Inland holandský soubor De Volharding.
Skládání a hraní hudby považuje Michal Nejtek za něco na způsob dobrodružné procházky džunglí, a proto ho to baví.

(01.11.2004) ZDROJ: TT Production
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.