Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Symposium Ostrava
Future City Game
Future City Jobs
Koncepce umění
Konference EU
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Zůstaň na lince

Obrázek k článku Zůstaň na lince
Přijďte se podívat na úspěšnou inscenaci Divadla Valmet - Zůstaň na lince, v sobotu 21. 2. od 19:30 poprvé v příjemném prostředí Divadla v Celetné. Další repríza v Divadle v Celetné bude až 31. 3.!
Rezervace a lístky vyřizuje pokladna Divadla v Celetné (Celetná 17, Praha 1, tel. 608 327 107, 222 326 843, otevřeno po-pá: 11 – 19:30, so-ne: 12 – 19:30, http://www.divadlovceletne.cz/)

Zůstaň na lince

"Máte problém s komunikací? Zaveďte si druhou linku! Sex, porod, smrt on – line. Zůstaň na lince…"

Svou novou inscenací Zůstaň na lince navazujeme na předchozí činnost členů Divadla Valmet na půdě DAMU (Ravenhill: Polaroidy, Albee: Play Albee, Ionesco: Plešatá zpěvačka, Preissová: Gazdina roba, atd.), ale především na inscenaci Valmet. Slavný Laclosův román v dopisech Nebezpečné známosti zdramatizoval Daniel Špinar a vytvořil také inscenaci tohoto textu s herci ze svého a o rok vyššího ročníku – Janou Strykovou, Danou Verzichovou a Jakubem Žižkou.

Podstatné pro nás bylo, abychom se mohli už během letošních prázdnin sejít nad nějakou společnou prací. Po absolventské sezóně 2001/02 jsme se báli, že se poztrácíme po všech českých divadlech. Herci měli opravdu angažmá na nejrůznějších místech. Když jsme založili Divadlo Valmet, měli jsme plné ruce produkční práce a naše plány na „velkou“ inscenaci jsme předem odročili. Hledali jsme příjemnou hříčku (na hodinovou inscenaci), kterou stihneme nazkoušet za tři týdny. A především jsme měli konkrétní představu herců, které chceme obsadit.

Vznikla hříčka inspirovaná americkým filmem. Téma hry je pro nás velice aktuální: odcizení, nemožnost komunikace, samota, opuštěnost a prázdnota, zoufalá a marná snaha navázat jakékoli vztahy. Hra zároveň parodovala naši vlastní situaci, protože bylo opravdu nad lidské síly, abychom se všichni setkali a většina naší komunikace probíhala na dálku. Naše reálné vztahy ze školy se proměnily ve vztahy spíše virtuální…

Rušili jsme jeden termín za druhým a už to vypadalo, že se nám nikdy nepodaří najít si společný čas – ani o prázdninách. Postavy ve hře se postupně stávaly pokrouceninami herců, kteří je mají hrát. Zároveň se nám málem každý den hroutilo obsazení, jak jednotliví herci zjišťovali své povinnosti v domovských angažmá. Po různých peripetiích jsme místo herců ze čtvrtého a pátého ročníku KČD nakonec obsadili dvojici herců z prvního ročníku a jednu herečku z ročníku třetího. Takže jsme kličkovali sem tam, telefonovali a mailovali, až se nám podařilo – zázrakem – setkat se 2. srpna na první čtené, i když ne v kompletní sestavě, jak jinak, dva herci chyběli… Ale o tom to celé právě je.

Výsledkem je „malá a lehká“ inscenace, ve které parodujeme americké filmy i sami sebe, příjemné posezení se šesti herci, kteří jsou nesmírně rádi, že si mohou spolu zahrát, že se mohou „vyřádit“ a že se konečně taky jednou vidí…

Divadlo Valmet je občanské sdružení založené v březnu 2003 skupinou studentů čtvrtého a pátého ročníku katedry činoherního divadla na DAMU. Více se o nás můžete dozvědět na našich internetových stránkách http://www.divadlovalmet.cz/.

(17.02.2004)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.