Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Koncepce umění
Konference EU
Future City Game
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Gypsy Celebration - léto ve Svojanově

Obrázek k článku Gypsy Celebration - léto ve Svojanově

Nejen mezinárodní pěvecké a taneční kurzy, ale i festival s koncerty, semináři, představeními, výstavami, filmy, přednáškami a diskusemi na téma "Jaké je to být Rómem v 21 století", připravuje Ida Kelarová se svojí rodinou ve Svojanově. Na festivalu 28.-31. července 2005 vystoupí celá řada romských skupin i umělců včetně Věry Bílé a Kale, Terne Čhave, Bengas, Kandřáči aj...

Gypsy Celebration
Mezinárodní pěvecky a taneční kurz, dětský a teenager tábor a festival
22. července - 2. srpna 2005

Všichni hudebníci a umělci jsou co nejsrdečněji zváni, aby se zúčastnili našeho speciálního programu. Po dobu našeho workshopu se budeme snažit vytvářet krásné věci z nás samotných a dovolíme písním, aby otevřeli to krásné v nás. Budeme hledat náš vnitřní hlas. V průběhu deseti dní budeme všichni společně zpívat, tančit a oslavovat. Tento workshop nám dá velmi silný a intenzivní zážitek a zkušenost o rómské kultuře a její hudbě. Budeme se učit o romském zpěvu, filosofii, historii a také o jejich oslavě. Cílem tohoto workshopu je více se dozvědět a přiblížit se romské hudbě a písním a jejich původu. Toto všechno se budeme snažit k inspiraci, jak otevřít naše srdce. Budeme společně dýchat, cítit a vytvářet skvělé okamžiky, které dlouho zůstanou v našich vzpomínkách. Půjde zkušenost plně prožitého okamžiku. Budeme se soustředit a otevírat. Budeme naplňovat naši duši a současně si uvědomovat konstruktivní sílu, kterou má každý z nás ukrytu hluboko v sobě, a která dovoluje našemu hlasu svobodně zpívat. Chtěli bychom pozvat všechny ty, kteří jsou připravení a schopní přijímat sílu společného zpěvu. Všechny získané zkušenosti vám pomohou porozumět a naučit se více o vaší denní bolesti, radosti, utrpení, svobodě, lásce a štěstí.


Workshop
Intenzivní mezinárodní pěvecky a taneční kurz
22. 7. - 2 . 8. 2005

Nevěřím, že lidské city jsou slabost. Myslím si naopak, že jsou právě tím místem, kde leží naše síla. Namísto toho, abychom vyjádřili, transformovali a vytvořili ze sebe něco jedinečného a krásného, necháváme tuto svou vnitřní sílu umřít. Narodili jsme se, abychom dávali, ale kvůli své nevědomosti jsme se vzdálili od své vlastní podstaty, vzdálili jsme se velmi daleko od naší síly, našich citů, naší energie. Dnes už ani nevíme, kdo vlastně jsme. Prostě se bojíme a v tom jsme se zasekli. Vlastně se bojíme toho, že se bojíme, bojíme se pocitů, smutku a bolesti. Bojíme se vzteku. Bojíme se štěstí a bojíme se milovat a být milováni. Všichni už máme všechno, čeho je nám zapotřebí. Někdy je těžké tomu věřit. Ale čekat už není na co. Potřebujeme se stát aktivními, dávat ze sebe a používat vše, co nám bylo dáno. Stát se pokornými a vděčnými za to, co nám bylo dáno. Naše práce je válka, náš hlas je zbraní. Nebojujeme zbraněmi, bojujeme naší hudbou prostřednictvím našich písní, které přicházejí za našeho hlubokého utrpení, utrpení hlubšího než je naše historie. Přecházíme z naší temnoty do světla. Zápas znamená byt v té nejtěžší bitvě, kterou lidská bytost může bojovat a nikdy se nevzdát. V hlubokých písních je bolest. Cikáni jí nazývají černá bolest, která jde daleko hlouběji než jakákoli bolest osobní, což nepochybně otevírá psyché univerzalitě lidského utrpení a potřebě najít jazyk, který by byl schopen vyjádřit věci za hranicí osobního. Je to píseň, která je vtažena do sebe a do hrozné temnoty. Spíše než abychom oddělovali cítění a činy, použijeme palivo, které nám dává naše emocionální historie, abychom vnesli pohyb do života a naší písně. Nebudeme ve vás podporovat oběť. Záměr naší práce je jasný: jsme tady, abychom vám pomohli najít vaší vůli, budeme průvodci na vaší cestě, která povede k vyjádření vaší duše prostřednictví hlasového projevu.


Festival (Gypsy Celebration 2005)
Festival Romské hudby na hradě Svojanov
Víkend 28. 07. - 31. 7. 2005

Koncerty, semináře, představení, výstavy, filmy, přednášky a diskuse na téma"Jaké je to být Rómem v 21 století". Mnoho Rómů a nerómů se v průběhu 4 dnů setká na hradě Svojanov, aby se podělili o svoji hudbu, své písně, svá srdce. Cílem tohoto historického momentu je přesvědčit se o tom, že všichni můžeme žít společně s otevřeným srdcem a myslí, otevřeně komunikovat a naslouchat jeden druhému. Na festivalu se najdou i prostory pro všechny milovníky Jam Sessions, Romské i neromské umělce. Protože očekáváme velký zájem přátel hudby, doporučujeme všem, aby se případně ozvali na naše telefonní čísla a adresu, a my, protože známe dobře okolí, vám pomůžeme zajistit ubytování. Pokud budete mít zájem o více informací, bez váhání nás kontaktujte, rádi vaše dotazy zodpovíme. Tento projekt je věnován lidem, kteří cítí potřebu podílet se na tvorbě lepšího světa ve kterém žijeme.


PROGRAM FESTIVALU

Čtvrtek 28. 7. 2005
Předfestivalový večer věnovaný dětským romským talentům
18:00 Mdance - dětská složka taneční skupiny z Brna
Monika Bagarová
Marek Pačan
Bratři Oráčkovi
Dětská cimbálová muzika Slovensko
Taneční soubor Mersi - sdružení Pavlač Brno
22:00 Zapálení vatry, táborák

Pátek 29. 7. 2005
10:00 Přednášky a diskuse
14:00 Taneční, pěvecké a jazykové kreativní dílny
17:00 Odpolední koncert
20:00 festivalový večer věnovaný současné romské hudbě
Romská hymna
Ida Kelarová, sbor Apsora a Band
Romanthan
Točkolotoč
Terne Čhave
Bengas
Kale a Věra Bílá

Sobota 30. 7. 2005
10:00 Přednášky a diskuse
14:00 Taneční, pěvecké a jazykové kreativní dílny
17:00 Odpolední koncert
20:00 festivalový večer věnovaný jazzové a popové romské hudbě
Mdance club
Holub quartet
Ondrej Krajňak
Desiderius Dužda a Kale
Bratři Lazokovi
Věra Gondolánová
Matůš Bagár
Apsora sbor a Desiderius Dužda
Kandráči
Roman Horváth Band

Neděle 31. 7. 2005
10:00 Přednášky a diskuse
14:00 Taneční, pěvecké a jazykové kreativní dílny
17:00 Odpolední koncert
20:00 festivalový večer věnovaný tradiční romské hudbě
Studenti workshopu Idy Kelarové a sbor Apsora
Čercheňa
Čilágos
Marek Balog
Janka Sendrej
Cimbálová kapela ze Zlorova
Bartošovci

Kontakt:
Kateřina Kelarová
email: naserodina@quick.cz
mob.: 00420 602 591 517
fax: 00420 54921 6274

(24.05.2005)
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.