Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Symposium Ostrava
Creative Cities
Koncepce umění
Konference EU
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Let´s Play Czechs - katalog současných českých dramatiků v angličtině

Spojit síly ve věci prezentace českého dramatu v zahraničí se rozhodly agentury Aura-Pont, DILIA a Divadelní ústav. Katalog prezentuje 29 dramatiků - 15 zastupovaných Aura-Pontem, 11 agenturou DILIA a 3 nezávislé. Každé heslo obsahuje životopis, fotografii autora,1-2 synopse jejich her a výňatek z odborné recenze. U některých autorů, jejichž tvorba je rozmanitější a experimentálnější, uvádí katalog informace o 3 textech. Celkem tak prezentuje 52 dramat vzniklých v letech 1989 - 2004.

Pod editorským vedením Martiny Musilové vznikla útlá, ale nesmírně významná publikace Let´s Play Czechs - katalog současných českých dramatiků v angličtině.

"Podobné katalogy vydávají zahraniční agentury s ročním, maximálně pětiletým odstupem. To znamená, že zachycují opravdu to nejaktuálnější. Nám se podařil dát dohromady výběr toho nejzajímavějšího, co u nás v oblasti dramatu vzniklo za posledních 15 let," uvádí zástupkyně Aura-Pontu Jitka Sloupová.

Katalog prezentuje 29 dramatiků - 15 zastupovaných Aura-Pontem, 11 agenturou DILIA a 3 nezávislé. Každé heslo obsahuje životopis, fotografii autora,1-2 synopse jejich her a výňatek z odborné recenze. U některých autorů, jejichž tvorba je rozmanitější a experimentálnější, uvádí katalog informace o 3 textech. Celkem tak prezentuje 52 dramat vzniklých v letech 1989 - 2004.

"Taková práce je příležitost pohlédnout na tvorbu, kterou zastupujeme, trochu jinak. Pro Let´s Play Czechs jsme hledali texty, které mohou oslovit zahraniční tvůrce a potažmo publikum. Určitě bylo z čeho vybírat.", komentuje systém výběru her v katalogu Lukáš Matásek z agentury DILIA.

"Divadelní ústav se tohoto projektu zúčastnil jako spoluvydavatel a koordinátor", uvedl ředitel DÚ Ondřej Černý, "máme zájem na propagaci českého divadla v zahraničí, což dokazuje celá řada našich samostatných aktivit a prezentační sborník českých dramatiků bych označil za povinnou výbavu k naplnění těchto ambicí."

Kromě toho, že se katalog objeví na domácích mezinárodních festivalech a v zahraničních divadlech, bude distribuován i do Českých center, středisek mezinárodního divadelního ústavu, na česká zastupitelstva a jeho elektronická verze bude dostupná na adrese www.theatre.cz/catalogue. Rovněž bude možné požádat o zaslání jeho elektronické verze u všech tří koproducentů - Aura-Pontu, DILIA či Divadelního ústavu. Publikace je v tištěné i elektronické verzi distribuována zdarma.

Jana Návratová

Public Relations, Divadelní ústav

(30.08.2004) ZDROJ: Divadelní ústav
ProCulture

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.