Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Konference EU
Future City Game
Creative Cities
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Novinkou festivalu divadelních škol Setkání v Brně bude maraton

Projekt Divadelní maraton bude novinkou 15. ročníku mezinárodní přehlídky festivalu divadelních škol Setkání/Encounter Brno. Festival bude jihomoravská metropole hostit od 5. do 8. dubna. Maraton se uskuteční na závěr přehlídky a představí nikoliv školy, ale přímo festivaly hereckých škol. Kromě Brna to budou akce ve španělském Bilbau, nizozemském Amsterdamu a britském městě Scarborough. Samotný festival v Brně nabídne vysokoškolské soubory z desíti zemí.

Každý z nich si připraví zhruba půlhodinovou scénku pro dva až tři herce, řekl dnes novinářům děkan divadelní fakulty JAMU Josef Kovalčuk. Maraton bude možné zhlédnout postupně na všech zúčastněných festivalech. Zakončení projektu bude na festivalu ve skotském Edinburghu, jehož představitelé do Brna nepřijeli z finančních důvodů, uvedl Kovalčuk.

Novinkou je vystoupení maďarských divadelníků, kteří v Česku příliš nevystupují a Brno zatím míjeli, řekl Kovalčuk. Budapešťská Akademie dramatu a filmu přiveze Euripidovo drama Alkéstis. Poprvé se v Brně představí i divadelníci z univerzity v turecké Ankaře. Diváci přehlídky se mohou dále těšit na studenty divadla z Lodže a Krakova, Helsinek, Moskvy, Essenu či Vídně. Kvůli nemoci nepřijede původně ohlášený izraelský soubor.

"Účast přislíbil i rektor Státní vysoké divadelní školy v Krakově, kterým není nikdo jiný než slavný herec Jerzy Stuhr," upozornil Kovalčuk. Stuhra čeští diváci znají především z komedie Sexmise. Celkem na přehlídku dorazí na 200 studentů s pedagogickými doprovody. Za Česko se představí mladí tvůrci a herci pořádající JAMU a pražské AMU a za Slovensko divadelní fakulty bratislavské VŠMU. Právě tyto tři školy stály v roce 1990 u zrodu přehlídky.

Účastníky organizátoři vybrali na základě zaslané přihlášky a videozáznamu nabízeného představení. Cenu Marta udělí vítězům mezinárodní porota odborníků. Letos na rozdíl od dřívějších ročníků nezasedne studentská porota.

Stejně jako v minulých ročnících festivalu se představení budou uvádět ve Studiu Marta, v Divadle Husa na provázku, Divadle Bolka Polívky, HaDivadle a nově i v Divadle Polárka.

Další informace lze najít na internetové adrese: encounter.jamu.cz

Pavel Gejdoš pba

(31.03.2005) ZDROJ: Divadelní ústav
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.