Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Future City Game
Konference EU
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Po Arše, Činoherním klubu a Semaforu mají být v Praze osamostatněna další divadla

Pražský magistrát chystá změny v právním postavení dalších městských divadel. Kulturní výbor města podle zastupitele Mariána Hoška (KDU-ČSL) navrhl, aby se osamostatnila divadla Pod Palmovkou, Na zábradlí, ABC a Rokoko.


Pražský magistrát chystá změny v právním postavení dalších městských divadel. Kulturní výbor města podle zastupitele Mariána Hoška (KDU-ČSL) navrhl, aby se osamostatnila divadla Pod Palmovkou, Na zábradlí, ABC a Rokoko. Protože podle něho nejsou jasná pravidla pro rozdělování grantů, pražští lidovci chtějí s přeměnou divadel počkat. V opačném případě by byl jejich provoz ohrožen, řekl dnes Hošek novinářům.

V rámci změn divadla přestávají být příspěvkovými organizacemi napojenými na městský rozpočet a jsou financována z grantů. Hošek připomněl, že letošní návrh na přidělení čtyřletých příspěvků pro kulturní zařízení byl zpochybněn. Kritiku si vysloužila zejména údajně příliš vysoká částka pro žižkovský Palác Akropolis.

Zastupitelé jednání o čtyřletých grantech odložili. Je možné, že letos nebudou přiděleny a žadatelé dostanou příspěvky pouze na jeden rok.

Podle Hoška by v budoucnu do grantových řízení mohly vstupovat další obdobné scény, jako je Palác Akropolis. Pro divadla by tak podle něho nemuselo být tolik peněz, kolik potřebují, a mohla by zanikat. Otevřel by se i prostor pro korupci, soudí lidovecký zastupitel.

Navrhuje proto, aby se nyní o transformaci dalších divadel nerozhodovalo. A to do doby, než se určí objem peněz pro budoucí financování kulturních zařízení a způsob přidělování grantů pro divadelní i další scény, uvedl Hošek.

Příspěvkovými organizacemi už dříve přestaly být divadla Archa a Činoherní klub, z nichž se staly obecně prospěšné společnosti. Divadlo Semafor se změnilo na společnost s ručením omezeným. Jakou právní formu by měla mít další čtyři divadla, zatím není jasné. Podle Hoška se uvažuje o obecně prospěšných, nebo obchodních společnostech.

(29.11.2004) ZDROJ: Divadelní ústav
ProCulture

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.