Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Game
Symposium Ostrava
Creative Cities
Koncepce umění
Future City Jobs
Domů ArtsInfo
TechSoup

Souvislosti 1/2004

Obrázek k článku Souvislosti 1/2004

První letošní číslo revue Souvislosti (1/2004) vychází ve zcela nové grafické úpravě. Otevírá ho rubrika studií a esejů Kontext, která přináší esej Václava Jamka Dva hosté u večeře, interpretační zastavení Justina Quinna nad básní Thoma Gunna Stopař, demytizující studii Jitky Bednářové o mytizovaném a legendárním vztahu Léona Bloya a Josefa Floriana a esej Tomáše Vítka Básník jako výraz vzestupu a pádu řeči.

Rozsáhlý rozhovor poskytl Souvislostem romanista Jiří Pelán. Pozornost byla věnována především české literatuře – Pelánově nové monografické studii o Bohumilu Hrabalovi, pozapomenutým autorům českého realismu, Legendě o svaté Kateřině a Patriku Ouředníkovi.

V rubrice Literatura nalezne čtenář ukázku z prózy Vlasty Dufkové Vo modrým ptáčku, texty-vzpomínky Petra Borkovce (Ženský rod) a Jana Řezáče (Sen o pražských bukinistech) a básně Bogdana Trojaka, Davida J. Žáka a polského básníka Jakuba Ekiera.

Rubrika Téma je věnována osobnosti Ezry Pounda. Rubriku otevírá malá antologie z Poundovy rané básnické tvorby, následují tři studie (Donald Davie: Dva typy verše, Hugh Kenner: Uzel a vortex, Peter Makin: Proměny a čas. Poznámky ke cantos I–XXX), báseň Roberta Duncana Hold a elegie pro Ezru Pounda v zajetí, 12. května 1945 a závěrečný „fragment“ Jakuba Syneckého Ezra Pound.

Druhá tematická rubrika Blok má název Filmový dokument a obsahuje dva materiály: esej Bohuslava Blažka o festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a kulatý stůl s mladými českými dokumentaristy – Janem Gogolou ml., Erikou Hníkovou, Vítem Janečkem, Martinem Marečkem a Alicí Růžičkovou.

V recenzní rubrice Pod čarou najdeme mimo jiné recenzi Mariany Houskové na vydání básnické skladby Béowulf, Ondřeje Hojdy na Piju čaj Ludvíka Kundery, Petra Fantyse na Pokání Iana McEwana, Glosy historické Martina Nodla a Zápisník Martina C. Putny.

(red)

(16.04.2004)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.