Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Future City Jobs
Future City Game
Creative Cities
Symposium Ostrava
Konference EU
Domů ArtsInfo
TechSoup

Souvislosti 2/2004

Obrázek k článku Souvislosti 2/2004

Druhé letošní číslo revue Souvislosti (2/2004) má na obálce Robinsona Crusoe od Františka Tichého. Reprodukce se vztahuje k úvodní rubrice KONTEXT, kterou otevírají robinsonovské texty jihoafrického spisovatele J. M. Coetzeeho. Dále zde najdeme eseje Petra Boháče o poezii Petra Hrušky, Pavla Kolmačky a Petra Borkovce, Přemysla Ruta o tématu „viníků bez viny“ u Kafky, Dürrenmatta a I. Vyskočila a interpretační zastavení Justina Quinna nad básní Jorie Grahamové Strážný anděl.

Rozsáhlý ROZHOVOR poskytl Souvislostem anglista a nordista František Fröhlich.

V rubrice LITERATURA nalezne čtenář básně Sofije Parnok se studií Miluše Zadražilové a Elizabeth Bishopové se studií Mariany Houskové a dále básně Josefa Hrdličky a Romana Szpuka a záznamy Jiřího Červenky a Pavla Hozy.

Rubrika TÉMA je věnována Utopii. Najdeme zde eseje Patrika Ouředníka Utopus to byl, nikoli ostrov, kdo učinil mě ostrovem, Sylvy Fischerové Co je člověk aneb Fantazie je síla, Jana Jandourka Muži, ženy a sex v nejlepších možných světech a Pavla Helana Rok 2440 podle Louise Sebastiena Merciera.

Druhá tematická rubrika BLOK má název Oresteia. Otevírá ji antologie ukázek z dosavadních českých překladů této nejslavnější antické tragédie, k svému nejnovějšímu překladu se tu vracejí Matyáš Havrda (Poznámky k překladatelské strategii) a Petr Borkovec (Čtyři glosy k překladu Oresteie). Dalšími autory Bloku jsou Jan A. Dus (Vina a odpuštění) a Daniela Čadková (Nová Oresteia Arnošta Dvořáka a otázka adaptace)

Recenzní rubrika POD ČAROU obsahuje mimo jiné recenzi Záviše Šumana na vydání korespondence Zbyňka Havlíčka, Jana M. Hellera na Zpověď Sándora Máraiho, Jaroslava Meda na Evu Charlese Péguyho, Glosy historické Martina Nodla a Zápisník Martina C. Putny.

(13.07.2004)
ProCulture

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.