Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Symposium Ostrava
Future City Game
Creative Cities
Koncepce umění
Future City Jobs
Konference EU
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Galerie kritiků, Palác Adria: Děti aneb Já a MŮJ SVĚT

V termínu 20. ledna - 21. února pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků ve spolupráci s Českou sekcí AICA mezinárodní výstavní projekt, který je zaměřen na srovnávání rozdílných světů, pramenících z rozdílných původů rodin, kde se potkávají různé kulturní tradice, náboženské i politické příslušnosti. Návštěvníci výstavy mohou nahlédnout do světů dětí z německé a japonské školy a prostřednictvím fotoportrétů studentů Institutu tvůrčí fotografie Slezské university v Opavě i do života a světa školních dětí v Čechách a na Moravě. Na projektu spolupracovali Jindřich Štreit, Karel Cudlín a Jan Hřebejk.

Koncepce výstavy byla konzultována prostřednictvím Německé mezinárodní školy v Praze s dětským psychologem, dr. Milošem Kajdukem, jenž si cení otevřenosti a přímosti dětského vidění, které není ještě zatížené případnou nedokonalostí výtvarného provedení. Děti se ze své výtvarné práce radují a jsou na ni hrdé. Můžeme se však také zaměřit na srovnávání rozdílných světů, pramenících z rozdílných původů rodin, kde na pedagogické půdě školy se potkávají různé kulturní tradice, náboženské i politické příslušnosti. Některé z těchto rozdílů jsou v obrazech patrné, některé však dětsky svět nezná, nevidí je jako důležité pro záznam. Děti jsou zkrátka dětmi, mají své hry a sny, potřebné a poučné i pro nás dospělé, jako každá tvorba. Hranice mezi fantazií a realitou jsou ovšem jinak položené než u dospělých, někdy se takřka ztrácejí. Rozhodně je v jejich pracích více společného než rozdílného a jejich svět je silou, která nás spojuje a dodává víru pro šťastné soužití různých etnik v budoucnosti. Práce uvedená na pozvánce a u vchodu do výstavy, nazvaná Plakát, je společnou prací žáků 1.třídy základní Japonské školy v Praze. Dostali za ni zvláštní cenu letošního programu kulturní výměny EU - Japonsko, jenž poskytl výstavě také svou záštitu. Dále je výstava zaštítěna Nadací Vize ´97, paní Dagmar a pana Václava Havlových.

  1. Výtvarný projekt dětí z Německé mezinárodní školy v Praze, který vznikl u příležitosti otevření nové školní budovy v Praze-Jinonicích a oslaví své první výročí. Autorka projektu, akad. soch. Petra Šťastná, vedla 105 dětí 20 různých národností ve věku 7 - 10 let na základním stupni školy k vytvoření autoportrétu "Jak se vidím já", v kresbě tužkou nebo uhlem podle zrcadla. Kromě toho děti vytvořily z kombinovaného materiálu toho, co je jim nejmilejší, trojrozměrnou instalaci předmětů v prosklených dřevěných bedýnkách, nazvanou "Můj svět". Projekt dotvořil fotograf Karel Cudlín, který jednotlivým dětem vyhotovil portréty jejich tváří, pod názvem "Jak mě vidí druzí". Výběr z těchto prací, v počtu 50 vystavujících dětí, ve formě triptychu 3 x A3, je předmětem první části výstavy.

  2. Druhá část výstavy náleží konceptu doc.Jindřicha Štreita a týmu jeho studentů na Institutu tvůrčí fotografie Slezské university v Opavě, jež si dali za úkol zmapovat život a svět školních dětí 1. a 2.stupně základních škol v Čechách a na Moravě. Jde o fotoportréty dětí při hrách, studiu, pomoci rodičům, zábavě a v každodenním životě. Lze se domnívat, že jejich očima nahlížíme i svět dospělých, bez příkras, takový jaký je, z městského i venkovského prostředí. Je vystaveno 30-40 prací většího formátu, zahrnujících fotografie Jindřicha Štreita a Vojtěcha Barteka.

  3. Třetí část výstavy náleží prezentaci Japonské školy v Praze, dětským grafikám a vyňatkům ze slohových kompozic žáků 1. - 5. třídy, také v počtu 30-40 prací, pod vedením prof. Yuki Okaji a prof. Kaori Sawa. Iniciátorem tohoto konceptu, vypovídajícím o životě japonských dětí u nás, je režisér Jan Hřebejk, který na základě inspirace těchto dětí pozval 4 špičkové české animátory, M.Pavlátovou, J.Bartu, P.Koutského a A.Klimta, k natočení filmových snímků o jejich pohledu na naši společnost. Filmy budou uvedeny na derniéře naší výstavy, a pak odeslány do Japonska k prezentaci v českém pavilonu na EXPO´2004 v Aichi. Derniéru budeme avízovat v průběhu výstavy.


Výstavu chceme opatřit katalogem, jenž bude mít pro všechny účastníky vzpomínkovou hodnotu. Některé děti u nás vyrůstají, jiné tu tráví jen určitý čas, pak s rodiči zase změní prostředí. Domníváme se ostatně, že tento výstavní projekt, po patřičné modifikaci, bude použitelný i pro další prezentaci v zahraničí.

Vlasta Čiháková-Noshiro
kurátorka projektu

(24.01.2005)
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.