Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Creative Cities
Koncepce umění
Konference EU
Future City Game
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

NG zrušila doprovodné programy Mezinárodního bienále současného umění

"Alternativní hudební a divadelní programy byly zrušeny s výjimkou dvou představení, která se uskuteční 19. a 23. července ve Veletržním paláci. Důvody zrušení jsou technické," řekla mluvčí Národní galerie (NG) Petra Jungwirthová. Do září se mělo uskutečnit ještě 16 večerů. Podle kurátorů těchto programů je vedení NG nespokojené s malou návštěvností pořadů, a tedy malým finančním ziskem. Celkový rozpočet bienále je 20 milionů korun.

Národní galerie v Praze (NG) zrušila téměř všechny další doprovodné programy, které se měly konat v rámci Mezinárodního bienále současného umění, které pořádá. Oficiálním důvodem jsou technické podmínky, podle kurátorů těchto programů je vedení NG nespokojené s malou návštěvností pořadů, a tedy malým finančním ziskem.

"Alternativní hudební a divadelní programy byly zrušeny s výjimkou dvou představení, která se uskuteční 19. a 23. července ve Veletržním paláci. Důvody zrušení jsou technické," řekla mluvčí NG Petra Jungwirthová. Vystoupí tedy již jen česko-finské hudební trio Paraneuro a ženský improvizující kvartet Spunk z Norska. Do září se mělo uskutečnit ještě 16 večerů.

O zrušení programů informoval i kurátor pořadů z domácí hudební alternativy Josef Rauvolf s odvoláním na ředitele Sbírky moderního a současného umění NG a kurátora bienále Tomáše Vlčka.

Alternativní doprovodné programy připravovali přes rok pro NG kromě Rauvolfa ještě divadelní kritik Vladimír Hulec a hudební publicista Pavel Klusák, který pozval do Prahy významné představitele současné hudby. Rozpočet bienále je přes 20 milionů korun; alternativní program podle Rauvolfa stál ve všech třech sekcích 300.000 korun na honorářích pro vystupující plus náklady na jejich cestu a ubytování.

Na zahraniční hudebníky, jejichž pražské koncerty podle odborníků byly v tuzemsku unikátními a částečně i zacelily mezeru v prezentaci současné alternativní scény, přicházelo kolem 90 až sta lidí. "Muzikanti byli spokojení s reakcí publika i s jejich počtem; vzhledem k výjimečnosti a výběrovosti toho, co hrají, jsou na podobnou návštěvnost zvyklí i z jiných měst a zemí," řekl Klusák. Malou návštěvnost dalších dvou programových sekcí přičítá malé propagaci akce ze strany NG.

Diváci tedy v Praze neuvidí trojici kalifornských zpěvaček Charming Hostess, které kombinují hlasové techniky různých kultur a jejichž vystoupení mělo být evropskou premiérou. Hrát měly ještě na festivalu v Boskovicích, ale neobjeví se ani tam. Klusák do programu zařadil i koncert, v jehož rámci měl vystoupit ředitel NG Milan Knížák s připomenutím svých někdejších performancí s gramodeskami. S Knížákem měli zahrát muzikanti z Velké Británie a Japonska; ani tento program NG neuvede.

Bienále ve Veletržním paláci začalo 14. června a za měsíc jej podle Jungwirthové vidělo téměř 4500 návštěvníků. Vedle dvou zbylých alternativních hudebních programů se konají pořady připravené lektorským oddělením NG. Nejbližší se koná ve středu od 17:00 v paláci Kinských, průvodcem návštěvníkům bude jeden z kurátorů bienále Jiří Surůvka.

Bienále pořádané časopisem Flash Art v Karlíně trvá od 26. května a podle jeho kurátorky Heleny Kontové jej vidělo přes 10.000 návštěvníků.

(12.07.2005) ZDROJ: CTK
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.