Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Future City Jobs
Symposium Ostrava
Future City Game
Konference EU
Koncepce umění
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Odpojeno. Spojeno! výstava s podtitulem architektura a animace

Ve čtvrtek 6. května 2004 bude v Centru pro středoevropskou architekturu zahájena první výstava z cyklu Odpojeno. Spojeno! Letos s podtitulem Architektura a animace.

Cyklus je jedním z kurátorských projektů nové pražské galerie a sleduje její snahu o propagaci mladé architektonické generace, propojování architektury s jinými uměleckými obory a prosazování atraktivní a srozumitelné formy prezentace.

Vernisáž: 6. května 2004 od 19.00 hod.
7. května 2004 – 18. června 2004
Út-Ne 13.00 – 20.00 hod. // po dohodě kdykoliv

Kurátoři vybírali z nejaktuálnějších diplomových prací, které byly obhájeny na všech českých vysokých školách architektonického zaměření (FA ČVUT Praha, FA VUT Brno, FA Technické univerzity v Liberci, Ateliér architektury AVU v Praze a Katedra architektury VŠUP v Praze). Na jednom místě se tedy budou konfrontovat nejlepší diplomové práce, které jsou výsledkem působení různých architektonických škol. Nabízí se tak jedinečná možnost srovnání, zda existuje transparentní rozdíl mezi například absolventem techniky a umělecké školy, či nikoliv?

Na výstavě je představeno osm vybraných projektů, přičemž kritériem výběru z téměř jedné stovky prací byl myšlenkový koncept, kvalita zpracování a v neposlední řadě téma diplomové práce.

Vystavené modely doprovází nahrávky komentářů jejich autorů, kteří se na ploše dvou minut snažili vystihnout a popsat nejdůležitější body svých návrhů a řešení. Pro úplnost jsou modely doplněny malými katalogy s technickou zprávou, výkresy a vizualizacemi.

Tematicky jsou k vidění nejrůznější architektonické úlohy: Centrum tance Praha (Agata Kiszka), Nové využití Chemické fakulty TU Graz (Martin Materna), Informační centrum Přírodovědecké fakulty MU v Brně (Milena Kubiszová), Kollárovo náměstí v Bratislavě (Milan Šuráň), Katolický kostel pro Prahu (Tomáš Rusina), Nové Holešovice (Adam Kekula), Pohyb, změna, hra, architektura (Vendula Zimandlová), Mrakodrap na Pankráci (Daniel Fišer).

Propojení více druhů uměleckých kreativních oborů, které je jedním z hlavních úkolů cyklu odpojeno. Spojeno!, je vedeno snahou o vyvolání vzájemné komunikace a konfrontace přístupů. V letošním roce se odehraje na poli animace. Diplomové práce se staly inspiračními impulsy pro studenty ateliéru filmové a televizní grafiky VŠUP v Praze pod vedením profesora Jiřího Barty. Architektura byla podnětem pro jejich vlastní animované příběhy, jejichž projekce je součástí instalace výstavy.

Na otázky o problematičnosti přípravy odpověděl vedoucí ateliéru televizní a filmové grafiky VŠUP v Praze, profesor Jiří Barta:

Čím vás zaujala výzva ke spolupráci na projektu „Odpojeno. Spojeno!“?
Úkoly na společné téma jsou pro naše studenty vždy dobrou příležitostí řešit zadání společně (tedy respektovat celkovou koncepci) a při tom uplatnit svoji invenci a mentalitu. V tomto smyslu je projekt „Odpojeno – spojeno“ podobný našim minulým ateliérovým animačním cvičením a je i výbornou a vzácnou možností prezentovat práci na veřejnosti. Na rozdíl od našich akademických úloh má tento úkol silnou motivaci.

Jak přijali studenti toto téma a zadání? Co je na něm nejvíce zaujalo?
Přiznám se, že téma architektura jsme zadávali s určitými obavami, že exaktní projekty budou pro naše studenty animace příliš vzdálené a jejich nápady budou rozpačité. Ukázalo se ale, že právě kontrast hravé animace k seriózním a perfektně zpracovaným architektonickým projektům, může být velmi inspirativní. Takové množství nápadů, se kterými přišli naši studenti, jsme skutečně nečekali. Zatímco u podobných úkolů jsme museli často náměty ze studentů „dolovat“, v tomto případě jsme měli opravdu z čeho vybírat.

Má smysl propojovat více druhů uměleckých kreativních oborů projekty typu „Odpojeno. Spojeno!“?
Jsou jistě obory, kde spojení a spolupráce je logičtější a více homogenní (animace a výtvarné umění, animace a hudba atd.). Podobná témata používáme často jako zadání semestrálních cvičení a je jisté, že tento druh propojení funguje velmi dobře. Ke vzdálenějším oborům je možné se postavit různě – souhlasně i odmítavě. V každém případě ale jde o spojení tvořivé.

Jaký je postup práce na projektu?
Studenti postupují způsobem, často používaným při realizaci animovaného filmu: a) námět a scénář, b) výtvarné návrhy a příprava, c) animace, d) střih, e) zvuk.


K výstavě vychází katalog ve formě CD s jednotlivými projekty, zvukovým záznamem a animacemi.

Yvette Vašourková
Igor Kovačevič
Jana Kostelecká
Markéta Žáčková

Centre for Central European Architecture
U Půjčovny 4
110 00 Praha 1
Czech Republic

telefax: +420 222 248 118
e-mail: info@ccea-info.org, www.ccea-info.org

Přílohy

Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.