Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Future City Game
Symposium Ostrava
Konference EU
Future City Jobs
Koncepce umění
Domů Calls Calls workshopy, semináře
TechSoup

SE.S.TA pořádá již 6. Letní setkání - intensívní taneční stáž Barokní tanec a současná tvorba

Obrázek k článku SE.S.TA pořádá již 6. Letní setkání - intensívní taneční stáž Barokní tanec a současná tvorba

Cílem stáže pod vedením Béatrice Massin, Jean-Christope Paré a Marie Kinsky ve dnech 17. – 27. srpna 2004, je naučit se používat prvky analyzovaného a typově zařazeného repertoáru jako jeden ze stavebních prvků současné choreografické tvorby. Tato stáž je pokračováním Letního setkání loňského roku, letos bude výrazněji zaměřena na hledání materiálu a tvorbu (analýza, improvizace, kompozice).

Vztahy mezi barokním tancem a současnými tanečními technikami

Letní setkání 2004 nabízí setkání s dvěmi výraznými osobnostmi současného francouzského tance, kteří společně poznali barokní tanec v prestižní skupině „Ris et Danceries“, spolupracovali na řadě velice odlišných projektů a výrazně se zapsali do historie současného tance. Každý přináší vlastní techniku: Analýza pohybu (JC Paré), Barokní technika (B. Massin), Marie Kinsky bude vyučovat současnou taneční techniku. Všichni tři pedagogové povedou společně choreografickou dílnu.


Stáž je určena:

Tato intenzivní stáž je určena profesionálům: tanečníkům, choreografům, pedagogům a studentům tance. Zkušenosti s barokní technikou jsou vítány, nejsou však nutné. Překlad v hodinách je zajištěn.

Rozvrh:

17. 8. zápisy a setkání studentů s lektory
18.- 26. 8. intenzivní stáž
27. 8. prezentace výsledků stáže

Studenti se musí zúčastnit celé desetidenní stáže.

Místo konání: Duncan Centre, Branická 41, Praha 4

Cena:
2.300,- Kč pro tanečníky a studenty tance z ČR
3.300,-Kč pro ostatní zájemce

Přihlášky: prosíme o jejich zaslání poštou nebo e-mailem do 10. srpna 2004
(jméno, adresa, povolání, e-mail a telefon, datum a podpis), prosíme o přiložení vašeho životopisu.

SE.S.TA, Pod Kaštany 8, Praha 6, 160 00, mkinsky@se-s-ta.cz,

Vaše přihlášení vám bude potvrzeno do 7. července 2004.

Počet účastníků stáže je omezen.

Více informací: SE.S.TA


Zvaní umělci:

Jean Christophe Paré

V roce 1976 získal angažmá v Pařížské opeře, již v roce 1982 byl jmenován prvním tanečníkem a byl členem experimentální taneční skupiny Pařížské opery - Groupe de Recherche de l‘Opéra de Paris (GRCOP). Operu opustil, aby se věnoval práci se současnými francouzskými choreografy - D. Larrieu, R. Chopinot, F. Verret, A. Degroat… a vlastní choreografické tvorbě (má na svém kontě více než patnáct děl). Byl členem skupiny barokního tance Francine Lancelot „Ris et Dancerie“.

Intenzívně spolupracuje s Wilfride Piolletovou a Jeanem Guizerixem, hvězdami Pařížské opery, kteří jsou ovšem zároveň velmi otevřeni soudobé taneční tvorbě. Vedle interpretační činnosti se společně s nimi zúčastňuje výzkumu v oblasti kineziologie ve spolupráci s kinezioložkou Odile Rouqet. Je zván k vyučování na konzervatořích a na četné stáže. V současné době se věnuje pedagogické práci, interpretační činnosti a je zmocněncem pro tanec francouzského ministerstva kultury. Do Prahy na pozvání o.s. SE.S.TA přijíždí již po šesté, jako tanečník se představil i na festivalu tanečního divadla Lenky Flory.


Béatrice MASSIN

Poté, co vystupovala v několika současných skupinách, například se skupinou Susan Buirge, je angažována v roce 1983 do skupiny „Ris et Danceries“, kde po dobu deseti let vede současně interpretaci a repertoárový průzkum. Je asistentkou a spoluautorkou Francine Lancelot. Spolupracuje například s W. Christie, J. M. Villégier, A. Nobel nebo Bobem Wilsonem, její práce jsou uváděny na prestižních scénách: Festival Aix-en-Provence, Le Ballet du Rhin, pařížská Opera Bastille, Cité de la Musique de La Villette, Comédie Française... V roce 1993 Béatrice Massin zakládá skupinu Fetes Galantes, pro níž od té doby zaranžuje jedno představení za rok. Její kreace originálně využívají choreografický slovník tance 18.století, jedním z velkých úspěchů poslední doby je představení „Que ma joie demeure /Nechť má radost trvá“. Připravuje také rekonstrukce her z barokního repertoáru (v amfiteátru Opery Bastille, v Cité de la Musique de La Villette, v CND, v Opéra Bastille) s doprovodnými přednáškami, například „Tělo v baroku: objem, kostým, prostor...“ V roce 1999 ji požádal Gérard Corbiau, aby vytvořila a realizovala choreografie v jeho filmu „Le roi danse“ (Král tančí).


Marie KINSKY

Tanečnice a pedagožka, absolventka francouzské konzervatoře klasického tance a univerzity Sorbonne Paris. Studovala různé současné taneční techniky a taneční divadlo. Působila v několika tanečních skupinách (Cie Martine Salmon, Cie Les Odes Bleues, Mercedes Chanquia Aguires, Cie Noel Cadagiani, Cie Déja Donné: Lenka Flory, Sumako Koseki...), s nimiž vystupovala ve více než devíti zemích v Evropě (také v České republice) a v Japonsku. Od začátku spojila svou kariéru s pedagogickou činností. Studuje pohyb, prostor, různé pocity a stavy těla, což dovoluje každému znovu objevit svět pohybu. Pravidelně vyučuje v Praze (Limon techniku, různé metody analýzy tanečního pohybu), vede stáže ve Francii (Université Paris VIII) a rozvíjí spolupráci s JC Paré a W. Piollet, Peter Goss, L.Cats-Baril, Sumako Koseki a Centre National de la Danse / Národní taneční centrum. Je zakladatelkou a ředitelkou o.s. SE.S.TA.

(12.05.2004) ZDROJ: SE.S.TA
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.