Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoDiskuze a aktivismus
TechSoup

70 centů na kulturu! - zahájení kampaně

Rok 2005 je klíčovým pro určení příštího několikaletého unijního rozpočtu (2007-2013) na kulturní programy. V současnosti EU počítá s nepatrnou částkou na občana za rok a sice se 7 centy, přičemž program Culture 2007 navrhuje 408 milionů Euro na 7 let, které odpovídají 13 centům na občana na rok. Dne 15. března 2005 zahajují Evropská kulturní nadace spolu s EFAH kampaň 70 centů na kulturu!, kdy v budově Evropského parlamentu bude vznesen požadavek 70 centů na kulturu, který odpovídá 315 milionům Euro na rok. Podepsat Manifest můžete i vy.

Zahájení kampaně se zůčastní umělci jako je spisovatel Gunter Grass, skladatel, dirigent a ředitel Asia Europe Foundation Delfin Colomé, či ředitel bruselské opery Bernard Foccroulle.

Z Evropské komise jsou pozváni Ján Figel, komisař pro výchovu, vzdělání, kulturu a mnohojazyčnost, Francois Biltgen, ministr kultury, vysokého školství a výzkumu Lucemburska, prezident Rady ministrů.

Z Evropského parlamentu potvrdili účast Hans-Gert Poettering, prezident EPP-ED group, Martin Schulz, prezident PSE group, Graham Watson, prezident ALDE, Daniel Cohn-Bendit, prezident EFA Green Alliance.

Za obchodní sektor je pozván Philippe de Buck van Hoogstraeten, generální sekretář UNICE, European Employers Association (EUDISE) a za neziskový sektor Gottfried Wagner, ředitel European Culture Foundation, Yudhishthir Raj Isar, prezident European Forum for the Arts and Heritage (EFAH) a Chris Torch, umělecký ředitel Intercult Sweden.

Kampaň navazuje na deklaraci, která vznikla na konferenci Sharing Culture v červnu 2004 a na prezentaci ECF a EFAH na kulturním výboru v Evropském parlamentu a opírá se o silné prohlášení, které v listopadu 2004  učinil prezident Evropské komise Barroso na berlínské konferenci o kulturní politice, které se týkalo podpory kulturní dimense EU.

Svůj souhlas s kampaní 70 centů na kulturu! můžete projevit svým podpisem na webových stránkách http://www.eurocult.org/, kde najdete i text Manifesta a další informace.

Další odkazy:

Speech by José Manuel Barroso, President of the European Commission, on “Europe and Culture” at the Berliner Konferenz für europäische Kulturpolitik (Berlin), November 26, 2004

dokumentace Berínské konference pro evropskou kulturní politiku, listopad 2004

(11.03.2005) ZDROJ: EFAH
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.