Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoDiskuze a aktivismus
TechSoup

Umělecké spolky - vyhynulý druh?

V galerii Tranzit na pražských Vinohradech se dne 17. dubna 2012 od 19 hodin uskuteční  přednáška a diskuze na téma Umělecké spolky - vyhynulý druh? Přednáška představí maďarské Studio mladých umělců (Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület), více než 50 let staré umělecké sdružení, které aktivně spoluvytváří dění na maďarské výtvarné scéně.  Diskuzi moderuje Tereza Stejskalová.
úterý 17.4. 19.00

přednáška a diskuse

Hosté: Ágnes Konkoly, Bori Szalai

moderuje Tereza Stejskalová

Zatímco v minulosti se umělci sdružovali v nejrůznějších uskupeních, současná generace se většinou snaží prosadit na vlastní pěst. Kdysi slavné spolky a besedy, v nichž se po desetiletí setkávali progresivní autoři, zestárly a nebyly nahrazeny novými.

Dnešní umělce středního věku charakterizuje individualistický étos, ti mladší raději volí méně závazné formy spolupráce, které se často soustředí kolem alternativních výstavních prostor. Nepřišli jsme s ústupem těchto uměleckých sdružení na okraj uměleckého dění o něco důležitého? V čem by nám mohly být dnes užitečné? Jaká by mohla a měla být jejich funkce v současném uměleckém provozu?

Přednáška, která představí maďarské Studio mladých umělců (Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület), nabízí možnou odpověď. Umělecké sdružení, přestože je více než 50 let let staré, aktivně spoluvytváří dění na maďarské výtvarné scéně.

Tajemnice Studia Ágnes Konkoly představí historii a principy fungování spolku, jehož existence je však nyní ohrožována kulturní politikou současné maďarské vlády.

Součástí večera bude i diskuse o možnostech a úkolech podobných uměleckých sdružení v době škrtů v kulturní sféře, jíž se zúčastní také předchozí tajemnice Studia, kurátorka a kritička Bori Szalai.
 
TRANZITDISPLAY
Dittrichova 9/337
120 00 Praha 2 CZ

 
(12.04.2012) ZDROJ: Tranzit.cz
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.