Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoEvropská unie
TechSoup

Guimarães a Maribor jsou evropská hlavní města kultury 2012

Portugalský Guimarães a slovinský Maribor jsou Evropskými hlavními městy kultury pro rok 2012. Během letošního roku se v nich odehraje široká paleta kulturních akcí - představení opery, současného tance, klasické i populární hudby, filmu, divadla, výstavy výtvarného umění, literatury a architektury. Cílem je přitáhnout zájem investorů a turistů, i zviditelnit vybraná města. Titul Evropské hlavní město kultury vznikl v roce 1985 a doposud ho získalo více než 40 měst.

V Guimarães se narodil první portugalský král Afonso Henriques. Město je v současnosti plné mládí, téměř polovině jeho obyvatel je méně než 30 let. Město chce posílit místní komunity tím, že podporuje jejich aktivní zapojení do projektů města a do snahy transformovat město z průmyslového na mezinárodně konkurenceschopnou kreativní ekonomiku.

Portuglaský poslancec za Zelené Rui Tavares o Guimarães říká: "Nádherný Guimarães, jedno z nejkrásnějších portugalských měst, se stal příkladem městské obnovy. To, že byl vybrán za evropské hlavní město kultury, ho jasně přeměnilo v kotel soudobé kreativity a silného tisíciletého dědictví. A neměli bychom zapomenout ani na pouhých 25 km vzdálenou Bragu, která je Evropským hlavním městem mládeže."

Maribor si zase pozval umělce z celého světa. Chce tak umožnit dlouhodobé mnohonásobné mezinárodní kulturní výměny, tzv. program kulturních ambasád. V programu zvaném Klíče od města dostanou obyvatelé středověkého Mariboru možnost spojit svého tvůrčího ducha se svým městem - jako spolutvůrci i návštěvníci výstav, pouličních akcí a koncertů.

Slovinský lidovecký poslanec Milan Zver k tomu říká:. "Jako Slovinec pocházející z Dolního Štýrska jsem velmi hrdý na to, že Maribor, druhé největší slovinské město obdrželo pro rok 2012 titul Evropské hlavní město kultury. Maribor byl významnou evropskou křižovatkou, kde vedle sebe v minulosti v míru žily různé kultury a navzájem se obohacovaly. Přál bych si, aby tato tradice pokračovala a aby v roce 2012 navštívilo Maribor a okolní turistické klenoty co nejvíce občanů EU."

Evropská hlavní města kultury vybírá Rada na základě doporučení panelu, ve kterém zasedají i poslanci Evropského parlamentu.

V roce 2015 bude Evropským hlavním městem kultury Plzeň.

Více informací:

http://www.guimaraes2012.pt/

http://www.maribor2012.eu/en/

nebo

http://www.plzen2015.net/

(14.02.2012) ZDROJ: Evropský parlament
ProCulture

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.