Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoEvropská unie
TechSoup

Význam kultury pro evropskou integraci je neocenitelný

Během dnešního (14. července) vystoupení před Evropským hospodářským a sociálním výborem, v Bruselu, jenž je poradním orgánem institucí EU, vystoupil evropský komisař pro vzdělávání a kulturu Ján Fígeľ . "Kultura je nutností, duší Evropy, v žádném případě není luxusem. Kultura pomáhá zmenšit vzdálenost mezi občany EU a jejími institucemi. Jinak není 'Evropský projekt' není udržitelný", poznamenal Ján Fígeľ.

Během dnešního (14. července) vystoupení před Evropským hospodářským a sociálním výborem, jenž je poradním orgánem institucí EU, vystoupil evropský komisař pro vzdělávání a kulturu Ján Fígeľ .

Fígeľ se ve svém vystoupení soustředil především na otázky vzdělávání a kultury. Podle jeho slov si je Evropská komise velmi dobře vědoma jejich významu a proto se chystá obě oblasti podpořit jak finančně tak i připravovanými evropskými strategiemi, které mají doplnit národní úsilí národních států.

Fígeľ zdůraznil, že kultura v Evropě nyní získává na významu z pohledu posledního vývoje po referendech v Holandsku a Francii a také po neúspěchu posledního evropského summitu věnovaného sestavení rozpočtu Unie. Podle evropského komisaře je kultura tím nástrojem, který evropské národy spojuje. "Kultura je nutností, duší Evropy, v žádném případě není luxusem. Kultura pomáhá zmenšit vzdálenost mezi občany EU a jejími institucemi. Jinak není 'Evropský projekt' není udržitelný", poznamenal Ján Fígeľ.

V další části svého projevu se evropský komisař soustředil na ekonomický a politický význam kultury v Evropské unii.

Podle Fígeľa je nutné uznat, že kultura má vysoký podíl na celkové zaměstnanosti v EU. Kulturní sektor má v Unii celkový podíl 2,5% na celkové zaměstnanosti. 40% zaměstnaných v kulturním sektoru má navíc vysokoškolské vzdělání, což by mělo sloužit jako model i pro ostatní sektory.
Příkladem, jak je možné "využít" ekonomický přínos kultury je, podle Fígeľa, rakouské město Linec, které kdysi patřilo k průmyslovým centrům a nyní se řadí mezi "hlavní města" kultury v EU. Evropská komise se bude snažit vytvářet příznivé prostředí pro podobnou transformaci i dalších měst a regionů.
Nicméně, Komise bude podporovat kulturu v členských zemích, ale nebude zasahovat do národních programů a kompetencí národních institucí.
Evropská komise si je rovněž vědoma politického významu kultury pro evropskou integraci. Komise se ji snaží podpořit především skrze výměnné programy umělců a dalších. Z tohoto pohledu také předložila návrh na pokračování komunitárního programu pro kulturu Culture 2007 pro období 2007-2013.

Na závěr svého vystoupení Ján Fígeľ poznamenal, že otázka nestojí, co mohou evropští politici udělat pro kulturu, ale co kultura přináší jim.

David Stulík, člen Evropského hospodářského a sociálního výboru, BruselCelý projev v angličtině naleznete zde.

Tisková zpráva Evropského hospodářského a sociálního výboru ze dne 14. července 2005: cp_eesc.doc (58 kB)

(14.07.2005)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.