Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoKulturní politika v ČR
TechSoup

Vhrsti: Konec kresleného humoru?

Obrázek k článku Vhrsti: Konec kresleného humoru?
Český kreslený humor umírá. Navzdory tradici minulých Ladů či Sekorů nebo stále tvořících Jiránků, Slívů či Bartáků. Na kreslený humor není až na pár výjimek místo v novinách či časopisech. Do nejnovějších možností publikování v aplikacích chytrých mobilních telefonů naši humoristé ještě nepronikli. Není ani divu. Věkový průměr členů České unie karikaturistů, jediné profesní organizace v tomto oboru na našem území, se pohybuje nad důchodovou hranicí. A mladí talenti se do kresleného humoru z pochopitelných důvodů nehrnou. Neměli by kde publikovat. A protože kreslený humor nikde není vidět, ani je vlastně nenapadne, že by se něčemu takovému mohli věnovat.
Nelze říci, že by se Česká unie karikaturistů nesnažila. Každoročně organizuje pro školní děti soutěž v kreslení vtipů Netvařte se kysele a malujte vesele. Produkuje spoustu výstav, vydává z nich katalogy. Ale pořád je to spíš boj s větrnými mlýny.

Nedávno se na mě obrátil jistý Jin Woo Choi z korejské soutěže Digital Cartoon Competition SICAF, aby se mi svěřil, jak moc ho mrzí, že se jejich soutěže ještě nikdy nezúčastnil nikdo z Česka. (Účast na mezinárodních soutěžích kresleného humoru, jichž se ročně konají po celém světě desítky, je jednou z mála možností, jak se mohou čeští kreslíři prezentovat.) Snažil jsem se mu vysvětlit, že moderní technologie pronikly do našeho sdružení zatím toliko nesměle u některých členů v podobě pomoci při retušování či kolorování humorných obrázků. O tvorbě ryze digitální – snad s výjimkou svébytných počítačových kreací Vlasty Mlejnkové – nemůže být na našich spolkových setkáních ani řeč.

Přitom mladých lidí, kteří jsou schopní se i s patřičnou invencí zhostit tvorby počítačovými prostředky generovaných obrázků, je v Česku jistě dost. Otázkou tedy vlastně je, proč je ani nenapadne věnovat alespoň část svého talentu kreslenému humoru. A na tu už jsem odpověděl v prvním odstavci.

Vůbec ta nejrajcovnější otázka však zní: Způsobí nezájem mladých talentů o tvorbu cartoons u nás jeho definitivní zánik nebo pro něj naopak přirozeně najdou nějakou novou formu a výtvarný humor vstane z popela jako bájný Fénix?

A je teď, doufám, jasné, že už dávno nemluvím o tom, jestli kreslíř používá pero a papír či elektronické pero a tablet. Mluvím o prostinké touze spontánně pobavit bližní veselou kresbou s vtipnou pointou.
 
Článek je publikován se svolením autora Vhrsti.
(05.04.2011) ZDROJ: blog Vhrsti
ProCulture

  © 2003-2022 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2022 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.