Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Domů CultureInfoStátní rozpočet na kulturu
TechSoup

Kultura v ČR možná dostane navíc 100 milionů - méně než Orel

Rozpočet ministerstva kultury pro příští rok bude pravděpodobně navýšen oproti původnímu vládnímu návrhu o 100 milionů korun. Několik desítek lidí přišlo dne 23. listopadu 2005 vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jakou částku plánuje stát v příštím roce vložit do podpory kultury. Iniciativa pro kulturu ve spolupráci s Radou uměleckých obcí uspořádali akci záměrně v době, kdy sněmovna schvaluje státní rozpočet. Částka, jež má pomoci kulturním aktivitám v celé zemi, je o něco menší, než jakou rozpočtový výbor schválil minulý týden tělovýchovné organizaci Orel, kterou vede lidovecký poslanec Ladislav Šustr, člen rozpočtového výboru.

Kultura v ČR možná dostane navíc 100 milionů - méně než Orel

PRAHA 23. listopadu (ČTK) - Rozpočet ministerstva kultury pro příští rok bude pravděpodobně navýšen oproti původnímu návrhu o 100 milionů korun. ČTK to řekla poslankyně Táňa Fischerová (klub US-DEU), která dnes ve sněmovně přednesla požadavky na navýšení rozpočtu. Částka, jež má pomoci kulturním aktivitám v celé zemi, je o něco menší, než jakou rozpočtový výbor schválil minulý týden tělovýchovné organizaci Orel. Jednotu, jež má 17.000 členů, vede lidovecký poslanec Ladislav Šustr, člen rozpočtového výboru.

Ministerstvo kultury původně chtělo k necelým šesti miliardám svého rozpočtu přidat 1,2 miliardy, požadavky obsahovaly asi 250 položek. Po zamítnutí sněmovnou dnes zástupci kulturních sdružení demonstrovali alespoň za 300 milionů korun na grantová řízení, pro festivaly a další projekty. Rozpočtový výbor odpoledne přislíbil 100 milionů. Vedle Fischerové dnes navýšení rozpočtu ministerstva požadoval i poslanec Petr Bratský (ODS), který navrhoval o 590 milionů zvýšit rozpočet z kapitoly Veřejná pokladní správa.

"Je to sice minimum (100 milionů), ale je to známka toho, že nás začali brát vážně," řekla ČTK Yvona Kreuzmannová za Iniciativu pro kulturu, jež s Radou uměleckých obcí a dalšími sdruženími uspořádaly dnešní manifestaci za více státních peněz pro kulturu. Kritizují hlavně nesystémovost podpory umění.

Dnes slíbených 100 milionů korun by se mělo rozdělit na 80 milionů na kulturní aktivity, 20 milionů by se mělo dostat do programu orchestrů a divadel. Tento program loni hospodařil s 57 miliony; letos návrh rozpočtu počítal jen se 17,7 milionu, ministr kultury ale v pondělí řekl, že přidá 25 milionů korun.

Kolonka Kulturní aktivity zahrnuje granty, festivaly a zvlášť filmové akce včetně festivalů. Loni kulturní aktivity dostaly 95 milionů, od poslanců pak ještě přes 50 milionů korun na filmové festivaly v Karlových varech, Zlíně a Třeboni. Na grantové řízení loni šlo 50 milionů korun, z nyní přidělených peněz by umělci rádi viděli 42,5 milionu korun přidělených právě grantům. Ty podle navrhovatelů představují jediné prostředky z rozpočtu ministerstva, které jsou přidělovány zcela transparentně a jsou jedinou podporou nevládního neziskového sektoru. Přesto v návrhu na rok 2006 nedosahuje částka na granty ani úrovně roku 2000.

Peníze na regionální projekty, které dnes poslanci projednávali a v jejichž rámci dostal Orel výjimečně vysokou částku, má každoročně v rezervě ministerstvo financí. Poslanci se snaží získat peníze na opravy škol, kostelů či sportovišť ve svých regionech.

Orel měl v návrhu rozpočtu nejprve 20 milionů. Poslanci rozpočtového výboru přidali dalších více než 90 milionů. Orel dostává příspěvky pravidelně, letošní suma by ale byla rekordní. Desetkrát větší podobně zaměřená organizace Sokol získává mnohem méně. Právě rozhodnutí rozpočtového výboru bývá pro závěrečné hlasování o rozpočtu klíčové.

Orel je také akcionářem Sazky a dostává peníze i od ní. Šustr je členem její dozorčí rady, která rozhoduje o rozdělování peněz.

Markéta Horešovská rot

(24.11.2005)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.