Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Game
Future City Jobs
Symposium Ostrava
Creative Cities
Koncepce umění
Domů PodporaStipendia, rezidence
TechSoup

Gulliver Connect program na podporu mobility praktikujících umělců a umělkyň

Středoevropská nadace Bratislava a Felix Meiritis Foundation Amsterdam otevírají výzvu pro praktikující umělce a umělkyně, kteří mají zájem o pracovní pobyt v některé z evropských kulturních organizací. Kandidáty na podporu Gulliver Connect jsou umělci a umělkyně s dvou až tříletou praxí v oblasti performing arts, vizuálního umění, nových médií, arts managementu a filmu, ale také ti, kteří pracují jako koordinátorři projektů, vývoji konkrétního uměleckého záměru, či managementu některé z uměleckých produkcí na místní či regionální úrovni a rádi by svou práci rozšířili o mezinárodní dimenzi. Pdopora zahrnuje stipendium ve výši maximálně 1500 Euro na pokrytí ubytování, cestovného a diet pro pobyt v délce 3 - 6 týdnů. Využít je možné také rozsáhlou síť hostitelských organizací. Uzávěrka pro předkládání žádostí je 10. července 2010.  
The Central European Foundation (Bratislava) and The Felix Meritis Foundation (Amsterdam) are proud to announce this call for applications for work placements in 2010.

Candidates are arts practitioners with 2-3 years working experience in the field of performing arts, visual arts, (new) media, arts management and film as well as project co-ordination, art development or management at a local/regional level in their country and who want to add an international dimension to their work.

Thanks to a large network of cultural organisations throughout Europe and beyond, Gulliver Connect offers hands-on work experience. It makes a unique contribution by providing an extensive range of host organisations to match the individual talents of young people. And it enables the host organisations to find valuable working partners in future.

The work placements will lead to new professional skills and establish new forms of international co-operation. Both the visitor and the host organisation benefit from exposure to each other’s working practices. They share information, experiences and ideas, and establish far-reaching professional contacts.

By creating a dynamic network, Gulliver Connect adds a new dimension to the social, artistic and cultural development of Europe and beyond – a stepping stone for future co-operation in the arts.

Details of the call for applications 2010

This call for applications is open to those from the Czech Republic, Hungary, Latvia, Estonia, Lithuania, Poland, Slovakia and Slovenia, former Yugoslavian countries, Bulgaria, Romania who wish to apply as a visitor or a host organisation.

Bursaries are max. 1500 euro per visitor to cover the costs for travel, accommodation and a daily allowance for a period of 3 – 6 weeks.

All applicants will be informed by August 8, 2010.

Work placements will take place between September 1 and December 15, 2010.

If you wish to participate please find more information and fill out the application form on the web-site or contact us by e-mail.
 
Application deadline: July 10th 2010
Contact:
The Felix Meritis Foundation
Gulliver Connect
Keizersgracht 324
1016 EX  Amsterdam
The Netherlands
tel: +31 (0)20 626 32 21
fax: +31 (0)20 624 93 68
connect@felix.meritis.nl
http://www.gulliverconnect.org/en
ProCulture

  © 2003-2023 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2023 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.