Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Jobs
Creative Cities
Future City Game
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

FRESH FILM FEST - 2. mezinárodní studentský filmový festival

Ve dnech 24. – 28. srpna 2005 se v Karlových Varech uskuteční přehlídka studentských filmů FRESH FILM FEST Karlovy Vary 2005 pod záštitou a s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a JUDr.Petry Buzkové, Ministerstva kultury ČR a Pavla Dostála, Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, CILECTu a primátora města Karlovy Vary Mgr. Zdeňka Roubínka.


Festivalové ceny:

  • Hlavní cena - cena za nejlepší film mezinárodní soutěže v kategorie hraný, dokumentární a animovaný film
  • Národní cena - cena za nejlepší film v národní soutěži
  • Cena za nejlepší školní kolekci filmů
  • Cena diváků


O výsledcích rozhodnou 3 mezinárodní a 1 národní porota.


(potvrzení jsou herec a scénarista Jan Budař a vítězka Fresh Film Fest 2004 Shunit Aharoni)

Ceny jsou spojeny s finanční odměnou (1000 EUR v každé z hlavních kategorii). Vítěz Ceny diváků získá prestižní tříměsíční stipendium na FAMU v programu FAMU International.

Promítací sály:

  • Malý sál Thermal
  • Kinosály A, B
  • Kongresový sál
  • Kino Panasonic (dříve Kino Drahomíra)


Vstupné:

350,- Kč / celá doba festivalu
100,- Kč / 1den


Program festivalu

Studentské sekce

Středem programu bude, tak jako v minulém roce, výběrová a velmi přísná (max. 5 procent přihlášených filmů) mezinárodní soutěž studentských filmů. Festivalovou novinkou, která navazuje na dobré zkušenosti z představení české sekce v minulém roce, je uvedení národní soutěže na základě loňské zkušenosti z české sekce. Oslovena byla všechna česká i slovenská filmová učiliště: k pražské FAMU, bratislavské VŠMU, a filmovým školám v Písku a Zlíně přibyly v poslední době mnohé další - specializované střední školy nevyjímaje.

Vedle soutěžního programu uvede festival v rámci oficiální nesoutěžní sekce Panorama rozsáhlý, v českém prostředí nejkomplexnější portrét světové studentské filmové tvorby. Hlavní součástí sekce bude přehlídka filmů oceněných na nejvlivnějších festivalech studentských a krátkometrážních filmů v posledním roce. Samozřejmostí je také prezentace poslední tvorby nejprestižnějších a nejvlivnějších filmových škol: Paříž (FEMIS), Brusel (INSAS), Londýn (NFTS), New York (Columbia University, NYU- Tisch school of Arts), Los Angeles (UCLA), Berlín (DFFB), Itálie (Centro sperimentale) a polská Lodž. Součástí tohoto programu je také uvedení oficiálního výběru německých studentských filmů „next generation“, jenž se mezinárodnímu publiku každoročně představuje na Berlinale.

Sekce Panorama se však zaměřuje také na představení školní tvorby oblastí komerčně možná minoritních, ovšem umělecky velmi ambiciózních: zejména kinematografie Taiwanu, Mexika, Argentiny, Brazílie, Izraele slaví nepřehlédnutelné úspěchy na největších světových festivalech. Profilová uvedení studentských děl tak nabízejí možnost sledování vzniku a formování těchto kinematografických zázraků.

Perličkou v programu sekce Panorama bude představení tvorby prestižního Národního filmového insitutu Indie (NFII) v Puně: právě zde se kinematograficky vzdělávala nejedna ze současných bollywoodských režisérských hvězd.

Semináře a tvůrčí dílny

Program seminářů, specializovaných projekcí a tvůrčích dílen oproti loňsku významně posílil. Zaměřuje se na jednotlivé obory filmové tvorby: aktivní účast na festivalu předběžně přislíbil kostýmní výtvarník, držitel Oscara Theodor Pištěk. Ve spolupráci s programem MEDIADESK připravujeme profesionální scenáristickou/developerskou dílnu, dále dílny zaměřené na kameramanskou praxi. V jednání je také animační workshop pod vedením Aurela Klimta.

Na festivalu bude k dispozici filmové ministudio, jež soutěžícím studentům umožní realizaci krátkého filmového projektu.

Doprovodné sekce: projekce celovečerních filmů

Jádrem tohoto programu bude profilová přehlídka současného evropského mladého filmu. V jejím rámci uvedeme mj. debutový film Christophea Honoré 17krát Cecílie Cassardová (Honoré proslul v minulém roce filmem "Moje matka" s Isabelle Huppertovou v hlavní roli - adaptací skandálního díla Georgese Bataille), nový film dokumentaristy Stanislawa Muchy "Mitte" a další filmy. Mnohé z nich jsou známy i širšímu publiku z distribuce či filmových přehlídek: mj. maďarští Revizoři a Dealer, polský Edi, německá Píseň o uplakaném velbloudovi. Festival jedná o účasti autorů při jejich uvedení.

Připravujeme také filmový portrét netradiční francouzské produkční společnosti Kourtrajme, progresivního okruhu mladých francouzských audiovizuálních umělců, v jejichž centru stojí režiséři Romain Gavras (syn proslulého autora Constantina Costy Gavrase) a vycházející herecká hvězda francouzské kinematografie Vincent Cassel.

Letos také uvažujeme o uvedení průřezu nefilmovou/televizní tvorbou Michaela Gondryho a Spikea Jonze, kteří již léta kreslí výraz jednomu z nejvlivnějších médií - hudebnímu kanálu MTV.

Program doprovodných projekcí vzniká s významnou podporou zahraničních ambasád a kulturních institutů a dalších audiovizuálních organizací (Goethe Institut, Francouzský institut, Maďarské kulturní středisko, Polský institut, British Council, Delegace Valonsko-Brusel, a dal.).

Studentské filmy českých autorů

V loňském roce jsme na festivalu představili studentské práce autorů české nové vlny - absolventů Filmové a televizní fakulty AMU. Letos se zaměříme na studentská díla filmařské generace 90. let: uvedeme školní filmy Tomáše Vorla (Ing., Dáreček), Saši Gedeona (Štace, Zkouška, Zavřeno pro rodinný smutek), Petra Václava (Tvář Žizkova, Úděl, Paní Le Murie), Jana Hřebejka (L.P. 1948, Všechno, co jste chtěli vědět o sexu...) a dalších.

FESTIVALOVÉ VTEŘINY

  • každý večer na obrazovkách ČT (čas bude upřesněn)
  • každý den před hlavní večerní projekcí premiéra vteřin z předchozího dne, před všemi dalšími představeními až do následujícího večera
  • moderátor Lukáš Rumlena, herec amatérského divadelního souboru Kabaret Caligula, bude zároveň moderovat soutěžní projekce
  • festivalové vteřiny vyrobí tři různé štáby


FESTIVALOVÁ TELEVIZE

  • každý den od 9.00 hodin do konce poslední projekce
  • umístění televizí – malý sál (vchod), kongresový sál (vchod), terasa (meetingpoint), 4 projekční plochy v kongresové hale
  • vysílání: přenos dění, ukázky soutěžních filmů, festivalové vteřiny, staré vteřiny ze CILECT festivalů, programové změny a tipy


FILM REFLECTION – festivalová soutěž


Nebuď pasivní – BUĎ FRESH!
Soutěž a vyhraj HDV videokameru Sony HDR – FX1!

Festival studentských filmů Fresh Film Fest 2005 (FFF 2005) vyhlašuje v rámci svého boje s diváckou pasivitou soutěž krátkých filmů FILM REFLECTION. Tak nebuď pasivní divák a staň se aktivním tvůrcem a návštěvníkem FFF 2005.

Natoč a pošli svůj krátký film společně s přihláškou do 31.7. 2005 na adresu Fresh Films, U Zvonařky 14, Praha 2, 120 00 a okamžitě vyhráváš pomůcku proti pasivitě – plně aktivní akreditaci na FFF 2005.

Tvůrci šesti nejlepších filmů postupují do finále, které se odehraje v průběhu FFF 2005 v Karlových Varech (24. – 28. 8.), kde každý z finalistů vytvoří svůj krátký film na dané téma.

Soutěž je rozdělena do dvou sekcí – amatérská a filmařská. Vítěz filmařské sekce vyhrává HDV videokameru Sony HDR – FX1 a vítěz amatérské sekce 3 CCD videokameru Sony DCR HC 1000.

Přihlášky a více info najdete na www.freshfilmfest.net.

Takže nebuď pasivní – BUĎ FRESH!

REFLECTION ZONE – hudební doprovodný program

Letos se Lázně I. promění v Reflection Zone, kde vystoupí například P.S.H. (24. 8.), Ohm Square (25. 8.), Tata Bojs (26. 8.), Clou (27.8) a závěrečný večírek Rádia 1 (28. 8.).

Vstupné: 100,- Kč bez akreditace, 50,- kč s akreditací

FESTIVALOVÁ ZNĚLKA

Režisérem a autorem námětu letošní festivalové znělky je Jakub Kohák, vyrobena bude ve společnosti Stillking Films. V nezvyklých rolích se ve znělce objeví Zdeněk Svěrák, Libuše Šafránková a Josef Abrhám. Natáčení proběhne první týden v červenci.

www.freshfilmfest.net

(26.07.2005) ZDROJ: www.freshfilmfest.net
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.