Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Jobs
Future City Game
Symposium Ostrava
Creative Cities
Koncepce umění
Domů Kreativní města
TechSoup

Coworking aneb společná kancelář pro nezávislé profesionály také v Česku

Od konce listopadu v Praze a od počátku prosince v Brně je k dispozici tzv.  společná kancelář pro nezávislé profesionály, která staví svou existecni na třech pilířích coworkingu, kterými jsou nezávislost v rámci komunity, maximální efektivita práce s novou motivací a práce v profesionálním prostředí s veškerým zázemím. Coworking znamená v doslovném překladu spolu-práce. Jde o sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály a distanční pracovníky, kteří zde nezávisle na sobě vykonávají svou běžnou práci. Za relativně nízký měsíční poplatek 2 až 4 tisíc Kč mohou členové využívat veškeré vybavení kanceláře: internet, kuchyňku, nábytek, zasedačku apod. Další coworkingové kanceláře se připravují v Ostravě, Jihlavě a Pardubicích.
Důležitá je také společenská a psychologická funkce takového pracoviště. Coworking vytváří optimální podmínky pro samostatnou práci i spolupráci na větších projektech, podporuje kreativitu a vztahovou synergii, dokáže vytvářet funkční spřátelené komunity profesionálů a řeší elegantně většinu nedostatků práce z domova, od pocitů osamělosti po sklouzávání k workoholismu. Kromě toho je coworking také prostorem pro společenství lidí, kteří přesto, že pracují odděleně sdílejí společné hodnoty.
Zakladatel pražského centra Coffice David Odstrčil zve všechny, kteří pracují na volné noze, na prohlídku: „Coworking je pro nezávislé profesionály dobrá alternativa k poněkud nezáživné práci doma. Sídlíme na lukrativní adrese, kterou můžete uvádět jako své sídlo podnikání, máte neomezený přístup 24/7 a hlavně potkáte dobré lidi. Máte-li zájem, přijďte kdykoli na nezávaznou prohlídku, otevíráme v pondělí 23. 11. od 16 hod. Další info najdete na našich stránkách www.coffice.cz,“ dodává Odstrčil.

Robert Vlach, provozovatel serveru Na volné noze, který se na podporu nezávislých profesionálů specializuje, hodnotí coworking pozitivně: „Jde o jeden z nejzajímavějších trendů, jaký se během posledních let v oblasti podnikání na volné noze objevil. Coworking je důsledkem přeměny společnosti, která se mimo jiné díky informačním technologiím stává pestřejší a více otevřenou. Dnes má člověk notebook, může pracovat odkudkoli a klasické kanceláře tím mnohdy ztrácejí smysl. Coworkingové centrum je jednou z možných podob kanceláře 21. století,“ uzavírá Vlach.
Termín "coworking" byl vytvořen v roce 1999 Berniem DeKoven, který tak pojmenoval "umění spolupráce v on line prostředí" (http://web.archive.org/web/20000511112525/http://www.coworking.com/). O šest let pozěji termín používá programátor Brad Neuberg k popisu fyzického prostředí sdíleného několika nezávislými profesionály, které pod názvem "Hat Factory" organizuje v San Franciscu.

Zdroj:

Na volné noze Portál Na volné noze je projekt podporující nezávislé profesionály, živnostníky a podnikatele s českou působností. Posláním v obecném smyslu je rovněž praktické naplnění ideálu svobodného podnikání a kvalitní služba široké veřejnosti. Komunita byla založena v roce 2005 jako první svého druhu v Česku a dnes má již více než 300 členů. http://www.navolnenoze.cz

Coworking http://wapedia.mobi/en/Coworking

Hat Factory založená Bradem Neubergem http://hatfactory.net/about

(17.12.2009)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.