Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Future City Jobs
Koncepce umění
Konference EU
Symposium Ostrava
Creative Cities
Domů ArtsInfo
TechSoup

ArtsInfo

John Malkovich: Poselství k Mezinárodnímu dni divadla 2012

Mezinárodní den divadla byl založen v roce 1961 Mezinárodním divadelním institutem (International Theatre Institute – ITI). Tento den slaví každoročně 27. března všechna národní střediska ITI a spolu s nimi celá mezinárodní divadelní obec. Při této příležitosti se organizují různé národní i mezinárodní divadelní akce – k nejvýznamnějším z nich patří Mezinárodní poselství – z podnětu Mezinárodního divadelního institutu je každoročně jeho autorem vybraná světově proslulá divadelní osobnost." Autory mezinárodních Poselství byli např. Jean Cocteau, Arthur Miller, Laurence Olivier, Eugene Ionesco, Peter Brook, Richard Burton, Edward Albee a další. V roce 1994 byl autorem Poselství Václav Havel. Pro padesátý ročník se autorem poselství stal americký herec, producent, scenárista a  režisér John Malkovich.

Pražské Quadriennale: Boxy plné umění s úspěchem putují po Evropě

Projekt Intersekce Pražského quadriennále,  tři desítky kostek, které tvořily na Piazzettě Národního divadla nepřehlédnutelný a divácky velmi úspěšný labyrint obsahující taneční představení, instalace, video art či módu věhlasných umělců a umělkyní. O úspěchu kurátorského záměru svědčí to, že vybrané projekty Intersekce se od července představují v zahraničí: na evropských divadelních přehlídkách a divadlech v Lotyšsku, Norsku, Itálii, Finsku, Portugalsku, Maďarsku, Srbsku nebo Slovensku. „Přípravy projektu Intersekce trvaly několik let, a to i díky velkorysé podpoře grantu Kultura Evropské unie. Jsme rádi, že se projekt Intersekce dostává do nových diváckých a prostorových kontextů – třeba v prostoru základní školy v Santarcangelu, v opuštěné budově v Rize nebo Starého divadla v Nitře, a tak dostává nové významy,“ říká Sodja Lotker, umělecká ředitelka Pražské Quadriennale a autorka konceptu Intersekce

Máme otevřeno - Praha 7 se mění v uměleckou čtvrť

Galerie, které zakotvily v meandru Vltavy,  zvou dne 22. září 2011 od 18 do 22 hodin znalce i laiky. Dvanáct holešovických galerií, hrdých rezidentů Prahy 7, bude v souběžném provozu představovat vernisáže, komentované prohlídky, hudbu a další kulturní akce. To vše pod titulkem Máme otevřeno. Akce se zúčastní také Národní galerie Veletržní palác, DOX Centrum současného umění či Galerie Hunt Kastner a řada dalších.

Nové Divadlo Krásovka otevírá na Žižkově

Divadlo, koncerty, výstavy, filmová promítání, workshopy zaměřené na dospělého i dětského diváka slibuje nový divadelní prostor na pražském Žižkově. Ten bude veřejnosti otevřen dne 6. září 2011. Divadlo Krásovka je umístěno ve dvoře činžovního domu a je nedílnou součástí nové kavárny mamacoffee, která je tentokrát obohacena o vlastní čokoládovnu.

Taneční zóna: Potíže s tancem

Obrázek k článku: Taneční zóna: Potíže s tancem
Časopis Taneční zóna se tentokrát s odvahou pouští do analýz problémů, které s tancem mají diváci, média i samotní tvůrci. Přečtěte si v článku Rozumíme současnému tanci? zamyšlení Jitky Šťávové nad jazykem současného tance či rešeršní studii Jany Bohutínské Divák a umění očima současné estetiky a zjistíte, že diváci to nemají vůbec jednoduché. Nicméně ti, jimž jsme položili anketní dotaz, nám většinou poskytli velkou útěchu. Největší potíže mají - zdá se - lidé z oblasti médií.

Družstevní Kulturní noviny vychází v tištěné podobě

Na konci roku 2009 jsme na stránkách ProCulture informovali o založení brněnského kulturního družstva pod titulem Kulturní noviny, v nichž se tehdy dalo dohoromady 19 zakládajících členů s myšlenkou ...navázat na meziválečný étos družstevních aktivit a s cílem zajistit udržitelnost nového titulu, který je zaměřen na kulturní, společenská a politická témata nezávisle na politické moci. Dva roky jsou pryč, kulturně mediální družstvo Kulturní noviny má dle svých webových stránek téměř 60 družstevníků a družstevnic. Od 15. června 2011 budou Kulturní noviny vycházet v tištené podobě jako čtrnáctideník. Kulturní noviny vítají další družstevníky a spolupracovníky.Se svolením Kulturních novin přinášíme také rozhovor s Dr. Květem jedním z pamětníků prvorepublikového družstva Družstevní práce.

Mrazivě vřelý klub Paleta Vlasti slaví 50 let

Obrázek k článku: Mrazivě vřelý klub Paleta Vlasti slaví 50 let
Středočeské muzeu v Roztokách u Prahy připravilo výstavu proslulého společenství umělců, filmařů a sportovců zvaného Paleta Vlasti. S podniky této společnosti vstupovala do zachmuřených prostor normalizované Prahy svobodná veselost a donkichotská odvaha. K hokejovým tréninkům a zápasům přibyly aktivity širokého záběru – divadelní představení, automobilové rallye, hudební produkce  kapely či pěveckého sboru, sportovní turnaje, výlety do přírody bombardované z letadla čerstvým pečivem, varietní pásma či plesy na ledě s programem absolutně se vymykajícím všemu, co jsme sami kdy slyšeli a viděli.  Mezi vystavujícími tak najdeme jména jako Karel Nepraš,  Jan Koblasa, Theodor Pištěk či Jan Schmidt a mnoho dalších. Výstava se koná od 21. května do 28. srpna 2011.

Mezinárodní den muzeí 2011 na téma muzeum a paměť

Dne 18. května 2011 oslaví muzea celého světa a jejich pracovníci Den muzeí, který je každorční akcí již od roku 1977. Tématem roku 2011 je Muzeum a paměť s podtitulem Předměty vyprávějí váš příběh. Muzea představují strážce paměti, kteří vyprávějí příběhy společenství, v němž působí.  Množství předmětů, které muzea uchovávají ve svých sbírkách, tvoří základ paměti společenství, v nichž žijeme. Sbírkové předměty jsou hmotným výrazem našeho přírodního a kulturního dědictví. Mezinárodní den muzeí 2011 zaměří pozornost na africký kontinent, jehož kulturní přínos světu zůstává často neznámý a zasluhuje propagaci. Český výbor mezinárodní rady muzeí (ICOM) bude souhrnně o akcích konaných při příležitosti Dne muzeí informovat sekretariát ICOM v Paříži a žádá muzea, aby o nich podala zprávu Českému výboru ICOM. 
1 2 3 4 5 6 7 8 další >
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.