Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Jobs
Koncepce umění
Creative Cities
Future City Game
Konference EU
Symposium Ostrava
Domů Kreativní města
TechSoup

Kreativní města

Dokáže metropole využít tvůrce a novátory ve svůj prospěch?

Obrázek k článku: Dokáže metropole využít tvůrce a novátory ve svůj prospěch?
Pořad pod titulkem Praha kreativní? Projekt využití tvůrčích profesí pro budoucnost měst odvysílal dne 15. prosince 2011 Český rozhlas 6 v rámci svého programu Zaostřeno na občana. Ze záznamu si můžete poslechnout  Nighella Bellinghama ředitele projektu Future City Jobs, do něhož je zapojeno také ProCUlture, město Praha a 6 dalších měst Evropy. Dále uslyšíte Martu Smolíkovou, ředitelku ProCulture, architektku Mahulenou Svobodovou a bývalého radního pro kulturu pražského magistrátu Ondřejem Pechu, kteří se účastnili dvoudenní dílny Future City Game v rámci projektu Future City Jobs. Projekt propojuje koncept kreativních měst, kulturních kreativních průmyslů s problematikou zaměstnávání zejména mladých lidí. Dokáže česká metropole využít umělce a inovátory ve svůj prospěch? ptá se redaktorka Lucie Vopálenská.

Vznikající Art Hub B40 otevře 4. listopadu v Praze

Veřejnosti se poprvé otevírají prostory nového uměleckého centra B40 art hub v pražské Bělehradské ulici na Vinohradech dne 4. listopadu 2011. Po Prague Hub na pražském Smíchově otevřeném v červnu 2010 v areálu tiskárny Svoboda jde o další pražský "hubující" prostor profilovaný tentokrát v oblasti umění, který si co-workingové protředí The Hub bere za svůj vzor. Art hub B40 nabídne nejen kanceláře, ale také hudební studia či ateliéry. Za B40 stojí Jan Kistanov, zakladatel labelu F341, hudební promotér a tvůrce slam poetry. B40 Art Hub otevře Reality show party techno-popem inspirovaní DUROPU ve společnosti výběru z české progresivní elektroniky Magpie a dj Mr. Moustache.

Živoucí Kodaň: výzva k účasti na výzkumu

Kodaň, Dánsko Projekt Živoucí Kodaň /Living Copenhagen/ je otevřen lidem, kteří mají zájem a schopnost kritického pohledu na téma utváření vztahů mezi člověkem a místem, kde žije. Pořadatelem Živoucí Kodaně je americká organizace  School of Critical Engagement a město Kodaň a paltformou nezávislých umělců Wooloo. Projekt startuje v lednu 2012 a potrvá šestnáct týdnů. Během nich proběhne například testování metod "public practice", etnografický výzkum a intervence ve veřejném prostoru. Organizátoři vyzývají studenty/studentky umění, tvůrčí profesionály/ky, ale také profesionály sociologie, ekonomie, antropologie či kulturní geografie  k účasti na výzkumu zjišťujícím, co to znamená stát se součástí místa, jako prostoru, kde žijeme. Uzávěrka přihlášek do projektu je 15. října 2011.

Město a jeho neviditelné bariéry

Jako součást doprovodného programu bienále Sochy v ulicích – Brno Art Open 2011 pořádá občanské sdružení Bezmezí ve spolupráci s Domem umění města Brna dne 16. srpna 2011 veřejnou diskusi na téma Město a jeho neviditelné bariéry. Diskuse je určena odborníkům i laikům, které zajímají každodenní problémy těch, kteří se ve městě pohybují s bílou holí, vodícím psem nebo na vozíku.

Praha usiluje o titul Kreativní město literatury

V Praze proběhla 12. května 2011 mezinárodní konference na téma Praha-město literatury. Ta byla první z řady podpůrných akcí v rámci procesu přípravy žádosti o udělení prestižního titulu UNESCO-kreativní město literatury, o který chce koordinátor projektu Městská knihovna v Praze zažádat na konci tohoto roku. V současnosti tento titul mohou užívat města Edinburg, Dublin, Melbourne a Iowa City ve Spojených státech amerických. Kreativnímu městu literatury nestačí k získání titulu pouze bohatá literární historie, splnit musí také další kritéria, jakými jsou například počet knihkupectví, knihoven, literárních kaváren a festivalů či to, jak se literatura promítá do  výuky na základních, středních i vysokých školách. Neméně podstatnou roli hraje i to, jak chce město podporovat literární život v budoucím rozvoji města. Konference přinesla zkušenosti skotského Edinburghu a irského Dublinu, ale i příspěvky organizací, které se rozvoji literárního života věnují v Bruselu či Londýně.

Projekt Originally made in Ústí nad Labem představuje slavné lokální značky

Obrázek k článku: Projekt Originally made in Ústí nad Labem představuje slavné lokální značky
Projekt Originally made in Ústí nad Labem realizovaný městem Ústí nad Labem s cílem znovu spojit slavné značky s městem Ústím nad Labem a posílit  vztah místních obyvatel, k místu, kde žijí.  Hlavními hrdiny projektu jsou Stará Myslivecká, Elida, Zlatopramen, Ceres a mnohé další místní značky, které již po několik let představují dědictví bohaté průmyslové tradice města, které se řadilo mezi přední industriální metropole Evropy. Projekt neopomene pivo Březňák, lak ve spreji Lybar, vodu po holení Pitralon a ani trpaslíky ze světoznámé ústecké Mareschovy keramičky, z nichž se jeden dostal až na přebal desky člena legendární kapely The Beatles – George Harrisona. Projekt odstartuje 4. dubna 2011 a bude doprovázen řadou kulturních akcí, mezi které patří například  beseda s krajinologem a trpaslíkologem Václavem Cílkem nazvaná A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci i premiéra originálního muzikálu  Ústí nad Label o ústeckých značkách od Činoherního studia.

Jan Gehl: Pojďme plánovat podle potřeb lidí

V pražském Veletržním paláci proběhla 16. března 2011 mezinárodní konference Public Spaces - Living Places věnovaná tématu řešení veřejných prostor. Hlavním řečníkem konference pořádané Nadací Partnerství byl světoznámý dánský architekt a urbanista Jan Gehl. Gehl se věnuje nikoli návrhům budov, ale veřejnému prostoru mezi nimi s cílem navrátit tento prostor lidem. V rozhovoru pro Lidové noviny zhodnotil Jan Gehl situaci v Praze z pohledu využití veřejného prostoru..."Hlavní město patří autům. Jezdí po širokých silnicích, parkovat mohou téměř na všech náměstích. Zato prostoru pro lidi je tu málo. Chybí jim pohodlné lavičky nebo dostatek tras pro jízdu na kole." Svým úsilím, myšlenkami a důrazem na lidský rozměr měst Jan Gehl navazuje na zakladatelku tzv. humanistického přístupu v plánování měst Jane Jacobsovou, která na počátku 60. let proměnila pohled na život velkých amerických měst. 

Veřejná správa: Kreativita ve městech

Časopis Veřejná správa, který je čtrnáctideníkem Vlády České republiky vydal tematické číslo Kreativita ve městech. Časopis přináší mj. články o Future City Game (FCG), což je metoda kreativního plánování ve městech, jejíž vývoj a vznik byl iniciován organizací British Council a to v souvislosti s mezinárodním projektem Kreativní města. ProCulture / Otevřená společnost, o.p.s. a Centrum pro komunitní práci se sídlem v Plzni jsou zatím v ČR jediné dvě organizace, které mají licenci na vedení FCG. Časopis přináší i rozhovor s ředitelkou ProCulture Martou Smolíkovou o roli kreativity a kultury ve městech. V návaznosti na vydání tohoto čísla odvysílal Český rozhlas 6 v pořadu Člověk a obec rozhovor s redaktorkou časopisu Veřejná správa Ivanou Jungovou, který byl zaměřený na Kreativní města.

Kultura a občanská společnost v publikaci Kreativní komunitní plánování

V rámci právě vydané publikace Kreativní komunitní plánování, která vznikla jako součást mezinárodního projektu organizovaného britským do tankem CLES, finským sdružením umělců DODO ry a Centrem pro komunitní práci  ČR,  věnovalo ProCulture/Otevřená společnost o.p.s., iniciátor projektu Kreativní města v ČR, příspěvěk kultuře a občanské společnosti. Právě podíl občanů na spolkovém životě, na spoluutváření místa, kde žijí a potažmo jejich zapojování do správy obce (politiké) je v současné době jedna z klíčových výzev, a sice v návaznosti na prudký celosvětový rozvoj měst, při kterém je třeba zohledňovat tvůrčí potenciál jejich obyvatel.

Pekárna nápadů poprvé v České republice

Pekárna nápadů čili Urban Ideas Bakery bude uvedena poprvé v České republice. Po litevském Kaunasu a maďarské Pecsi se tato třídenní dílna uskuteční 13. – 15. června 2010 také v západočeské metropoli, Plzni. Pekárna nápadů je součástí projektu Kreativní města a navazuje na nápady vygenerované během Future City Game. Nositelem projektu Kreativních měst je mezinárodní organizace British Council. Ten připravil ve spolupráci s Týmem kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2015 třídenní workshop, v němž se pekaři vybraní z řad místních obyvatel i mezinárodních novátorů zaměří na využití veřejných prostor města, zejména tzv. bran města Hlavního vlakového a autobusového nádraží. Téma veřejných prostor bylo identifikováno jako součást prvního setkání, které proběhlo 19. května 2010.

Konference měkké faktory v rozvoji regionů s důrazem na kulturu, kreativitu a inovace

Centrum městského a regionálního managementu při Katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Ostravské univerzity pořádá  ve spolupráci s Ostrava 2015 mezinárodní konferenci Měkké faktory v regionálním rozvoji regionů s důrazem na kulturu, kreativitu a inovace. Konference je součástí projektu Měkké lokalizační faktory a proběhne ve dnech 24. a 25. června 2010 v prostorách Staré Arény Ostrava. Konference se zaměří  například na téma kulturních klastrů a kreativní třídy; kreativního průmyslu v organizační a prostorové perspektivě; významu a roli veřejných prostor a veřejné zeleně v urbánním prostředí či organizačním aspektům inovací. Přihlášku či příspěvek na koneferenci je možno podávat do 11. června 2010. Příspěvky vybrané pro konferenci budou postoupeny k recenznímu řízení v časopise GeoScape.

80 řešení pro 80 míst města aneb Městské zásahy Praha 2010

Občanské sdružení Městské zásahy pořádá dne 19. května 2010 od 19 hodin v Centru současného umění Dox první diskuzní setkání nad autorskými prezentacemi projektů městských zásahů. Diskuzní večery jsou součástí výstavy Městské zásahy Praha 2010, která pracuje se skutečností, že sdílený městský prostor je veřejným majetkem. Městské zásahy představují architektonické projekty, které si nikdo neobjednal. Všechny vznikly z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, i když existuje řešení, jak by fungovat mohlo; potřeby odhalit potenciál míst, přes která denně chodíme a která často ani nevnímáme. Myšlenka městských zásahů vznikla v Bratislavě v roce 2007, jejími autory jsou architekti Matúš Vallo a Oliver Sadovský. Na jaře roku 2010 byl jejich nápad přenesen do Prahy, kde bylo osloveno přes šedesát architektů, umělců a studentů architektury s cílem najít problematická místa Prahy a vytvořit návrhy, která tato místa vylepší. Reakce překonala naše očekávání. Během dvou měsíců nám bylo doručeno 90 projektů, z nichž naprostá většina vznikla speciálně kvůli Městským zásahům... říká Matúš Vallo jeden z autorů konceptu. Projekt nabízí návštěvníkům možnost identifikovat prostřednictvím fotografie další problematická místa Prahy. Ta mohou v budoucnu posloužit adresým architektonickým zadáním.

Země město 2010 festival o vztahu člověka k místu, kde žije

Kulturní centrum Zahrada organizuje již třetím rokem festival s názvem Země Město. Letošní ročník je zaměřen na recyklaci a ekologii. Festival zahájí dne 15. dubna 2010 zpěvačka Klára Vytisková se skupinou Neřež. V následujících dnech přinese na Jižní město například první farmářské tržiště s možností koupi čerstvých potravin přímo od soukromých zemědělců či proces fair-trade, jehož vyústěním bude zeleninové pole nebo odpolední bio dílnu. V závěru festivalu pak pod značkou Urban Buran veřejné prezentace projektů zabývajících se tématem recyklace ve veřejném prostoru, v umění či v architektuře. Festival probíhá od 15 do 17. dubna 2010.

Světovar konference a workshop o budoucnosti tvůrčího centra v Plzni

Obrázek k článku: Světovar konference a workshop o budoucnosti tvůrčího centra v Plzni
Město Plzeň 2015 pořádá konferenci a workshop na téma budoucnosti areálu Světovar v Plzni. Konference proběhne ve dnech 11 a 12. března 2010. Ústředním tématem konference bude "Provozní a urbanistická řešení kulturních center v Evropě a situace revitalizací tzv. brownfields v České republice." 12. března 2010 naváže na první den konference workshop na téma areál Světovar Jak naplnit představu otevřeného kulturního tvůrčího centra v Plzni? Workshop bude probíhat za použití britské metodiky Future City Game. Na konferenci a workshop je možné se přihlásit do 8. března 2010.

Future City Game poprvé v Praze na téma kulturně společenský prostor Jižního města

Obrázek k článku: Future City Game poprvé v Praze na téma kulturně společenský prostor Jižního města
Městská část Praha 11 se jako první pražská čtvrť začlení díky spolupráci s KC Zahrada, ProCulture/Otevřenou společnost o.p.s. a British Councilem do mezinárodního projektu Creative Cities. a to prostřednictvím dvoudenní dílny Future City Game, která  proběhne v nejlidnatější pražské čtvrti ve dnech 12. a 13. března 2010  na téma “Kulturně-společenský prostor Jižního města.”  Té se zúčastní lidé s blízkým vztahem k Městské části Praha 11, pocházející z různých prostředí a zastupující odlišné obory a názorové proudy. Cílem hry je vygenerovat nejlepší záměr, jak zlepšit kvalitu života na Jižním Městě v horizontu roku 2020. Zájemci z řad obyvatel Jižního města se mohou hlásit do 28. února 2010.

Coworking aneb společná kancelář pro nezávislé profesionály také v Česku

Od konce listopadu v Praze a od počátku prosince v Brně je k dispozici tzv.  společná kancelář pro nezávislé profesionály, která staví svou existecni na třech pilířích coworkingu, kterými jsou nezávislost v rámci komunity, maximální efektivita práce s novou motivací a práce v profesionálním prostředí s veškerým zázemím. Coworking znamená v doslovném překladu spolu-práce. Jde o sdílený pracovní prostor pro nezávislé profesionály a distanční pracovníky, kteří zde nezávisle na sobě vykonávají svou běžnou práci. Za relativně nízký měsíční poplatek 2 až 4 tisíc Kč mohou členové využívat veškeré vybavení kanceláře: internet, kuchyňku, nábytek, zasedačku apod. Další coworkingové kanceláře se připravují v Ostravě, Jihlavě a Pardubicích.

Kreativní komunitní plánování

Centrum pro komunitní práci pořádalo ve spolupráci s mezinárodní organizací British Council, městem Plzeň a neziskovými organizacemi CLES - Centre for Local Economic Strategies (UK) a Dodo ry (Finsko) v Plzni ve dnech 5. - 7. 11. 2009 mezinárodní konferenci Kreativní komunitní plánování.

Lia Ghilardi: Pěstovat, či nechat růst? Přehodnocení konceptu kreativního města

21. století bude stoletím měst. Ekonomie, kultura a technologie se spojují, aby vytvořily dříve nepoznané podmínky pro ty, kteří jsou schopni přijmout mobilitu a přizpůsobit se životu v metropolitních regionech roztroušených po celém světě. Dokážou naše města dostatečně rozvíjet potenciál svých obyvatel a tím si zajistit svou budoucí existenci? Ptá se Lia Ghilardi ve svém článku, který  byl ve stručnější podobě přednesen 27. března 2009 v Městské knihovně v Praze v rámci konference Fórum pro kreativní Evropu – panelu Kreativní města, pořádané Ministerstvem kultury ve spolupráci s Evropskou komisí jako součást českého předsednictví v Radě EU a Evropského roku kreativity a inovací.

Future City Game: Zahrada Budoucnosti – Před použitím bořte!

Zahrada Budoucnosti je název jednodenního projektu, kterým chce město Hradec Králové vyzvat občany a návštěvníky města k aktivnímu zapojení do oživování veřejného prostoru města. Ve čtvrtek 10. září 2009 vznikla v areálu Šimkových sadů zázemí pro řadů různých aktivit, které je možné v parcích provozovat například výtvarné a audiovizuální hry, výměna knih, filmové promítání či grilování. Cílem celé akce je uskutečnit happening, který vychází z aktivního přístupu občanů ke spoluutváření prostřední města, kde žijí. Výzva zúčastnit se této akce a seznámit veřejnost se svojí tvorbou směřuje také ke královéhradeckým hudebníkům, divadelníkům či performerům, pro které zde bude přichystané ozvučené pódium. Projekt bude součástí dalších aktivit směřujících ke kandidatuře města Hradec Králové v soutěži Evropské hlavní město kultury pro rok 2015.

Hlasování o nápadech Future City Game v Hradci Králové

Obrázek k článku: Hlasování o nápadech Future City Game v Hradci Králové

V Hradci Králové se v druhé polovině června 2009 uskutečnila první Future City Game s tématem Kulturní Hradec Králové 2015: Zahrad(b)ou budoucnosti!. Primárním impulzem pro uspořádání Future City Game bylo položení otázky, jestli je Hradec Králové opravdu chápán jako kulturní město a případně jakým způsobem by se toto povědomí mohlo ještě dále rozvinout. Cílem hry bylo zapojení občanů města Hradec Králové do identifikace problémů města zejména v oblasti kultury a kreativních měst. Během dvou dnů musel každý ze čtyř soutěžících týmů, vymyslet, obhájit, prověřit a představit ten nápad, který by bylo možné na poli kultury do roku 2015 ve městě realizovat. Výstupem hry byly čtyři konkrétní nápady s názvem Zahrada budoucnosti /Oživení Šimkových sadů v Hradci Králové; Prostor tvůrčí svobody – aneb podpora propagace kulturní činnosti v Hradci Králové; Tábořiště aneb stanujte a tvořte v Hradci; Jazz goes to town /zpátky do města. Prezentace jednotlivých nápadů bude probíhat do konce srpna v prostorách magistrátu města Hradec Králové. O jejich potřebě  v rámci města mohou zájemci rozhodnout prostřednictvím elektronického hlasování a to až do 31. srpna 2009.

Future City Game v rámci 5. bienále Industriální stopy

Odborná konference 5. bienále Industriální stopy se uskuteční ve dnech 9. a 10. října 2009 na téma Průmyslové dědictví: ve vzduchoprázdnu mezi profesionály a amatéry neboli o výsledcích, úskalích a vztahu profesionálních odborných institucí a občanských sdružení, dobrovolných nadšenců a statní i místní správy a samosprávy pro poznání, záchranu a jiné užití průmyslového dědictví. V rámci  čtvrtého bloku konference proběhne mezinárodní workshop  Průmyslové dědictví v projektu Kreativní město - Future City Games.

Future City Game: výstava nápadů her na téma Plzeň město kultury 2015

Výstava představující nápady Plzeňanů na zkulturnění a zatraktivnění Plzně a jejích městských částí. bude slavnostně zahájena 17. 6. 2009 bude v plzeňské Měšťanské besedě. Nápady byly posbírány v průběhu her hraných metodikou Future City Game, kterou do České republiky přinesl prostřednictvím organizace ProCulture British Council v rámci projektu Kreativní města.  Výstava představí návrhy z pěti Her na téma Plzeň město kultury 2015  uskutečněných v průběhu 11 měsíců v centru města a městských obvodech Plzeň 1, Plzeň 2 – Slovany, Plzeň 3 a Plzeň 4. Výstava se bude konat do 17. července 2009.

Evropská premiéra publikace Breaktrhough Cities proběhne v Praze

Slavnostní představení publikace Breakthrough Cities, pořádá v Praze British Council dne 11. června 2009 pod záštitou pražského primátora Pavla Béma. Publikace Young Foundation, na které se podíleli Charles Leadbeater a Geoff Mulgan poskytuje unikátní návod na to, jak města mohou bojovat se společenskými problémy prostřednictvím kreativity a vědomostí. Při uvedení knihy, která vychází v rámci projektu Creative Cities promluví ředitel British Councilu Nigel Bellingham, spoluautor publikace Rushanara Ali,  dánská sociální inovátorka Kathrine Overgaard Rasmussen, ředitelka ProCulture/Otevřené společnosti o.p.s. Marta Smolíková. Publikace bude od 11. června zdarma ke stažení.

Future City Game: Kulturní Hradec Králové 2015 – Zahrad(b)ou budoucnosti

Město Hradec Králové bude čtvrtým místem v České republice, kde se ve dnech 19 a 20. června 2009 uskuteční hra Future City Game, která je součástí mezinárodního projektu Kreativní města (Creative Cities). Tématem hry v Salonu republiky, jak byl Hradec Králové za dob svého největšího rozkvětu nazýván, je Kulturní Hradec Králové 2015: Zahrad(b)ou budoucnosti. Hlavním impulzem pro uspořádání Future City Game bylo položení otázky, jestli je Hradec Králové opravdu chápán jako kulturní město a případně jakým způsobem by se toto povědomí mohlo ještě dále rozvinout. Na hru v Hradci Králové je možné se přihlásit do 5. června 2009.

Future City Game: Kreativní město Ostrava – můj příběh

Ve dnech 12. – 13. června 2009 se v Ostravě uskuteční hra Future City Game na téma Kreativní město Ostrava – můj příběh. Ostrava hodlá kandidovat na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a v současné době připravuje Koncepci rozvoje kultury statutárního města Ostravy 2009 - 2020. Projekt by měl přispět k hledání odpovědí na otázku, jak v Ostravě zlepšit život a zapojit jí do projektu Kreativní města, jehož je Future City Game součástí. Projekt Kreativní města v ČR iniciovali British Council ve spolupráci s ProCulture/Otevřenou společností o.p.s. 

FET: Future and Emerging Technologies - Vyspělí roboti

V úterý 7. listopadu 2006 se bude v Praze konat seminář zaměřený na oblast robotiky v programu IST (Information Society Technologies) 7. rámcového programu Evropské unie. Přednášet bude Philippe Reynaert, který je zodpovědný za oblast "Advanced robotics" programu Future and Emerging Technologies - FET. Seminář je organizován v souvislosti s 1. výzvou IST 7.RP - téma "Cognitive systems, Interaction, Robotics". Tato problematika "zastřešuje" výzkum v oblastech: - sensory a  interface, komunikace člověk-stroj, embedded systems, advanced control.

 

Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.