Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Jobs
Symposium Ostrava
Future City Game
Koncepce umění
Creative Cities
Domů ProCulture Watch
TechSoup

ProCulture Watch

Tuto rubriku a související práci ProCulture v období červenec 2011-červen 2012 podpořila Nadace OSF Praha v rámci Fondu Otakara Motejla

Podpora umění a habaděj problémů - v komunikaci

Institut umění – Divadelní ústav IDU zveřejnil stanoviska MK ke studii Zpráva o státní podpoře umění 2011. Tato studie je první zveřejněnou prací, která reflektuje Koncepci účinnější podpory umění 2007-2013 a plnění vládou schválených úkolů, jež mají přispět k vytváření lepšího prostředí pro oblast umění. Podle MK zpráva obsahuje řadu chybných tvrzení, nepřesností a zavádějících informací ale především jsou podle MK některé úkoly v koncepcích všeho druhu mnohdy přáním odborné veřejnosti, která jsou však nereálná, zpracovatelé koncepce ve snaze vyhovět požadavkům odborné veřejnosti takové nereálné úkoly zapracují do materiálu a pak samozřejmě dochází k tomu, že úkoly nemohou být splněny. Přinášíme komentář Marty Smolíkové, autorky zprávy a ředitelky ProCulture.

MK zrušilo výběrové řízení na ředitele Národního divadla, v noci před uzávěrkou

Krátce před půlnocí a dnem uzávěrky informovalo ministerstvo kultury Českou tiskovou kancelář o zrušení výběrového řízení na generálního ředitele Národního divadla. Výběrové řízení bylo ostře kritizováno odbornou veřejností. Neobsahovalo ani podmínku praxe v divadle a nikdo nepochyboval o tom, že ředitelna ve Zlaté kapličce se chystá pro konkrétního uchazeče mimo divadelní komunitu. Ta již týdny znala jméno uchazeče i jeho zastánce na MK. Česká pozice den před uzávěrkou s tímto adeptem přinesla rozhovor. Jde o bývalého náměstka ministra financí, televizního krotitele dluhů, zakladatele a majitele serveru penize.cz, který po té co loni opustil finančně poradenskou firmu, pojal možnost stát se ředitelem Národního divadla jako "přesně tu výzvu, která by ho zajímala". Lidové noviny také včera zveřejnily jména dalších uchazečů s tím, že ministerstvo kultury velice podceňuje specifiku divadelního prostředí, domnívá-li se, že instituci jako je Národní divadlo může řídit jakýkoliv manažer.

Hledá se firma, co na třech analýzách vydělala 200 milionů

ProCulture nedávno zveřejnilo informaci a otevřený dopis ohledně zrušené veřejné zakázky na milionové logo ČR jako destinace, které nakonec mělo být odkoupeno od studentů  za 15 000,- Kč. Logo mělo být finacováno z Integrovaného operačního programu (IOP), ze kterého čerpá podporu nejen cestovní ruch ale i kultura. Nyní má být z tohoto programu financována veřejná zakázka s názvem Komplexní analýza udržitelnosti projektů podpořených v IOP. Zakázka má analyzovat udržitelnost projektů, které MK z evropských peněz podpořilo. Co na tom, že udržitelnost projektů měli příjemci dotací prokázat již v žádosti. Kuriozní jsou technické kvalifikační předoklady na uchazeče o zakázku na 1,9 milionu, kteří musí prokázat realizaci tří podobných zakázek v souhrnné minimální hodnotě 200 mil. Kč bez DPH. Třešínkou na dortu pak je posunutí uzávěrky pro předkládání nabídek na 24. února 2012 a to z důvodu selhání poštovního doručení výzvy k podání nabídky jednomu z oslovených uchazečů. Zakázka byla vyhášena MKČR dne 2.2. 2012. 

Takzvané církevní restituce v parlamentu; na vládu podáno trestní oznámení

Přes protesty opozice podpořila sněmovna v prvním čtení dne 7. února 2012 vládní návrh zákona na majetkové vyrovnání státu s církvemi. Církve by podle něj měly dostat majetek v hodnotě okolo 75 miliard, který je ve vlastnictví státu, finanční náhradu 59 miliard korun během příštích 30 let, přičemž stát postupně přestane církvím hradit platy duchovních. Současně by mělo být řešeno i trestní oznámení ze dne 18. ledna 2012, které podala novinářka a spisovatelka Lenka Procházková na předsedu české vlády Petra Nečase a všechny členy jeho kabinetu. Procházková vyslovuje podezření, že vláda ČR se dopustila trestných činů v souvislosti s návrhem zákona o vyrovnání státu s církvemi. Na tiskové konferenci, jejíž záznam přinášíme, Procházková vysvětluje, že církev majetek v minulosti nevlastnila, pouze jej užívala. Uplatňuji občanskou oznamovací povinnost trestného činu. Pokud tento zákon prezident podepíše, tak je to příklad velezrady, o které mluví ústava, říká Procházková. Pod Nejvyšší státní zastupitelství patří šetření trestné činnosti mimořádně velkého majetkového rozsahu. Zároveň přinášíme přehled historie vztahu státu a církví po roce 1781 a 1989.

Logo pro ČR za milion anebo patnáct tisíc

Více než šedesát předních českých grafických designérů vyučujících na vysokých uměleckých školách, včetně několika studentů, zaslali 20. ledna 2012 otevřený dopis řediteli České centrály cestovního ruchu (Rostislav Vondruška, agentura Czech Tourist) ohledně soutěže o logo pro destinaci Česká republika. Vítěz měl dostat 1 000 000 Kč. Po té, co státní příspěvková organizace obdržela téměř 400 návrhů, soutěž zrušila. Pak ale vyzvala posluchače ateliérů grafického designu vybraných fakult vysokých škol v ČR, aby návrh vytvořili, jenže za odměnu 15 000 Kč. V obou případech to bylo za vytvoření díla i za poskytnutí práv k jeho užití. Jedná-li se o státní organizaci, jejíž hlavním úkolem je pozitivní propagace České republiky v zahraničí, je namístě dokonale připravená a přesvědčivě transparentní soutěž, ze které jedině může vzejít opravdu reprezentativní vizuální identita destinace Česká republika, upozorňují mimo jiné signatáři dopisu.
1 2 3 další >
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.