Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Konference EU
Future City Game
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Domů PodporaCeny, soutěže
TechSoup

Nominace na Ceny Ministerstva kultury za rok 2004

Ministerstvo kultury očekává návrhy fyzických nebo právnických osob na udělení letošních cen za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a to do 30. června 2004. 

  • Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění a architektury se udělují k ohodnocení výjimečných uměleckých tvůrčích nebo interpretačních počinů nebo za dlouhodobé umělecké zásluhy v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění a architektury.
  • Návrhy na udělení cen mohou podávat fyzické nebo právnické osoby na adresu Ministerstva kultury, Maltézské náměstí 1, 118 11 Praha 1, a to nejpozději do 30. června 2004.

 
Informace o náležitostech podání návrhu najdete na internetové adrese Ministerstva kultury www.mkcr.cz, případně na odboru umění a knihoven ministerstva kultury, tel. 257 085 202. Informace o průběhu a výsledcích 1. ročníku 2003 na www.divadlo.cz/cenymkcr.

Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury byly v loňskénm roce udělovány poprvé. 

CENA ZA DIVADLO 2003 - David Radok (*1954), syn režiséra Alfréda Radoka, je špičkovým operním a činoherním režisérem. Působí v Čechách i ve Švédsku, kam odešel s rodiči v roce 1968. U divadla začínal jako statista, kustod, kulisák a asistent režie. V roce 1980 debutoval Menottiho inscenací Medium na scéně göteborské opery, kde později nastudoval i Bohému, Únos ze serailu, Život prostopášníka, Z mrtvého domu, Macbetha a další. Režíroval rovněž řadu oper v Královském divadle v Kodani; hostuje ve Stockholmu, Oslu, Helsinkách a dalších divadlech. Na svém kontě má téměř padesát režijních prací, zahrnujících díla od raného baroka po současnost (Dido a Aeneas, Cesta do Remeše, Rigoletto, La Traviata, Romeo a Juliette, Její Pastorkyňa, Peter Grimes, Modrovous atd.). Od 90. let režíruje také v Čechách: mj. Kouzelnou flétnu a Dona Giovanniho ve Stavovském divadle, v ND v Praze nastudoval Lady Macbeth Mcenského újezdu (Cena Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2000), tamtéž uvedl Bergova Wozzecka v koprodukci s operou v Göteborgu atd.. Držitel ceny České hudební rady (2001) reprezentuje svým dílem i osobností nejprogresivnější tendence soudobého českého divadla.

CENA ZA HUDBU 2003 - Prof. Marek Kopelent (*1932) patří už více než třicet let k předním autorům, kteří slávu současné české hudby šíří nejen v domácím, ale i evropském kontextu. Jeho díla charakterizuje osobitý moderní styl, vstřebávající principy Druhé vídeňské školy a evropské poválečné avantgardy. Jeho prvním slavným opusem, který mu v roce 1963 otevřel cestu na zahraniční pódia, byl Třetí smyčcový kvartet v nastudování Novákova kvarteta. Kopelentovy skladby od té doby zněly např. na festivalech Varšavská jeseň, Donaueschingen a Witten, byl členem řady mezinárodních porot. V letech 1965 - 1973 společně se Zbyňkem Vostřákem umělecky vedl soubor Musica viva pragensis - ohnisko pozdějšího sdružení neoficiálních skladatelů, interpretů a muzikologů (tzv. Pražská skupina nové hudby). Od 70. let se jako oběť normalizace ocitl ve vlasti bez šance na důstojné profesionální uplatnění. Během tohoto složitého období zkomponoval - obvykle na zakázku ze zahraničí - svoje nejvýznamnější díla. Současný profesor skladby na pražské AMU je i spoluzakladatelem a dosavadním předsedou skupiny hudebníků Atelier 90. V letech 1991-2 byl hudebním expertem v kanceláři prezidenta republiky Václava Havla. Zakladatel a spoluorganizátor mezinárodních letních skladatelských kurzů v Českém Krumlově je držitelem čestného řádu francouzské vlády "Chevalier des arts et des lettres" (1990), české ceny Classic 1999 a mezinárodní Herderovy ceny (2001).

CENA ZA VÝTVARNÉ UMĚNÍ 2003 - Tvorba akademické malířky Jitky Válové (*1922) je neodmyslitelně spojena s tvorbou její sestry - dvojčete Květy Válové (+ 1998). Jejich společné dílo jednoznačně patří do kontextu moderního evropského umění. Jitka a Květa Válovy studovaly v letech 1946-1950 malbu v ateliéru Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V průběhu 50. let jejich obrazy a kresby spadají do sféry předmětné malby a v 60. letech se jejich práce volně přiřazují k vlně nové figurace. Od roku 1954, kdy vznikla skupina Trasa, jsou jejími kmenovými autorkami a vystavují převážně s okruhem jejích autorů. V 70. letech obě malířky patřily k okruhu neoficiálního umění. Po dlouhé odmlce představila až v 80. letech jejich dílo velká výstava, která proběhla v Galerii výtvarného umění v Chebu, Karlových Varech, Ostrově nad Ohří a v Roudnici nad Labem. Za své malířské dílo byly sestry Válovy v roce 1994 oceněny prestižní cenou J. G. Herdera a jejich obrazy se od začátku 90. let staly součástí mnoha významných českých i zahraničních výstav.

Přílohy

(18.05.2004) ZDROJ: Ministerstvo kultury
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.