Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Creative Cities
Konference EU
Future City Jobs
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Domů PodporaCeny, soutěže
TechSoup

Vzdělávací nadace Jana Husa - Cena Bronislavy Müllerové

Cena Bronislavy Müllerové - soutěž pro středoškolské studenty o nejlepší esej na téma "Zápas o svobodu slova - minulost a současnost". Uzávěrka příjmu prací je 31. 12. 2005.

Svoboda slova, svoboda projevu, ba osobní svoboda nebyly a dosud ve většině světa nejsou samozřejmou věcí. Soutěž o Cenu Bronislavy Müllerové, kterou každoročně vypisuje Vzdělávací nadace Jana Husa, chce připomenout mimořádné zásluhy těch žen a mužů - málo známých, ba dnes už téměř bezejmenných, kteří se podíleli na tvorbě, technické produkci, reprodukci a distribuci nepovolených tiskovin (tzv. samizdatu) v době nesvobody v letech 1948-1989.

Vzdělávací nadace Jana Husa vyzývá tím, že vypisuje tuto soutěž, mladou generaci k promýšlení historických i aktuálních problémů, jež se dotýkají nejcitlivější části života každého společenského organismu – totiž jeho duchovního a kulturního sebeuvědomění, schopnosti porozumět sobě samému a bránit své těžce vybojované hodnoty jako hodnoty trvalé a morálně a společensky závazné.

Soutěž se vypisuje každoročně v březnu pro studenty vyšších ročníků středních škol, kteří střední školu v daném školním roce ještě neukončí. Obecným tématem soutěže je Zápas o svobodu slova – minulost a současnost. Studenti téma konkretizují tak, že analyzují nebo historiograficky popisují a zkoumají konkrétní projevy zápasu o svobodu slova v minulosti nebo současnosti, na úrovni místní, regionální, celostátní či mezinárodní a na příkladu osobností známých i zapomenutých či opomíjených.

Texty v libovolném rozsahu (spolu s případnými přílohami) se předkládají na adresu VNJH vždy do konce kalendářního roku, pro nějž je soutěž vypsána. Minimální rozsah není stanoven. Pokud účastník soutěže využije k napsání práce odborných konzultací specialisty v oboru (např. učitele své či jiné školy apod.), je povinen jméno konzultanta uvést.

Správní rada stanoví pro posouzení prací odeslaných do soutěže nejméně tříčlennou komisi, v níž je alespoň jeden člen správní rady, která navrhne práce k ocenění. V případě, že by soutěž byla obeslána příliš velkým množstvím prací, správní rada provede předvýběr a vybrané práce předloží k detailnímu posouzení komisi. O udělení cen rozhoduje správní rada na svém výročním zasedání v dubnu.

Cena Bronislavy Müllerové ve výši 10 000,- Kč se uděluje nejvýše šesti z přihlášených prací, a to bez stanovení pořadí. Správní rada si vyhrazuje právo všechny ceny neudělit.

Ceny Bronislavy Müllerové budou slavnostně předány na zasedání správní rady na přelomu května a června následujícího roku.

Správní rada VNJH si vyhrazuje právo dalšího publikačního či dokumentárního využití soutěžních prací. Všechny soutěžní práce budou archivovány ve VNJH, vítězné práce nabídnuty knihovnám Libri prohibiti a Knihovně Václava Havla. Nejlepší práce mohou být publikovány v samostatných sbornících (věnovaných také historii samizdatových aktivit u nás, případně v zahraničí), a to podle potřeb a možností Nadace.


Bronislava Müllerová (16. 1. 1959 – 23. 6. 2003) svou obětavou, mlčenlivou, skromnou, ale vždy spolehlivou prací při náročné a samozřejmě vždy a zcela nehonorované činnosti, zejména při reprodukci nepovolených tiskovin, se zasloužila zcela mimořádně o to, že svoboda slova – omezená a okleštěná – zůstávala ve vědomí veřejnosti nadále jako trvalá hodnota. Její každodenní, nezřídka únavná a monotónní práce spojená navíc také s každodenním rizikem ze strany bezpečnostních orgánů nebyla jednorázovým vzplanutím krátkodechého nadšení, ale dlouhodobou, systematickou činností, která trvala celých dvanáct let (1977-1989).

Bronislava Müllerová je svým působením významně spjata také s historií Vzdělávací nadace Jana Husa. Začátkem osmdesátých let se řada občanů Velké Británie, Francie, USA, Kanady, z velké části akademiků a umělců, spojila do sítě nadací pojmenovaných jménem českého intelektuála Jana Husa. Rozhodli se trvale pomáhat lidem , kteří v jiné části světa usilovali o právo na vzdělání neomezované direktivními předpisy a zákazy . Vědomí, že bez vzdělání a solidního vědění nelze dosáhnout trvalé svobody, bylo proměněno v soustavu někdy drobných, někdy významných činností, jež ale postupně přispívaly k intelektuální korozi totalitního systému. Vznikly podzemní semináře s přednáškami zahraničních lektorů, velmi odpovědně vybrané knihy a tiskoviny, jejichž znalost se v demokratickém světě pokládá za samozřejmou součást občanského vědomí a všeobecného vzdělání, byly překládány, přepisovány a distribuovány. Bronislava Müllerová se na tomto úsilí podílela od samotného počátku. Práce pro Nadaci se stala součástí jejího života stejně jako péče o nedospělé děti a starost o chod domácnosti a rodiny.Téměř mlčky dokázala kolem sebe rozdávat optimismus a naději, víru ve smysl i oné „černé práce“ ve chvílích, kdy mnozí naději ztráceli.

A tak je Bronislava Müllerová současně symbolickou postavou, jejíž jméno zastupuje jména desítek a stovek podobně zasloužilých vzácných a obětavých mužů a zejména žen, bez nichž by jedna významná kulturní a politická tradice našeho života minulého století byla zhola nemožná – totiž intelektuální, duchovní zápas za svobodu slova a projevu proti znásilnění ducha a kulturnímu úpadku vnuceného vládnoucí mocí.

Více informací na stránkách Vzdělávací nadace Jana Husa

(01.06.2005) ZDROJ: Ecconect
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.