Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Game
Koncepce umění
Creative Cities
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Domů Calls Calls konference a články
TechSoup

Mezinárodní sympozium: Mutující médium

V rámci doporovodného programu stávající výstavy Fotografie v českém umění 1990 - 2010, která zachycuje proměny fotografie jako uměleckého média posledních dvou dektád, proběhne v pátek 25. března 2011 Mezinárodní sympozium Mutující médium, kde přednesou své příspěvky čeští i zahraniční teoretici, zástupci institucí zaměřených na fotografii, redaktoři významných odborných časopisů a umělci. Pozvání na sympozium přijali Jan Babnik (fotograf a kurátor  na volné noze), Xavier Canonne (ředitel Muzea fotografie), Karel Císař (kurátor, autor a pedagog VŠUP), Zuzana Flašková (kurátorka a spisovatelka na volné noze žijící v Londýně), Marina Grzinic (ředitelka Filosofického ústavu při univerzitě v Ljublani), Tomáš Pospiszyl (kurátor a pedagog), Kai Uwe Schierz (dlouholetý ředitel Kunsthalle Erfurt), Walter Keller (zakladatel Parkett Art Magazine, Photomuseum Winterthur a Scalo Publishers). Celé sympozium bude v anglickém jazyce.

 

Program sympozia ke stažení zde

 

MUTUJÍCÍ MÉDIUM

Fotografie v českém umění 1990-2010
Galerie Rudolfinum
10. 2. – 1. 5. 2011
kurátor: Pavel Vančát

Výstava zachycuje proměny fotografie jako uměleckého média v dynamickém prostředí dvou posledních dekád,ovlivněných prudkými politickými změnami i technologickým vývojem mířícím k masové digitalizaci a demokratizaci obrazových médií. Klíčovou otázkou výstavy je to, co se vlastně za těch 20 let s „fotografií“ jako uměním stalo. Soustředí se tak nikoliv na průzkum všech přežívajících žánrů fotografie, ale naopak na výskyt všech jejích nových mutací, často sahajících za její dosavadní hranice.

Použití fotografie v současném umění se od devadesátých let zásadně demokratizovalo: fotografie se postupně jako umělecké médium vysvobodila z izolace dané její technicistně profesní podstatou. V posledních dvou dekádách tak můžeme pozorovat odklon od modernistické vize fotografie k postkonceptuálně formulované
tvorbě. Na poli námětů a syžetů se důraz přesouvá od zrcadlení (ať vnější či vnitřní) skutečnosti k jejímu strukturovanějšímu popisu: fotografie přejímá jazyky poesie, sociologie, psychologie i samotných masmédií.

Výstava tak zachycuje postupné proměny a variace fotografie: od postmoderní nadsázky přes konceptuální přístupy 90. let až po nejsoučasnější díla zkoumající samu podstatu fotografického média. I z hlediska ostatních uměleckých přístupů (malba, instalace, performance) naznačuje výstava proměny vnímání fotografie jako nositele sociálního a kulturního obsahu. Výstava představí kolem 150 děl od dvaceti autorů a dvou autorských dvojic, pracujících přímo i nepřímo s fotografií a příbuznými médii. K výstavě bude vydán ve spolupráci s časopisem Fotograf bohatě ilustrovaný katalog o rozsahu 150 stran hodnotící dvě poslední dekády nejen z hlediska fotografie, ale i z pohledu současného umění.


Zbyněk Baladrán, Pavel Baňka, Veronika Bromová, Jiří Černický, Milena Dopitová, Lukáš Jasanský a Martin Polák, Václav Jirásek, Michal Kalhous, Alena Kotzmannová, Jiří Kovanda, David Možný, Markéta Othová, Michal Pěchouček, Ivan Pinkava, Daniel Pitín, Štěpánka Šimlová, Václav Stratil, Antonín Střížek, Jiří Surůvka, Jiří Thýn, Filip Turek, Aleksandra Vajd a Hynek Alt.

(22.03.2011) ZDROJ: Galerie Rudolfinum
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.