Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Creative Cities
Koncepce umění
Future City Game
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Domů Calls
TechSoup

Production Ireland granty na produkci umění

Derry - Londonderry, Severní Irsko Production Ireland,  Centrum pro současné umění vyzývá každoročně začínající umělce a umělkyně, skupiny, či umělecé dvojice, aby předložili projekty s vazbou na Irsko. Vybraný projekt obdrží rozpočet na produkci €4,500, honorář ve výši €1,800, cestovní náklady a ubytování ve městě Derry na dobu jednoho měsíce. Uzávěrka pro předkládání projektů je 1. června 2012.
CCA Derry - Londonderry
Production Ireland
 
Open call

Production Ireland is CCA’s annual commissioning for emerging artists with a connection to our region. Every year, a jury composed of three international arts professionals will assess applications and select an artist, duo or group to realize a specific project. This inaugural commission has been made possible through the generous support of Arts & Businesses, Caldwell & Robinson Solicitors, and The Arts Council of Northern Ireland.

The selected project will be supported with a production budget of L3,700 or €4,500, a fee of L1,500 or €1,800, and travel to and accommodations in the City of Derry for up to one month, if the recipient does not reside in the greater city area. The proposed project does not have to have a connection to the city or its history.

The aim of Production Ireland is to identify and support some of the most promising art practitioners connected to Ireland, North and South, and provide them with an opportunity to produce new work and bring it to the attention of a wider public. No age limit or specified nationality applies to this call but the applicant needs be in the earlier stages of his or her career and have a connection to Ireland.

Please apply by sending a project description, of up to 1000 words, a Curriculum Vitae, an estimated budget, and up to 10 images or/and links to videos/sound works. The total applications should not exceed 10 MB.
 
Please send all materials via WeTransfer (www.wetransfer.com) to the email address below, by midnight on Friday, June 1st (Greenwich Mean Time). The successful applicant(s) will be notified during the first half of July.
 
Deadline: 01/06/12

 
Contact:

CCA Derry - Londonderry
5-7 Artillery St.
BT48 6RG Derry - Londonderry
Northern Ireland
tel: +44 (0)28 71 37 35 38
info@cca-derry-londonderry.org
(18.05.2012) ZDROJ: Artservis.org
ProCulture

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.