Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Konference EU
Future City Game
Creative Cities
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Koncepce umění
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Divadlo Tramtarie se udatně bije o své místo a vrací úder!

Divadlo a multikulturní prostor TRAMTARIE
Stotisícová metropole severní Moravy, Olomouc, bude mít (snad) konečně alternativní multikulturní prostor, který naplní bezútěšnou jednotvárnost zdejší "stabilizované" kulturní scény. Po dvou neúspěšných pokusech adaptovat prostor druhé scény Moravského divadla Olomouc, bývalého studia Hořící žirafy, později Divadla Tramtarie se divadlo konečně otvírá pro diváky s širokým spektrem kulturních pořadů, komponovaných večerů a akcí. Organizační tým mladých studentů a divadelníků (UP, JAMU, MU, Vyšší odborné herecké školy ve Zlíně a Praze) se rozhodl oživit multižánrové projekty, které se zrodily v představách předchozích uměleckých šéfů Davida Drábka a Michala Zetela.

Jejich hlavní činnost spočívala v udržení alternativní divadelní scény se stálým souborem, který si vytvoří diváckou obec inscenováním autorských představení a svébytných adaptací. Udržením několika inscenací původního souboru divadla Tramtarie (Mořský vlk, Tramvaj do stanice touha, Nasredin) se nová dramaturgie organicky protne s původním uměleckým záměrem.

Multifunkční prostor poskytne zázemí novému stálému souboru divadla Tramtarie (pod vedením Petra Klára), který již v druhé půli sezóny uvede šest vlastních představení. Konfrontací se spektrem tvorby divadelních souborů budou pravidelná hostování mimoolomouckých profesionálních souborů malých forem - Pidivadlo, Divadla 7 a půl, divadlo Drak Hradec Králové a dalších. Důležitou součástí dramaturgie je i projekt Nová síť divadla Alfréd ve dvoře (Praha), jehož je Tramtárie součástí, který napomáhá efektivní distribuci divadelních představení této scény.

Významným posunem však bude rozšíření a uzpůsobení programu rozmanitým alternativním projevům jiných uměleckých forem - performance, filmu, tance, hudby, výtvarného umění, literatury, videoartu a dalších. V pravidelných filmových cyklech bude v rámci veřejných projekcí představena jak klasická světová tvorba, tak i kvalitní nová produkce významných uměleckých režisérů. Vedle toho budeme zvát i mladé a začínající umělce (experiment, dokument, videoart), kteří zde budou moci prezentovat svou vlastní tvorbu bez ohledu na konvence běžné široké distribuce.

Provoz staronového multikulturního prostoru Tramtarie bude zahájen ve středu 16. 2. 2005 komponovaným večerem plným hudby (+- kvartet, Swordfishtrombones), performancí (soubor divadla Tramtarie), audiovizuálních lahůdek ...překvapení).

"Divadlo Tramtarie se udatně bije o své místo na nesnadném kolbišti prodělečné kultury a nezbývá než doufat, že v blízké budoucnosti uspěje také idea souboru o vytvoření multižánrového centra." (Olomoucký den, 2. 11. 2004)

Nenechejte vyhrát lenost nad radostí, podvolte se možnostem alternativní kultury!

Tramtarie: víc než divadlo!

ProCulture

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.