Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Creative Cities
Future City Jobs
Konference EU
Future City Game
Domů ArtsInfoVizuální umění a nová media
TechSoup

Vizuální umění a nová media

Disorient Express London – Prague

Jako zvláštní projekt pro Czech Open 2012 a výstavu Coal and Steel vznikla unikátní kolekce více než tří desítek modelových vagónků vyrobených legendární britskou hračkářskou firmou Hornby. Britští a čeští výtvarníci z mladé generace i etablovaní autoři s výrazným rukopisem pojali individuálně cca čtvrtmetrové vagónky. Vznikl devítimetrový vlak, jehož vagónky jsou skutečnými miniaturními originálními uměleckými díly. Mezi české spoluautory vlaku se řadí Josef Bolf, Veronika Bromová,  Jiří David,  Milena Dopitová, Roman Franta, Milan Houser, Jan Kaláb, Jiří Kovanda,  Michal Pěchouček, Petr Písařík,  Michal Rittstein, Jiří Surůvka, Jakub Špaňhel… Premiérová instalace proběhne v Českém centru v Praze od 1. do 30. června 2012.

Komiksová výstava Ještě jsme ve válce ve Středočeském muzeu

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy uvede ve spolupráci se sdružením Post Bellum výstavu pod titulem Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století. Třináct komiksových příběhů vycházejících z vyprávění pamětníků a zpracovaných předními českými výtvarníky. Výstava znázorňuje příběhy z válečné fronty, koncentračních táborů, komunistických kriminálů i prostředí Státní bezpečnosti. Výstava proběhne od 25. května do 2. září 2012.

NG: Středověké umění v Čechách - dilema rodinného stříbra

První veřejná odborná rozprava o budoucím uspořádání stálých expozic Národní galerie v Praze. Debata, nazvaná Středověké umění v Čechách: dilema rodinného stříbra, se uskuteční v pondělí 4. června 2012 v 16:00 hodin v kostele sv. Františka v klášteře sv. Anežky České. O aktivní účast v diskusním panelu byli požádáni (v abecedním pořadí) Klára Benešovská, Dušan Buran, Jiří Fajt, Ivo Hlobil, Jan Klípa a Martin Vaněk. Moderovat bude Michaela Ottová. Podklady, které jako výchozí materiál pro diskusi za Národní galerii v Praze připravili  Štěpánka Chlumská, Jan Klípa a Vít Vlnas jsou ke stažení na stránkách ProCulture. 
 

Warholova nadace granty pro spisovatele/ky píšící o vizuálním umění

New York, USA  Creative Capital a Andy Warhol Foundation Grant Program pro spisovatele podpoří spisovatele a spisovatelky, kteří se ve své práci zaměří na současné vizuální umění. Granty od 3000 USD do 50 000 USD budou uděleny v kategoriích článek, blok, kniha, nová a alternativní média a krátký formát. Uzávěrka pro předkládání žádostí o grant je 6. června 2012.

Nositel Turnerovy ceny Martin Creed vystavuje v budějovickém Domě umění

Dům umění v Českých Budějovicích  představí od 17. května do 17. června 2012 britského umělce Martina Creeda, nositele prestižní britské ceny Turner Prize pro umělce do 50 let. Jedná se o jeho první samostatnou výstavu v České republice.  Creed je teprve druhým nositelem Turner Prize, kterého bude mít české publikum možnost vidět.  Čísla a základní matematické operace sčítání a odčítání jsou jádrem Creedovy tvorby. Užívá různé materiály a kombinuje je tak, že stále něco přidává nebo odebírá, a tak dává vzniknout překvapivě  složitým obrazům. O svém díle v jednom z rozhovorů autor říká:  Můj svět je polévka z pocitů a věcí namíchaných dohromady. Práce je způsob, jak se snažit zvládat věci, oddělit tuto polévku a utéct, jak se dostat zevnitř ven. Projekt, připravený a vybraný speciálně  pro prostory českobudějovického Domu umění vznikl ve spolupráci s Hauser & Wirth Gallery London.

Galerie Kaple: První velká samostatná výstava Kateřiny Šedé v ČR

Zasvěcení, otevření, zjevení, proměna, překvapení, předání, prohlídka, přednáška, vtažení, zpověď, výpověď, svědectví, vyprávění a soustředění Kateřiny Šedé bude probíhat každý den po dobu jednoho a půl měsíce v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí. Výstava vzniká ve spolupráci s Franco Soffiantino Contemporary Art Productions a pod kurátorským vedením Dr. Leszka Wojaczka. Výstava proběhne od 5.května do 15. června 2012.

Nadace Manuela Rivera Ortize grant na sociální fotodokument

New York, USA Nadace Manuela Rivera Ortize vyhlašuje podruhé výroční grant 5000 USD v oblasti sociálního fotodokumentu. Nadace udělí grant výjiměčné fotografické práci z oblasti sociální, která se věnuje sociální problemtice zejména v rozvojových zemích a to na téma zdraví, chudoby, války, politické či náboženské perzekuce a dalších. Uzávěrka pro předkládání grantů je 31. května 2012.

Michael Bielický po 7. letech opět v Praze

V pražském DigiLabu AVU uvede 26. dubna 2012 Michael Bielický (CZ/DE) v rámci Semináře doktorandů AVU své projekty z posledních let. Ty  vznikly převážně v období působení Bielického na Karlsruhe University of Arts and Design.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 20 další >
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.