Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Future City Game
Symposium Ostrava
Koncepce umění
Creative Cities
Konference EU
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Performing arts

Internetová knihovna Scenography Expanding Library

Pražské Quadriennale představuje projekt internetové knihovny Scenography Expanding Library, který začalo v posledním roce intenzivně budovat. V rámci vzdělávacího interaktivního projektu E-scenography obdrželo Pražské Quadriennale v roce 2012 práva na překlad a elektronické zveřejnění devíti článků zabývajících se prostorem, scénografií a dramaturgií. Za poslední rok PQ publikovalo celkem patnáct článků, které se zabývají současnými teoriemi a rozšiřujícím se pojetím scénografie.

Goethe Institut: Open for Everything o "jinakosti" Romů

Název nového tanečního projektu proslulé choreografky Constanzy Macras vyjadřuje životní postoj. Open for Everything se zabývá „jinakostí“ Romů, jejichž historie se zakládá kompletně na vzpomínkách. Je mozaikou ústní lidové slovesnosti, bájí, obyčejů a tradic předávaných z generace na generaci. Open for Everything zkoumá, zda je pro tento (ne)tradiční způsob života v dnešní společnosti stále ještě místo. Po nedávné premiéře ve Vídni a hostování v Berlíně a Hamburku se představí i v Praze, a to 5. a 6. června 2012 na Nové scéně Národního divadla. ...Nebyl to vůbec lehký projekt. Romská kultura není snadno přístupná. A i kdybych ji studovala roky, nikdy  nebudu její součástí. Ve skutečnosti jsou však Romové stejní jako ostatní Evropané, jen s lepším smyslem pro rytmus..., vysvětluje Constanza Macras, a protože je choreografka, dokládá to v prvé řadě tancem a hudbou.

Tichý zázrak aneb v Ostravě se něco děje

Výsledkem spolupráce tří tvůrců Philippa Talarda a Erica Trottiera z Francie a Igora Vejsady vznikla v Ostravě premiéra nové choreografie Zázrak v tichu. Ta spojuje tři hudební kompozitory, mistry, Liszta, Wagnera a Mahlera, kteří byli propojeni nejen uměleckými konotacemi, ale i rodinnými vztahy. Taneční zóna věnuje novému dílu pozornost článkem Markéty Faustové, v němž  

Taneční ImproEvents 2011 s Ruth Zaporat a Lisou Nilson

Občanské sdružení AltArt pořádá ve dnech 29. dubna až 7. května 2011 ImproEvents 2011. Profesionálové i studenti z oblasti tance, divadla a perfroming arts  mohou v rámci ImproEvents 2011 absolvovat dva pětidenní workshopy pod vedením Ruth Zaporat, zakladatelky Action Theatre a Lisy Neslon, která je zakládající osobností amerického improvizovaného tanečního umění a kontaktní improvizace. Workshopy proběhnou ve Studiu Alt@.  Uzávěrka přihlášek je 11. dubna 2011.

Farma v jeskyni se podvečerní fiestou rozloučí se Smíchovem

Živelně a hlasitě se se svým působením na Praze 5 rozloučí jeden z  nejvýraznějších tuzemských divadelních souborů, Farma v jeskyni, nositel světoznámé  Fringe First Award  a mnoha dalších mezinárodních ocenění. Soubor musí kvůli havarijnímu stavu opustit své několikaleté působiště - Prostor Preslova 9 na pražském Smíchově. Jako poděkování za přízeň (nejen) smíchovskému publiku představí v neděli 12. září 2010  v 18.00 v parku Portheimka výběr toho nejlepšího ze svých úspěšných projektů a to prostřednictvím písní, choreografií a vizuálně atraktivních fragmentů. Sám soubor Farma v jeskyni hovoří o podvečerní fiestě na sklonku léta s bubny a tanci.

Za všedností výstava divadelní architektury ve střední Evropě

V Národní technické knihovně v Praze bude od 12. května do 6. června 2010 probíhat rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt Za všedností, který hledá mimo jiné odpovědi na otázky zdali Existuje na začátku 21. století něco jako národní divadlo? A jak ho materializovat soudobou architekturou, aby se nelišilo od shopping centra či casina? nebo Existuje vůbec národní architektura, nebo výhradě globální rukopis? Za všedností představí na sedm desítek divadelních budov. Vývoj podoby divadelních budov a divadelního prostoru obecně je v regionu střední Evropy lákavý už díky  zdejšímu multikulturnímu složení.  Jedním s cílů výstavy je definice srozumitelného vzorce architektonického dění v daném regionu.

Mezinárodní Den tance 2010

Obrázek k článku: Mezinárodní Den tance 2010
Řada českých měst se ve čtvrtek 29. dubna 2010 připojí k oslavám Mezinárodního Dne tance. V 17 hodin vyjdou do ulic Prahy, Brna, Českých Budějovic, Opavy, Ostravy, Valašského Meziříčí a dalších měst tanečníci všech stylů a žánrů, aby pod záštitou občanského sdružení Vize tance oslavili mezinárodní Den tance. Mezinárodní Den tance se po celém světě slaví od roku 1982 jako připomínka narození velkého tanečního reformátora, zakladatele moderního baletu Jeana-Georgese Noverrea. Záměrem Mezinárodního dne tance je spojit dohromady všechen tanec, jeho různé podoby a projevy, oslavit tuto divadelní formu a radovat se z její univerzality, rušící veškeré politické, kulturní a etnické bariéry. "Tanec je disciplína, profese, učení, komunikace. Těmto slovům možná ostatní nemusí rozumět, a tak místo nich nabízíme každému univerzálně srozumitelný, blízký jazyk. Tanec nás teší, osvobozuje, konejší naší neschopnost létat jako ptáci, přibližuje nás nebesům,  nekonečnu a  spiritualitě. Je povznášejícím uměním, které dává pokaždé jiný zážitek. Je podobný milování, jelikož i na je jeho konci zůstáváme s tlukoucím srdcem a s touhou zažít to příště znovu, říká ve svém poselství pro rok 2010 slavný argentinský tanečník Julio Bocca.

Sound Design Working Group uvádí webinar kořeny evoluce hudby

Mezinárodní středisko scénografie, divadelní architektury a techniky OISTAT Sound Design Working Group uvádí první "webinář" - online seminář týkající se kořenů a evoluce hudby, jejího jazyka, a pohled jednotlivých teorií souvisejících s původem  divadla. Webinář se koná 15.1. 2010 od 15:30 do 17:30. Institut světleného designu pořádá kolektivní setkání nad seminářem s komentářem a podporou 15.1. od 15,00 v divadle Alfred ve dvoře. Webinář je zdarma, veřejně přístupné setkání v Alfredu ve dvoře též.
1 2 3 4 5 6 7 8 další >
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.