Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Creative Cities
Future City Game
Koncepce umění
Konference EU
TechSoup

Film

Fond kinematografie rozhodne o rozdělení mimořádné dotace v červenci 2012

Rada Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie se dne 28. června 2012 sešla na svém třetím zasedání v 7. volebním období. Správce fondu seznámil členy Rady se skutečností, že Ministerstvo financí ČR uvolnilo pro podporu kinematografie mimořádnou účelovou dotaci ve výši 50 miliónů korun. Přesto, že tyto prostředky musí být využity v letošním roce, podařilo se správci Fondu nalézt takové řešení, které umožní využití dotace v letošním roce a zároveň uvolní mimorozpočtové finanční prostředky Fondu v téže výši, které bude možné využít i na déle trvající projekty. Žadatelé z řad producentů celovečerních hraných filmů, kteří v 7. volebním období Rady Fondu získali symbolickou podporu ve výši 1,- Kč, vyzváni, aby požádali o její navýšení. Uzávěrka žádostí o navýšení je 16. července 2012. 

Alexander Kluge poprvé v Praze

Alexander Kluge in Prag je pásmo projekcí filmů významného německého spisovatele, režiséra a producenta Alexandera Klugeho. Promítání pořádá DigiLab pražské AVU a proběhne třech dnech, mezi 17 až 19. květnem 2012. Během promítání bude v České republice vůbec poprvé představena část autorovy filmografie. Pořadatel vyžaduje na projekci on-line registraci.

Výzva pro dokumentární filmy ve stádiu postprodukce

DOK.Incubator je nová iniciativa, která podporuje filmové profesionály s dokumentárními filmy ve fázi střihu. Řada tří workshopů připravená na červenec, září, listopad 2012 je určena těm, kteří chtějí silný příběh, úspěšnou premiéru  a rádi by zvýšili mezinárodní potenciál svého filmu na evropském trhu. Přihlášky na workshopy je možné zasílat do 15. května 2012.

Nová databáze animovaných filmů

Od 23.ledna 2012 je na stránkách Institutu animace  přístupná databáze animovaných filmů. Databáze obsahuje informace o více jak 10 000 titulech, které AniFest nashromáždil za 10 let své existence. Většina snímků obsažených v souboru neprošla domácí či komerční světovou distribucí a v současné době lze tyto filmy najít pouze v soukromých sbírkách.  Prvním cílem Institutu bylo zpřístupnit informace o všech filmech obsažených v archivu AniFestu, protože se jedná o zcela jedinečný soubor dat. Dalším krokem Institutu animovaného filmu po spuštění databáze je zpřístupnění samostatných filmů – společně s databází je všem zájemcům o animovanou tvorbu otevřena také studovna animovaných filmů. Institut animované tvorby je jednou z dalších aktivit společnosti AniFest s.r.o.

Více než polovina evropských kin je digitalizována, malá kina však mají problémy

Podle nově publikované  zprávy Evropské audiovizuální observatoře a MEDIA Salles bylo na konci roku 2011 v Evropě digitalizováno asi 18 500 sálů, což znamená, že ve více než 52 % evropských sálů je nyní možná digitální projekce, oproti pouhým 4 % před třemi lety. Analýza však zároveň ukazuje, že malá kina mají s přechodem k digitalizaci značné problémy - na konci roku 2010 bylo digitalizováno pouhých 11 % jednosálových kin oproti 89 % multiplexů. Tato kina ale představují téměř 60 % všech kin v Evropě a hrají důležitou společenskou a kulturní roli v mnohých komunitách.

První festival iránských filmů v ČR

Dramaturgii festivalu, který se koná 11. - 15. ledna 2012 v pražském kine Světozor připravila Tokada Productions. Festival představí hranéfilmy v duchu stěžejní myšlenky ‘Ženy v íránské kinematografii‘. Nabídne několik nejvíce ceněných íránských celovečerních snímků, jež propojují ženy coby hlavní hrdinky, anebo ženy - režisérky. Dále představí dokumentární sekci Teherán a sekci krátkých filmů, která přinese nejaktuálnější a nejdiskutovanější témata íránské společnosti, nevyhýbající se drogové závislosti, náboženské tradici nebo sociálním problémům. Festival českým divákům představí díla celosvětově uznávaných režisérů a režisérek jako jsou Niki Karimi, Kambuzia Partovi, Asghar Farhadi, Rakhshan Bani-Etemad nebo dokumentaristů jako Pirooz Kalantari či Kamran Shirdel.

Zpráva z diskuse Audiovizuální produkce a distribuce v digitální éře

V rámci festivalu tvorby studentů FAMU, který pod názvem FAMUFest Beztíže proběhl ve dnech 25. – 27. 11. 2011 v prostorách Nové scény Národního divadla, uspořádali MEDIA Desk Česká republika a vzdělávací program  Screenleaders EU s podporou FAMUFEstu  panelovou diskusi na téma Audiovizuální produkce a distribuce v digitální éře: Změny stávajících obchodních modelů. Z diskuze mimo jiné vyplynulo, že evropský audiovizuální trh se výrazně mění. Je zřejmé, že v budoucnu bude stále více příjmů filmového průmyslu pocházet z  digitální distribuce.  Díla v klasickém distribučním modelu stále hůře hledají cesty k divákovi a internet nahrazuje kino a televizi jako hlavní distribuční kanály. Digitální média začínají měnit také filmovou tvorbu samotnou a způsob, jakým k ní diváci přistupují.  Vzniká tak řada otázek a problémů, které teprve čekají na své řešení. Cílem panelové diskuse bylo najít odpovědi na některé z nich.

Industry program IDF na filmovém festivalu v Jihlavě

Institut dokumentárního filmu (IDF) nabídne letos v Jihlavě již 11. ročník industry programu určeného filmovým profesionálům. Industry program IDF se uskuteční ve dnech 24 - 30. října 2011. Kromě vznikajících dokumentů 11. East European Fora, dokončovaných filmů prezentace Doc Launch, více než 250 východoevropských filmů na 8. trhu East Silver uvede řadu Master Classes, případových studií, přednášek, projekcí a individuálních schůzek se zástupci světových TV producentů, nákupčích, distributorů, sales, festivalů a filmových fondů.
1 2 3 4 5 6 další >
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.