Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Future City Game
Konference EU
Creative Cities
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Festival japonské a soudobé hudby 2010

Ve dnech 26. - 30. srpna 2010 se bude již počtvrté konat v Praze v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Festival představí nástroj shakuhachi a jeho hudbu v různých kontextech – zažijete mystickou atmosféru staré duchovní hudby i experimentální skladby ze západního hudebního světa, pro který shakuhachi objevili John Cage a Toru Takemitsu. Festival odhalí spojení mezi zdánlivě neslučitelnými žánry japonské tradiční a západní avantgradní hudby. Esoterické skladby japonských “mnichů nicoty-komuso” v podání japonských a evropských interpretů vystřídá shakuhachi v kontextu ambientní elektronické hudby. V rámci Festivalu proběhne kromě výuky hra na shakuhachi také Mezinárodní muzikologické kolokvium na téma Shakuhachi: From Zen to Avant-Garde.

Festival zahájí večer na téma “japonské nástroje a elektronická hudba”. Shakuhachi ve spojení s elektronikou zde představí Jean Francois Lagrost, Jim Franklin, Kiku Day, Christopher Yohmei a čeští Data-live a Dj Nemesys. Vstup je volný. Můžete očekávat soudobou hudbu s využitím více-kanálového zvuku i shakuhachi s živou (nepředsamplovanou) eletronikou v autorské kompozici Jima Franklina Songs from the Lake, Sketch No. 2 či ambientních Data-live. Hlavní koncert festivalu pak představí slavné hráče na japonské nástroje koto, shamisen a shakuhachi, kteří zahrají skladby tradiční i soudobé, sólové i ansámblové. Hru na shakuhachi v podání Christophera Yohmei doprovodí zvláštní host koncertu tanečník divadla nó Akira Matsui. Závěr festivalu bude patřit soudobé a avantgardní hudbě, hudbě, kterou jste ještě neslyšeli, jak zní motto celého festivalu. Těšit se můžete na kompozice zásadních současných skladatelů v čele s Hitori Mondo Vlastislava Matouška. K hráčům na japonské nástroje se připojí smyčcový komorní orchestr s dirigentem Petrem Louženským. Tradiční skladby jsou světem, kde zvuk existuje pouze ve spojení s tichem, kde ruch doplňuje krásný tón a kam se k čisté výšce tónu putuje krajinou tónových flexí. Tyto postupy úzce rezonují se současným výtvarným uměním i soudobou hudbou. Náš festival se může pochlubit vzácnými hosty jakými jsou virtuózní hráč na shakuhachi Shinzan Yamamoto, uznávaný japonský expert na starou hudbu mnichů komuso Zenpo Shimura, tanečník divadla nó Akira Matsui, hráčka na koto a shamisen Kikuko Sato etnomuzikolog, skladatel a zároveň ředitel festivalu Vlastislav Matoušek,doplňuje umělecký ředitel festivalu Marek Matvija.

Festival pořádá sdružení 108 Hz ve spolupráci s Evropskou společností pro shakuhachi (European Shakuhachi Society), nadací Japan Foundation, Česko-japonskou společností a Hudební a taneční fakulty AMU za finanční podpory Ministerstva kultury a Magistrátu hlavního města Prahy.

Zahajovací večer European Shakuhachi Festival 2010

26. srpna 2010
Japonské nástroje a elektronická hudba
20:00 CONCERT

Jean-Francois Lagrost předvede jedinečnou skladbu pro vícekanálový zvuk, shakuhachi a elektronicky zpracovaný hlas. Jim Franklin zahraje vlastní skladbu pro shakuhachi a živou elektroniku. Kiku Day bude hrát soudobou hudbu pro jinashi shakuhachi. Zenpo Shimura představí svůj projekt Cyber Shakuhachi (DVD projekce). Data-Live s Christopherem Yohmei představí shakuhachi na poli elekronické ambientní hudby. Závěrečný rave zařídí Dj Nemesys.

Justin Senryu (UK/JP)
Jean-Francois Lagrost (FR)
Jim Franklin (AU)
Kiku Day (DK/JP)
Zenpo Shimura (JP)
Christopher Yohmei & Data-live (US/JP & CZ)
DJ Nemesys (CZ)

Místo konání:
European Shakuhachi Festival 2010 se bude konat v Lichtenštejnském paláci, budově Hudební a taneční fakulty akademie múzických umění nebo-li HAMU. Tato budova stojí v samém centru staré Prahy přímo naproti kostelu sv. Mikuláše na malostranském náměstí.

HAMU
Malostranské náměstí 1/16
118 00 Praha 1-Malá Strana

Další program Festivalu najdete zde

(24.08.2010) ZDROJ: Komuso
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.