Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Future City Jobs
Konference EU
Future City Game
Symposium Ostrava
Creative Cities
Domů ArtsInfoPerforming artsFestivaly, představení
TechSoup

Přelet nad loutkářským hnízdem

Obrázek k článku Přelet nad loutkářským hnízdem

Ve dnech 5. – 7. 11. se v Praze uskuteční už čtrnáctý ročník Přeletu nad loutkářským hnízdem. Během tří nabitých dnů se v sálech Studia Ypsilon a Divadla Minor představí patnáct nejlepších a nejzajímavějších počinů uplynulé loutkářské divadelní sezony jak z oblasti tvorby profesionálních, tak amatérských divadel a skupin.

Pomyslnou třešničkou na dortě pak je vystoupení zahraničního hosta, slovenského loutkoherce Ivana Martinky s inscenací Šalom alejchem – mier s vami. Přelet sice není přehlídka soutěžní, přesto ale letos bude už po osmé udělena putovní cena Erik. Přelet není jen příležitostí k pasivnímu setkávání se diváků s tvůrci, ale vytváří i prostor k dialogu. Každoročně se tak koná valná hromada Českého střediska mezinárodní loutkářské organizace UNIMA, letos se uskuteční i diskuzní setkání na téma “Vzájemné ovlivňování současného českého profesionálního a amatérského loutkového divadla.”

Přehlídka se poprvé konala v roce 1991 (příští ročník tedy bude jubilejní patnáctý) z popudu českého střediska nevládní mezinárodní loutkářské organizace UNIMA jako prostor pro konfrontaci špičkových inscenací českého loutkového divadla. Přelet nad loutkářským hnízdem se poprvé konal v Žižkovském divadle, po dlouhém putování napříč divadelní mapou Prahy spokojeně zakotvil v Divadle Minor, které mu svou scénu poskytlo už potřetí, letos společně se Studiem Ypsilon.

Erik, cena za nejzajímavější počin loňské divadelní sezony, se letos uděluje už poosmé, mezi ty, kteří měli tu čest mít plastiku Jaroslava Doležela, která kromě stylizovaného ptáčka připomíná i významného českého loutkáře a teoretika Erika Kolára, rok v držení, patří například královéhradecká divadla DRAK a také DNO, pozoruhodné amatérské sdružení, které kromě Erika získalo i Cenu Sazky a Divadelních novin za počin v oboru alternativního divadla – a to až rok po udělení ceny Erik. O příštím šťastném držiteli ceny rozhodne předsednictvo českého střediska UNIMA na základě ankety mezi divadelními odborníky a loutkáři. Slavnostní předání ceny se uskuteční v neděli sedmého listopadu v Minoru před představením hostitelského divadla Minor Lovci mamutů.

Dramaturgie festivalu vychází ve svém výběru z inscenací oceněných na letošním Skupovy Plzně a Loutkářské Chrudimi, ale i z tipů na zajímavé inscenace mimo okruh těchto prestižních přehlídek.

Přelet otevře v pátek 5. 11. v 18 hodin představení Ani Anička, ale Alenka souboru Tentokrát Rajče z Městečka Trnávka, osobitá poetická a nostalgicky půvabná scénická koláž z útržků díla Lewise Carolla, dětských snů, tužeb a strachů. Během prvního dne přehlídky vystoupí také pražský loutkářský fenomén, nezávislý soubor Buchty a loutky se svou pietní travestií boxerských i jiných filmů nazvanou Rocky IX. Kultovním se pomalu ale jistě stává i východočeské divadlo DNO, které uvede faustovskou hru Dr. Kraus, a brněnské divadlo Líšeň se svým příspěvkem ke coolness dramatice nazvaným Domovní requiem (zlá hra). Všechny inscenace prvního dne přehlídky se zrodily na půdě amatérského či nezávislého loutkového divadla, které se stává českým fenoménem a právě na Přeletu může změřit své síly s díly profesionálů.

V sobotu 6. 11. si na své přijde dětský divák, který se bude spolu s dospělými moci příjemně bát Čarodějnice Buchet a loutek i pobavit na pohádce jihlavského divadla De Facto Mimo Modrej drahokámen anóbrž zelená Gizela a mrkvajzníci.

Pro pohříchu často opomíjenou věkovou kategorii od deseti let hraje Malé noční příběhy Slovinec Matija Solce, student pražské Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Matija Solce se díky své dokonalé hře s loutkou, která na českých loutkových jevištích není takovou samozřejmostí, jak by se mohlo zdát, stal senzací letošní Loutkářské Chrudimi. Stejnou cílovou skupinu má i wernischovské představení … a jiný Bedřich libereckého Naivního divadla, které navazuje na tradici lehce absurdního, poetického divadla šedesátých let.

V loutkářskými bonbonky nabité sobotě, kterou zakončí až ve tři čtvrtě na jedenáct večer pražská Klika se svou rurální hrou Na statku a v Africe, se rozhodně neztratí ani Nejmenší žena na světě pražské nezávislé skupiny Krepsko – metaforická, těžko uchopitelná inscenace, v níž loutka vystupuje jako obskurní bytost, jako výraz lásky, jako oběť. Nejmenší žena na světě dokazuje schopnost přesahu, které loutkové divadlo má, jeho v podstatě neomezené vyjadřovací možnosti.

Neděle 7. 11. patří statutárním divadlům a dětskému diváku – královéhradecký DRAK přiveze svou Perníkovou chaloupku, hravé představení, které se nesnaží na děti šišlat, ale chce s nimi spolupracovat, brát je jako rovnocenné partnery. O něco starším dětem je určena inscenace hostitelského Divadla Minor Lovci mamutů, úsměvná i poučná dramatizace oblíbené Štorchovy knihy ze života našich pravěkých předků.

Po vyhlášení čerstvého nositele ceny Erik za nejzajímavější inscenaci uplynulé loutkářské sezony vystoupí slovenský host Ivan Martinka se svým představením Šalom Alejchem – mier s vami, které Martinka napsal (a jako pozoruhodné divadlo jednoho herce i hraje) na motivy knihy Šolema Alejchema Tovje vdává dcery, která posloužila coby předloha i pro americký muzikál Šumař na střeše. Martinka ve své prosté, ale silné inscenaci pomocí výtvarných výrazových prostředků, které jsou asi největší devizou loutkového divadla, hraje příběh nejen o otcovské lásce ale i o stále velmi aktuální potřebě tolerance.

V programu letošního ročníku Přeletu nad loutkářským hnízdem tedy převažují inscenace zaměřené na dospívajícího či dospělého diváka. Právě spontánní zájem jak mladých tvůrců, tak jejich diváků – vrstevníků o loutkové divadlo je významným fenoménem posledních let. A také důkazem, že obecně zažité vnímání loutkového divadla jako výlučně dětské zábavy je třeba výrazně korigovat a přiznat tak loutkovému divadlu spolu s širšími možnostmi také širší dopad. Pokud tedy chcete zjistit, jak současná mladá generace vidí loutkové divadlo i sama sebe, přijďte na Přelet. Přesvědčíte se, že české loutkové divadlo má stále co říci.

Kontakty:
Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 17, 110 00 Praha 1
Tel.: 222 326 028, 737 186 321

Pořadatel: České středisko UNIMA
Spolupořadatelé: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Divadlo Minor, Studio Ypsilon, Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář
Poděkování: Divadlo.cz, Scena.cz, Přehled kulturních pořadů v Praze

Další informace na: http://prelet.scena.cz

(03.11.2004)
ProCulture

  © 2003-2022 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2022 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.