Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Symposium Ostrava
Konference EU
Koncepce umění
Future City Game
Creative Cities
Future City Jobs
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Olomouc: Alternativní divadlo Tramtarie získalo prostory, nikoli podporu

Olomouckému divadlu Tramtarie, které vystřídalo alternativní scénu Hořící dům hrozí po půl roce zánik. Radní mu totiž neposkytnou půlmilionovou dotaci, která by zajistila provoz alternativní scény v příštím roce. Samospráva odmítla i názor městské kulturní komise, která udělení příspěvku doporučila.

OLOMOUC, 27. listopadu
Olomouckému divadlu Tramtarie hrozí po půl roce zánik. Radní mu totiž neposkytnou půlmilionovou dotaci, která by zajistila provoz alternativní scény v příštím roce. Samospráva odmítla i názor městské kulturní komise, která udělení příspěvku doporučila. Informuje o tom dnešní vydání regionálního deníku Olomoucký den (Den).

"Na podporu nemáme v rozpočtu na příští rok peníze. Nemohli jsme proto požadavkům divadla vyhovět," řekl deníku náměstek primátora Vladimír Pokorný. Tramtarie může podle něj usilovat o peníze v rámci městských kulturních grantů.

Peníze z grantů jsou ale podle předsedkyně kulturní komise Markéty Záleské značně omezené. Komise proto radě doporučila, aby souboru poskytla příspěvek. "Alternativní scéna je ve městě potřebná a divadelníci dokázali, že umějí přitáhnout publikum. Bylo by nešťastné, kdyby tato další spontánní aktivita zanikla," sdělila Dni Záleská.

Kvůli nezájmu samosprávy Tramtarie uvažuje o přesunu do jiného města. "Chtěli bychom se v Olomouci udržet, ale radnice se k nám staví zády. A to i přesto, že nám její zástupci slibovali podporu, když se nám bude dařit," řekl deníku umělecky šéf divadla Michal Zetel. Scéna funguje podle něj jen díky nadšení souboru, který pracuje zadarmo a do projektu vložil své peníze.

"Ukazuje se, že jsme za minimální náklady schopni dělat stejnou službu jako jiní za desítky milionů. To je zřejmě někomu trnem v oku," míní Zetel. Divadlo podle něj ještě požádá o podporu kraj, ministerstvo kultury a soukromé firmy.

Tramtarie začala v Olomouci hrát v září, kdy jí radnice bezplatně zapůjčila prostory bývalého hudebního divadla v městské části Hodolany. V divadle do prosince loňského roku působila alternativní scéna Hořící dům.

(ČTK) orv jpt

Divadlo Tramtarie a stejnojmenné občanské sdružení je skupinou mladých divadelních tvůrců, absolventů a studentů JAMU, které spojuje podobný pohled na divadlo, jeho smysl a podobu. Tato skupina pociťuje potřebu zůstat i po absolvování školy pohromadě a zužitkovat společnou energii a srozumění v společné divadelní tvorbě. Duchovními otci projektu jsou režisér Zetel, manažer Jakub Rejlek, herec a režisér Roman Grossmann a dramaturg Jan Šotkovský.

Snahy tohoto divadla v Olomouci se v dlouhodobějším horizontu netýkají pouze divadla samotného. Směřují k vytvoření multižánrového centra, v němž by se bez úhony setkávaly a střetávaly nejrůznější druhy umění (koncerty, filmové projekce, výstavy, performance atd.).

Divadlo Tramtarie se chystá působit od počátku divadelní sezóny 2004/2005 v Olomouci. Vidí v tomto významném univerzitním městě doposud plně nevyužitý prostor pro kulturu, která se vymyká z rámce provozu běžných "kamenných" kulturních stánků. Za druhé jí zajímá rozvoj kultury v regionech (což je také směr kulturní politiky Evropské unie). Za třetí právě město Olomouc poskytuje pro vznik takového centra svým charakterem kvalitní podmínky.

Více informací najdete na www.divadlotramtarie.cz

(08.12.2004)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.