Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Creative Cities
Future City Jobs
Konference EU
Future City Game
Domů ArtsInfoPerforming arts
TechSoup

Za všedností výstava divadelní architektury ve střední Evropě

V Národní technické knihovně v Praze bude od 12. května do 6. června 2010 probíhat rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt Za všedností, který hledá mimo jiné odpovědi na otázky zdali Existuje na začátku 21. století něco jako národní divadlo? A jak ho materializovat soudobou architekturou, aby se nelišilo od shopping centra či casina? nebo Existuje vůbec národní architektura, nebo výhradě globální rukopis? Za všedností představí na sedm desítek divadelních budov. Vývoj podoby divadelních budov a divadelního prostoru obecně je v regionu střední Evropy lákavý už díky  zdejšímu multikulturnímu složení.  Jedním s cílů výstavy je definice srozumitelného vzorce architektonického dění v daném regionu.

Budapešť - Praha - Varšava - Bratislava - Lublaň

   * Reprezentuje pražské Národní divadlo i českou architekturu?

   * Jak je to v případě ikon divadla v Maďarsku, Lublani, Varšavě, Bratislavě…?
  
    * Existuje na začátku 21. století něco jako národní divadlo? A jak ho materializovat soudobou architekturou, aby se nelišilo od shopping centra či casina?

    * A existuje vůbec národní architektura, nebo výhradě globální rukopis?

Nejen tyto otázky vznáší rozsáhlý výstavní mezinárodní projekt Za všedností, jenž představí na sedm desítek divadelních budov. Vývoj podoby divadelních budov a divadelního prostoru obecně je v regionu střední Evropy lákavý už díky zdejšímu multikulturnímu složení. A právě definice srozumitelného vzorce architektonického dění v daném regionu je jedním z cílů výstavy. Kurátoři expozici rozčlenili na dvě základní osy: dle současného státního uspořádání a linii chronologickou. Tento koncept se promítl i do nápaditého architektonického ztvárnění výstavy, jež bude připomínat notovou osnovu.
 
Autoři výstavy vycházeli také z toho, že divadlo bývá označováno jako pilíř národní kultury a jazyka. Zdá se, že ani architektura není vůči národním či nacionálním atributům imunní. Je to dobře, nebo špatně?
 
Každou zemi reprezentuje výběr přibližně desítky divadelních budov či prostorů pro divadlo. Výstava zavítá v letošním a příštím v roce do všech středoevropských metropolí a je součástí mezinárodního projektu TACE (Theatre Architecture in Central Europe / Divadelní architektura ve střední Evropě).

Národní technická knihovna
Technická 6, 160 80 Praha 6 - Dejvice
Otevírací doba: Pondělí – pátek: 10:00 –18:00, sobota: 10:00 –17:00

Vstup volný


 
(10.05.2010) ZDROJ: Institut světelného designu
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.