Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Koncepce umění
Future City Jobs
Creative Cities
Symposium Ostrava
Future City Game
Konference EU
Domů ArtsInfo
TechSoup

Právě vychází Revolver Revue č. 56

Obrázek k článku Právě vychází Revolver Revue č. 56

Ke svým čtenářům se v těchto dnech dostává další číslo Revolver Revue:

Pro Aléna Diviše byly Erbenovy Svatební košile životním tématem, jak ukazuje úvodní příspěvek tohoto čísla, obsahující i esej Jaromíra Zeminy: „Pitvorné postavičky podobné hmyzu se mísí s obrysy hrobů, s křížky na nich a s podivnými jakoby vlajícími liniemi, někde připomínajícími rostliny, jinde praskliny v půdě, jejichž předobrazy lze nalézt ve fantaskní flóře a v hmyzím hemžení na newyorských malbách, kterými si Diviš evokoval zážitky ze Sidi el Ajachi, kde [...] to, co kolem sebe skutečně viděl a co bylo samo o sobě podivné, spojovalo se mu s horečnatými přeludy v nejbizarnější směsici“...

Další sbírka německého básníka Richarda Pietrasse, kterou na stranách RR představujeme v překladu Věry Koubové, se jmenuje Poslední podoba. „Supermarket není tržnice, protože zde není místo k dialogu, a kino není divadlo, protože scéna je dvojrozměrná a nepřipouští zpětnou vazbu mezi dramatem a divákem“, píše Vilém Flusser v textu s názvem Gesto filmování, který, spolu s Gestem telefonování a Gestem psaní, pro RR vybral a přeložil Jiří Fiala. Milan Pitlach doprovodil své fotografie krajin citáty z Nietzscheho arcidíla.

V rubrice Nové práce otiskujeme básně Jiřího Červenky a Ladislava Puršla. „V rodině živící se prací na poli jsem si zvykla jako na samozřejmost, o níž se ani nepřemýšlí, že pro ‘potřeby duše’, četbu, studium, náboženství, přírodu (kam jsem podle Ruskina chodila ‘bez starosti o cokoli jiného než o ni’), i pro zábavu musí člověk zužitkovat chvíle, kdy ho není třeba jinde“, řekla spisovatelka Anna Blažíčková v rozhovoru Robertu Krumphanzlovi. Z jejích próz, z velké části dosud nevydaných, publikujeme povídky Babička se vrátila a Momentka.

Rubrika Z dílen grafiků je tentokrát vyhrazena Tomáši Machkovi, který „by uměl žít“ v době první republiky, „kdy kvalitní design, architektura a umění nebyly ozdobou a zbytností, nýbrž přirozenou a nutnou součástí moderního života“, jak řekl v jedné z odpovědí na Čtrnáct otázek Viktora Karlíka.

Následující obsáhlá část 56. čísla Revolver Revue se váže k městu Zlín: Tamější rodák Pavel Petr napsal básnický deník s názvem Z Javoriny pro Filipa, který začínáme, po Francouzském roku Jaroslava Formánka, otiskovat na pokračování: „Jack London — statečnost, nikoliv agresivita. Budeme si ho znovu společně číst. Přiznávám, že bydlím v jednom domě s maminkou, že se s radostí oddávám tělesnému cvičení s nářadím a k tomu občas podpůrný kreatin. Psal jsi mně tenkrát o Radobýlu, v přímé souvislosti, když vycházel Křest za hluboké noci?“ Viktor Kolář je autorem cyklu fotografií z emigrace Novosvětská setkání — v průvodním textu vzpomíná na to, jak je roku 1984 vystavil v normalizačním Gottwaldově. V samostatných portrétech představujeme výtvarná díla Svatopluka Slovenčíka, Zdeňka Macháčka a Jiřího Mikulčíka, v ukázkách práce učitelů a žáků Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění. Dva rozhovory k tématu připravili Terezie Pokorná a Viktor Karlík — hovořili s ředitelem zmíněné školy Ivo Sedláčkem a s šéfredaktorem časopisu Prostor Zlín Jiřím Ševečkem a mimo jiné se dozvěděli, že kultura by ve Zlíně dnes nemohla v takové míře existovat bez klíčové podpory fondu města a četných uměnímilovných příznivců z řad podnikatelů, o nichž se Praze dosud může jen zdát. Revolver Revui č. 56 uzavírá RR rubrika Sedm, do které přispěl zlínský knihkupec a galerista Pavel Jungmann.

K dostání ve vybraných knihkupectvích, cena 196 Kč.
S výraznou slevou přímo v redakci RR nebo poštou: 148 Kč zašlete složenkou na naši adresu, ve "zprávě pro příjemce" uveďte "RR 56".
O recenzní výtisky žádejte v redakci.

Bližší informace:
Dana Marková, Revolver Revue, Jindřišská 5, Praha 1, 110 00
tel. 222 245 801, pondělí 10 - 17, středa a čtvrtek 10 - 13 hodin.

(05.10.2004)
ProCulture

  © 2003-2021 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2021 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.