Proculture: výzkumné, informační a vzdělávací centrum pro umění a kulturu
Registrace do mailinglistu pro zasílání e-bulletinu. Odhlásit se můžete zde.
Culture Action Europe

ProCulture je členem Culture Action Europe

 
Logo Rady uměleckých obcí

ProCulture je sekretariátem Rady uměleckých obcí (RUO)

 
Archiv Národní knihovny

ProCulture je součástí Archivu Národní knihovny

 
Facebook
Creative Cities
Future City Game
Konference EU
Koncepce umění
Symposium Ostrava
Future City Jobs
Domů ArtsInfo
TechSoup

Revolver Revue oznamuje: Právě vychází poslední číslo Kritické přílohy RR

Obrázek k článku Revolver Revue oznamuje: Právě vychází poslední číslo Kritické přílohy RR

Časopis vznikl v roce 1995 a deset let jeho existence uzavírá číslo 30. V úvodní eseji s názvem Conrad jako antropolog, Malinowski jako spisovatel Zdeněk Vašíček ukazuje, že „zřejmě existuje početný soubor děl, která můžeme označit jak za umělecká, tak za vědecká“. „Pocit okraje, to je hlubinný prožitek vlastní situace ve světě. Každé dítě zakouší ten zážitek, že všechno už existuje, je udělané, událo se — bez něj a před ním. Je to něco jako nastoupit do přeplněného vlaku, a navíc bez jízdenky“, řekl Ilja Kabakov na letošní konferenci v Sankt-Petěrburgu, o níž kromě jiného ve své Ruské kronice referuje Tomáš Glanc.

Glosář Veroniky Tuckerové se dotýká především kulturních zážitků z USA, Francie, Dánska a Čech. Dvě úvahy tentokrát napsala Ludmila Vachtová. Nad basilejskými výstavami Kurta Schwitterse si klade i otázku, „nad čím se to vlastně pohoršovali naši pradědečkové?“, a nad monografií Vladimíra Boudníka konstatuje, že „každý z nás máme v hlavě obraz jiného Boudníka, muže s posláním, náruživého bojovníka za to nejmodernější umění, hromádku neštěstí, netrpělivého láteřivce, kazatele a vzdělavatele, zarytého romantika, naivního grafomana, snílka a rušitele veřejného pořádku“...

Michael Špirit se zabývá knihou filmových esejí Karla Theina, o nichž soudí, že je „lze vnímat v sousedství inspirace, kterou vyzařují texty Pavla Kouby, Petra Rezka nebo Zdeňka Vašíčka“. Viktor Kolář píše o knize panoramatických fotografií Ivana Lutterera, Vladimír Mikulka o inscenacích Ondřeje Sokola v Činoherním klubu a Lucie Bartoňová o Urbanově románu Stín katedrály.

Pavel Kalina se vrací ke Gibsonově filmu Umučení Krista a ke způsobu, jakým o něm bylo referováno. O tisících rozhovorů, natočených především s výtvarnými umělci, hovořili s redaktorem Českého rozhlasu Karlem Oujezdským Viktor Karlík a Terezie Pokorná. V Couleuru referuje Daniel Samek o třech publikacích věnovaných Madagaskaru, Michael Špirit o Holmanově edici Březinovy korespondence a Jiří Flaišman a Michal Kosák o některých reprintech z poslední doby. Zdeněk Lukeš pojednává o Berlínské architektuře na prahu nového století a Michaela Jakobsenová o Deníku Anny Frankové.

V rubrice Dokumenty vychází přednáška Francoise Mayerové Češi a jejich komunismus — pokus o sociologii paměti. Nechybí ani redakční glosář Vytrženo a blok Ohlasů, věnovaných mj. Krumphanzlově příspěvku o Prozaické skutečnosti Jana Lukeše, který vyšel v minulém čísle. Poslední stránky patří bibliografii KP RR č. 22—29.

K dostání ve vybraných knihkupectvích.
S výraznou slevou přímo v redakci RR nebo poštou: 88 Kč zašlete složenkou na na naši adresu, ve "zprávě pro příjemce" uveďte "KP 30".
O recenzní výtisky žádejte v redakci.

Bližší informace:
Revolver Revue, Jindřišská 5, Praha 1, 110 00

(23.11.2004)
Nezávislá kultura má nového spojence: jlbjlt.net

  © 2003-2024 vydává ProCulture o.s.
   ISSN 1214-8369
 © 2024 Webhosting SmartWEB.CZ |  Optimalizace stránek e4you s.r.o.